reklama

Uczniowie i nauczyciele wrócili do szkół - wczoraj uroczystości, dziś - lekcje

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Zaktualizowano 
Białe koszule i ciemne spodnie albo spódniczki – miasto zaroiło się wczoraj od młodszych i starszych uczniów, dla których właśnie skończyły się wakacje. W Łodzi nowy rok szkolny rozpoczyna 62 477 uczniów - najwięcej w podstawówkach – 40 460. Do szkół średnich natomiast poszło 22 017 uczniów, w tym 12 712 do liceów. Pracować z nimi będzie ponad 6300 nauczycieli.

Aby im wszystkim nie było im aż tak bardzo przykro nawet pogoda zmieniła się – z niedzielnego upalnego popołudnia po nocy zrobił się całkiem chłodny i pochmurny poniedziałkowy poranek. Do osiedlowych podstawówek pomaszerowali najmłodsi uczniowie z rodzicami, a starsi – już sami, razem z kolegami. Szkolny tłok zrobił się w tramwajach i autobusach. A to głównie za sprawą młodzieży, która od wczoraj zaczęła podróżować do liceów, techników i szkół branżowych. W tym roku jest jej więcej – podwójny rocznik absolwentów gimnazjów – ok. 4,5 tysiąca oraz klas VIII podstawówek – blisko 5 tysięcy uczniów - trafił jednocześnie do klas pierwszych. Stało się tak w wyniku rządowej reformy systemu oświaty, która zlikwidowała gimnazja. Szkoły tego typu funkcjonowały przez 20 lat. Miejska uroczystość powitania roku szkolnego 2019/20 odbyła się w Zespole Szkół Gastronomicznych „Gastronomik” przy ul Sienkiewicza. Wzięli w nim udział uczniowie, nauczyciele, rodzice, a także przedstawiciele władz miasta i samorządu, kurii archidiecezji łódzkiej, senatorowie, posłowie, reprezentanci służb miejskich.

- Mam dla was dwie złe wiadomości - rozpoczęła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Skończyły się wakacje – ale przecież można w tym znaleźć coś dobrego, przed wami nowe znajomości, znowu spotkacie się ze swoimi kolegami, koleżankami ze szkolnej ławy, coś się zaczyna dziać. Druga wiadomość – nie będzie to łatwy dla was rok, ale niestety tak będzie się działo, zdając sobie sprawę z tego że podwójny rocznik, szczególnie tu, w szkołach, które cieszą się olbrzymim zainteresowaniem młodzieży będzie budził szereg perturbacji. Ale poza tym wszystkie wiadomości pozostałe już są dobre – macie szanse zdobyć fajny zawód, uczyć się w bardzo dobrej szkole, zrealizować się cudownie w życiu, bo miasto się zmienia, wszystko się zmienia wokół nas, więc z tego dobrodziejstwa korzystajcie. Chciałabym życzyć wszystkim uczniom w naszych miejskich szkołach dobrych wyników w nauce, ale również – rozwijania umiejętności i zainteresowań. Słowa podziękowania kieruję dla nauczycieli, pracowników niepedagogicznych - reforma edukacji, którą od trzech lat organizujemy jest trudna, chcę za wasze zaangażowanie podziękować. Chcę, abyście mieli świadomość, że każdym aspekcie, w którym tylko możemy jako miasto, będziemy was wspierać, bo nauczyciele, szkoły tworzą przyszłość naszego młodego pokolenia, przede wszystkim przyszłość naszej Polski. Za całego serca wam dziękuję, za to co robicie na rzecz edukacji. Zdaję sobie sprawę w jak trudnym momencie przyszło wam tą edukacją zarządzać, w niej uczestniczyć. Mam nadzieję, że ten rok uda nam się przejść pozytywnie, liczę na państwa zaangażowanie, na rodziców i myślę że to co możemy razem zdziałać pokaże że nasza łódzka szkoła jest naprawdę bardzo dobrą szkołą.

- To wyjątkowe rozpoczęcie, bo po raz pierwszy od 20 lat rozpoczynamy tylko w dwóch typach szkół – podstawowych i średnich - podkreślił Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. - 31 sierpnia przestały funkcjonować w Łodzi i w Polsce gimnazja. Udało nam się wiele budynków przeznaczyć dla edukacji – podstawowej, średniej, zawodowej, na której nam zależy, chcemy, aby się rozwijała, bo fachowych rąk do pracy zaczyna brakować. Duża, dobra, rozwijająca się szkoła zawodowa daje pewność, że rynek pracy zostanie nasycony. Do podziękowań dla całej kadry pedagogicznej i dyrekcji, chcę dołączyć podziękowania dla pracowników wydziału edukacji, którzy też ciężko pracowali, aby ten rok się rozpoczął.

- Szkoła nie jest partyjna, jest polska i apolityczna. Niech nikt nigdy nie śmie myśleć inaczej - zwrócił uwagę Marcin Gołaszewski, przewodniczący rady miejskiej w Łodzi. - Chciałbym, aby rządzącym przyświecała tylko jedna myśl: dobrze wykształcone i wychowane młode pokolenia to największy skarb, bo to oni będą tymi, którzy po nas przyjdą i budować będą Rzeczpospolitą.

I zwrócił się do nauczycieli:
- Jako nauczyciel jestem z wami, wszyscy tu zgromadzeni solidaryzujemy się z waszymi postulatami. Nie poddawajcie się, bo to od Waszej odwagi zależy przyszłość kolejnych pokoleń.
Cytował też słowa nauczycielki, uczestniczki Powstania Warszawskiego Wandy Traczyk-Stawskiej, które dobitnie opisują realia polskiej szkoły:
„Nauczyciel musi być pewien, że w tych swoich trudach z uczniem musi mieć poparcie jego rodziców i państwa. Tymczasem w zamian mamy tylko krytykę i brak zaufania. To największa tragedia. Rozumiem obecny niepokój nauczycieli, to rozdarcie między warunkami płacy a misją.”

Rok szkolny zainaugurowało też nowe, unikatowe w skali kraju Technikum Automatyki i Robotyki. To pierwsza i jedyna w Polsce szkoła powołana przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną i działającą w niej inwestorów firmy Miele, Tubądzin, Delia Cosmetics oraz Politechnikę Łódzką.

Ponadto rok rozpoczął się też dla przedszkolaków. Edukację przedszkolną rozpoczęło 17 795 najmłodszych łodzian, w tym 5 126 poszło do przedszkola po raz pierwszy.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mietek

Wina Tuska i Zdanowskiej Susze

Dodaj ogłoszenie