Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Piotrkowska 77 zmienia się od strony podwórza. Nowa zabudowa dziedzińca i renowacja oficyny. ZDJĘCIA

Piotr Jach
Piotr Jach
Remont oficyny i podwórza przy ul. Piotrkowskiej 77.
Remont oficyny i podwórza przy ul. Piotrkowskiej 77. Piotr Jach
Za fasadą, której renowacja jest na razie jedynie w planach, trwa remont pałacyku Maksymiliana Goldfedera przy ul. Piotrkowskiej 77, w którego frontowym skrzydle mieści się m.in. klub „77”, Klub Spadkobierców oraz Irish Pub, najstarszy tego typu lokal w mieście.

Tych kultowych lokali remont jednak nie dotyczy. Prace skupiają się na nowej aranżacji podwórza oraz kompleksowej renowacji oficyny, która oddziela je od pasażu im. Rubinsteina.

– Odnawiamy wnętrza, elewacje oraz podwórze, na którym oprócz zupełnie nowego pawilonu Irish Pubu stanie jeszcze dwupoziomowy ogródek. Nie zabraknie również zieleni. Na przebudowanym dziedzińcu pojawią się nowe nasadzenia: drzewa, krzewy oraz roślinność pnąca umocowana na specjalnych stelażach – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

- Widać już jakiego efektu możemy się spodziewać. Rzuca się w oczy nowy kolor zewnętrznych ścian oficyny, który został przywrócony do stanu pierwotnego. Wewnątrz trwają m.in. prace przy restauracji sufitowych zdobień oraz odnawianie stolarki drzwiowej, co wykonujemy na miejscu. Zaawansowane są też prace w podwórzu. Widoczny jest kształt nowego ogródka – dodaje Sławomir Ostrowski, wykonawca remontu.

Po remoncie, który ma się zakończyć w listopadzie, pałacyk nadal będzie pełnił funkcję usługowo-rozrywkową. Lokale pozostaną. W oficynie i na nieużytkowanym wcześniej poddaszu powstanie 16 lokali biurowych do wynajęcia w drodze przetargu. Budynek zostanie w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, zamontowany zostanie dźwig osobowy, znikną wszelkie bariery architektoniczne Budżet remontu to blisko 9 mln zł.

Ten adres zna każdy łodzianin

Adres ul. Piotrkowska 77 jest znany głównie dzięki funkcjonującym tam lokalom: legendarnym „Siódemkom”, Irish Pubowi i Klubowi Spadkobierców. Klub studencki ,,77” działa tam już od lat 50. ub.w. Powstał w pomieszczeniach po dawnym kantorze bankowym Goldfedera i szybko stał się miejscem spotkań środowiska artystycznego Łodzi. Legendę i klimat tego miejsca tworzyli występujący tam artyści: Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Tomasz Stańko, Małgorzata Ostrowska i wielu innych.
Irish Pub istnieje od 1994 r. To najstarszy pub w mieście niezmiennie oferujący dobrą kuchnię, bogatą kartę win i whisky oraz atmosferę irlandzkiego pubu. To też miejsce występów zespołów muzycznych prezentujących muzykę od rocka, folk, flamenco, jazzu, po covery światowej muzyki pop-rockowej lat 70-90 do muzyki klasycznej.

Maksymilian Goldfeder - jeden z największych "Lodzermenschów"

Do Łodzi przyjechał w 1870 roku z Warszawy. W 1899 roku Goldfeder kupił za 15.000 rubli działkę przy ul. Piotrkowskiej 77. Pierwszy projekt pałacu, wykonany przez znanego warszawskiego architekta Bronisława Żochowskiego, nie znalazł uznania. Goldfeder zaakceptował projekt zaproponowany przez łódzkiego architekta miejskiego Hilarego Majewskiego.

Fasada pałacu otrzymała dekoracyjną formę w stylu późnego renesansu, wzorowaną na szesnastowiecznych pałacach Florencji i Rzymu. Zdobi ją fryz z motywem putt z girlandami i znajdująca się powyżej tralkowa attyka. Do salonów pałacu prowadzi klatka schodowa zdobiona witrażem z wizerunkiem bogini Artemis (Diany) z datą 1892.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany