Uczniowie z Brzezin pisali próbny egzamin ósmoklasisty. Próbny egzamin ósmoklasisty w Brzezinach

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Przez trzy kolejne dni (od 17 do 19 marca) ósmoklasiści w brzezińskich podstawówkach pisali próbny sprawdzian, czyli przygotowanie do egzaminu zewnętrznego, który odbędzie się w maju br.

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego do próbnego sprawdzianu przystąpiło 58 uczniów, z których dwoje z uwagi na zły stan zdrowia sprawdzian pisało w domu. Uczniowie na czas sprawdzianu rozlokowani zostali w sześciu salach lekcyjnych. Sześcioro uczniów z uwagi na dysfunkcje miało wydłużony czas na jego realizację.

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego do próbnego sprawdzianu przystąpiło 70 spośród 71 uczniów. Jeden został zwolniony ze względu na posiadane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Jeden uczeń z uwagi na problemy zdrowotne sprawdzian pisał online w domu. Do rozlokowania piszących potrzeba było 14 sal lekcyjnych.

Pierwszego dnia uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. Arkusz składał się z 20 zadań. Zestaw obejmował zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Wśród zadań zamkniętych znajdowały się pytania wielokrotnego wyboru, typu prawda – fałsz oraz na dobieranie. Zadania otwarte wymagały sformułowania przez ucznia odpowiedzi samodzielnie. Były to zadania z luką, krótkiej odpowiedzi, tym razem było to stworzenie formy użytkowej – zabrania głosu w dyskusji, sformułowania zaproszenia oraz zadanie rozszerzonej odpowiedzi, wymagające napisania wypracowania. Nacisk położony został na sprawdzenie umiejętności argumentowania, wnioskowania i formułowania opinii. Egzamin sprawdzał także kompetencje literackie, czyli rozumienie sensu utworów oraz świadomego korzystania ze środków językowych. Bazą egzaminu były fragmenty „Pana Tadeusza” i filozoficzny wywód Józefa Tischnera. Ósmoklasiści mogli wybrać jeden spośród dwóch tematów wypracowań: „W każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego” albo „Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który przekonał Cię, że w życiu warto podejmować ryzyko. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz lekturę obowiązkową”. Na pracę przeznaczono 120 minut.

Drugiego dnia ósmoklasiści mieli 100 minut na zmaganie się z królową nauk, czyli matematyką. Próbny arkusz egzaminacyjny z tego przedmiotu zawierał 19 zadań, w tym zadania zamknięte wymagające wskazania poprawnej odpowiedzi oraz zadania otwarte, w których uczniowie samodzielne formułowali poprawne odpowiedzi. Zadania zawarte w arkuszu dotyczyły odczytywania i interpretowania danych przedstawionych w tekstach, tabelach, diagramach i wykresach; stosowania obliczeń procentowych do rozwiązywania problemów w kontekście praktycznym, również w przypadkach wielokrotnych podwyżek lub obniżek danej wielkości; wykonywania nieskomplikowanych obliczeń w pamięci, w których występują ułamki zwykłe i dziesiętne, liczby naturalne i całkowite lub w działaniach trudniejszych pisemnie oraz wykorzystanie tych umiejętności w sytuacjach praktycznych; zastosowania własności figur geometrycznych i obliczanie obwodów i pól figur płaskich oraz pola prostopadłościanu i sześcianu; zastosowania porównywania różnicowego i ilorazowego oraz obliczania prawdopodobieństwa zdarzeń w doświadczeniu losowym.

W piątek (19 marca) odbyła się trzecia część egzaminu: język angielski. Uczniowie zmierzyli się z 14 zadaniami, które obejmowały rozumienie ze słuchu, reagowanie na wypowiedzi, zastosowanie odpowiednich form gramatycznych i leksykalnych, czytanie ze zrozumieniem oraz wypowiedź pisemną- e-mail do znajomych z Nowego Yorku dotyczący stworzenia gazetki szkolnej, obowiązków wynikających z jej przygotowywaniem oraz planowanych tematów dotyczących kolejnych numerów. Po 90 minutach test dobiegł końca.

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie