Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Rewolucji 1905 r. - drugi front łódzkiej rewitalizacji. Remonty kamienic i ostatni etap prac na ulicy

Piotr Jach
Piotr Jach
Rozpoczęty jeszcze na początku 2020 r. remont odcinka ul. Rewolucji 1905 r. (od ul. Piotrkowskiej do ul. Kilińskiego, prowadzony równolegle z modernizacją ul. Próchnika - od ul. Zachodniej do ul. Piotrkowskiej) definitywnie zakończy się dopiero w maju br.

Od początku modernizacji prace na ul. Rewolucji 1905 r. prowadzone były etapami. Najpierw wykonano naprawy kanalizacji, sieci wodnej, sieci gazowej oraz zabezpieczenie sieci grzewczej. Przebudowano także sieć elektryczną, wymieniając przy tym lampy oświetlenia ulicznego. Nowe zostały wyposażone w czujniki zmierzchu, które automatycznie włączają światło z zapadnięciem zmroku.

W drugi etapie przebudowywane są chodniki przy jezdni (będą wykonane z kamiennych płyt oraz kostek), powstają też nowe wjazdy do posesji. Od ul. Piotrkowskiej do ul. Wschodniej powstaną miejsca parkingowe - łącznie będzie ich na tym odcinku 28. Do wykonania są jeszcze zaplanowane tam nasadzenia zieleńców, które powstaną w pasie drogowym, uzupełniając wysokie drzewa zasadzone tam w ubiegłym roku.

Przebudowa ulicy Rewolucji 1905 r. to tylko jedna z kilku inwestycji, które trwają tam w ramach programu rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi. Zaawansowany jest remont kamienicy pod nr 29 - tej, w której zaraz po rozpoczęciu tam prac przygotowawczych (w październiku 2019 r.) zawaliła się część prawej oficyny. Z powodu katastrofy termin zakończenia remontu uległ znacznemu opóźnieniu, ale oficyna zostanie odbudowana. Podobnie zresztą jak sąsiedni budynek, przy ul. Rewolucji 1905 r. 31, który uległ częściowemu zawaleniu miesiąc wcześniej - zostały już wszczęte niezbędne formalności poprzedzające rozpoczęcie robót. Intensywne prace trwają zaś w remontowanych obecnie kamienicach pod numerami 13, 15 i 17.

W budynku pod numerem 13 powstanie 19 mieszkań komunalnych oraz 3 lokale usługowe na wynajem. Wykonane z kostki kamiennej podwórze ozdobi nowa zieleń: drzewa, krzewy oraz trawnik. Na podwórku, które będzie oświetlone, staną ławki i kosz na śmieci. Miejsce składowania odpadów zostanie otoczone pergolą porośniętą bluszczem. Od strony ul. Wschodniej powstanie nowe ogrodzenie.

Numer 15 przeznaczony jest na 23 mieszkania i 2 lokale usługowe. Będzie tam również świetlica środowiskowa. Teren ma zostać przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Tak jak pod nr 13, powierzchnia podwórza zostanie utwardzona kostkę brukową. Pojawią się tam ławki i wydzielone 4 miejsca parkingowe. Na wyznaczonych terenach zielonych zostaną posadzone krzewy oraz rośliny pnące, a wokół nich będzie zasiany trawnik.

W kamienicy pod nr 17 ma być 10 mieszkań komunalnych i świetlica twórcza dla dzieci i młodzieży. Obiekt uzyska dostęp do sieci światłowodowej. I tu podwórko zostanie utwardzone oraz zyska nową zieleń i miejskie meble: ławki i dwie altany, z których jedna ma pełnić funkcję parkingu na wózki i rowery. Będzie także trzepak.

We wszystkich trzech ww. kamienicach zawisną budki lęgowe dla jerzyków. Łączna wartość prac na tych trzech posesjach to blisko 21 mln zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany