MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uchwała Rady Miejskiej dająca zgodę na lex deweloper zaskarżona w sądzie. Pierwsza taka sprawa w Łodzi

Marcin Darda
Marcin Darda
Wniosek o lokalizację inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Maszynowej na Widzewie-Wschodzie złożyła łódzka spółka Budomal Estate.
Wniosek o lokalizację inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Maszynowej na Widzewie-Wschodzie złożyła łódzka spółka Budomal Estate. materiały inwestora
Wojewoda łódzki zaskarżył w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym uchwałę Rady Miejskiej Łodzi wyrażającą zgodę na lokalizację inwestycji mieszkaniowej w formule lex deweloper. To pierwsza sprawa w Łodzi dotycząca specustawy mieszkaniowej, która trafiła do sądu.

LEX DEWELOPER NA WIDZEWIE-WSCHODZIE. DO SĄDU TRAFIŁA SKARGA

Skargę złożył wojewoda Tobiasz Bocheński nim jeszcze premier odwołał go ze stanowiska i mianował wojewodą mazowieckim. Chodzi o uchwałę z lutego 2023 r., którą Rada Miejska przegłosowała większością głosów klubów Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy. Wniosek był jednak tak kontrowersyjny, że przeszedł tylko trzema głosami.

LEX DEWELOPER PRZY MASZYNOWEJ. CO JEST WE WNIOSKU DEWELOPERA?

Przypomnijmy: wniosek złożyła łódzka spółka Budomal Estate. Przy ulicy Maszynowej, na działce między ulicami Milionową a Przybyszewskiego na Widzewie-Wschodzie deweloper chce postawić cały zespół budynków wielorodzinnych, które sąsiadowałyby z zabudową jednorodzinną i blokami.

Plan dla tego terenu przewiduje domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej, do 12 metrów wysokości z maksymalnym przewyższeniem do 20 metrów oraz naziemne parkingi. Natomiast deweloper chce zbudować apartamentowce o wysokości od 13 do 25 metrów z podziemnymi parkingami i lokalami handlowo-usługowymi, ale również parkingi naziemne, a mieszkań miałoby być od 212 do 406.

LEX DEWELOPER NA WIDZEWIE-WSCHODZIE. CO ZAKŁADA PLAN, A CO STUDIUM?

Miejscowy plan dla części terenu co prawda zakłada możliwość postawienia budynków wielorodzinnych, ale o niskiej intensywności, tymczasem inwestor planuje wysoką intensywność, podobnie z obsługą komunikacyjną: plan dopuszcza trzy zjazdy z ulicy Mechanicznej, inwestor zakłada we wniosku cztery. Na dodatek pod inwestycję deweloper zamierza wyciąć blisko 120 drzew.

O ile specustawa lex deweloper pozwala na ominięcie planu zagospodarowania, o tyle projekt powinien być zgodny z założeniami studium uwarunkowań. Tymczasem tego nie byli pewni nawet urzędnicy Biura Architekta Miasta, choć zaopiniowali go pozytywnie. Inwestycji nie chcą również mieszkańcy okolicy, którzy wniosek oprotestowali.

LEX DEWELOPER NA WIDZEWIE-WSCHODZIE. CZĘŚĆ RADNYCH TAKTYCZNIE WYSZŁA Z SALI

Na lutowej sesji wniosek przeszedł tylko trzema głosami. W klubie KO odwagę zagłosować przeciw temu wnioskowi miał tylko radny Bogusław Hubert, inny radny tego klubu - Sebastian Bohuszewicz - wstrzymał się od głosu, kilkoro radnych KO taktycznie opuściło salę przed głosowaniem. Przeciw byli radni PiS, Niezależnych Socjaldemokratów i radni niezrzeszeni.

LEX DEWELOPER PRZY MASZYNOWEJ. CO UCHWALE ZARZUCA WOJEWODA?

Wojewoda zażądał wyjaśnień, a kilka dni temu skierował sprawę do WSA z wnioskiem o uchylenie uchwały w całości. Dlaczego nie uchylił jej sam? W skardze czytamy, że uchwała nie miała uzasadnienia, stąd nie mógł dokonać oceny jej legalności.

Poza tym uchwale Rady Miejskiej wojewoda w skardze zarzucił:

  • wniosek lex deweloper może być niezgodny ze studium w sytuacji, gdy dotyczy terenu poprodukcyjnego, tymczasem wojewoda stwierdza, że są co do tego uzasadnione wątpliwości
  • doprowadzenie do złamania naczelnych zasad planowania przestrzennego, czyli zasady ładu przestrzennego i zrównoważonego rozwoju
  • brak odpowiednich rozwiązań komunikacyjnych: zaprojektowana przez inwestora obsługa kieruje cały ruch z budynków wyłącznie na ul. Mechaniczną, co spowoduje nadmierne obciążenie istniejącego układu komunikacyjnego

LEX DEWELOPER NA WIDZEWIE: PROTEST I ARGUMENTY MIESZKAŃCÓW

W uzasadnieniu skargi czytamy m.in., że to mieszkańcy w proteście wskazali argumenty, iż terenu inwestycji w żaden sposób nie może być traktowany jako teren poprodukcyjny, zatem uchwała Rady Miejskiej jest rażąco niezgodna ze studium. W sporze przed WSA stroną nie będzie inwestor, który złożył wniosek, a Rada Miejska Łodzi, co znaczy, że przed sądem uchwały bronić będą prawnicy Urzędu Miasta Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany