Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy nie zabiorą nam miejsc pracy?

AIP
W I połowie 2015 wpłynęło do Polski 30 906 wniosków od obcokrajowców o pozwolenie na pracę. To o 28 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. Ponad 27 tys. ze złożonych wniosków zostało zaakceptowanych.

Choć wciąż pod względem liczby imigrantów, znajdujemy się w ogonie Europy, to proces migracji w ostatnim czasie nasila się zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, co wzbudza wiele emocji. Jak wynika z najnowszych badań Work Service prawie połowa (48,1 proc.) Polaków boi się napływu imigrantów do naszego kraju, w tym co piąty Polak obawia się tego zjawiska zdecydowanie (22,5 proc.). Główną przyczyną tych niepokojów jest strach o miejsca pracy. Co trzeci Polak (38 proc.) boi się, że przyjezdni zza granicy będą stanowić dla niego konkurencję w oczach pracodawców.

-Pomimo poprawiającej się sytuacji na polskim rynku pracy, wielu naszych rodaków obawia się utraty zatrudnienia z powodu imigrantów. Jak pokazują nasze badania jest to silniejsza obawa niż różnice kulturowe czy etniczne.Największy niepokój o zatrudnienie występują wśród ludzi młodych osób z wykształceniem podstawowym, czy też mieszkańców wsi, a więc najczęściej w tych grupach, których pozycja na rynku pracy jest najmniej ugruntowana – wyjaśnia Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service.

Te obawy są słuszne bo pracodawcy, z kolei jak najbardziej są otwarci na zatrudnianie imigrantów. Z sierpniowego badania Work Service wynika, że 12 proc. polskich firm planuje w kolejnym roku rekrutację cudzoziemców, a 2/3 przedsiębiorców nie wykazywało obaw w zatrudnieni u pracowników z odmiennych kręgów kulturowych. Jak zaznacza Tomasz Hanczarek prezes Work Service, to pozytywne podejście do obcokrajowców nie oznacza wcale, że pracodawcy wolą zagranicznych pracowników od polskich.

-W polskiej gospodarce mamy wiele sektorów, gdzie deficyty kadrowe są znaczne i należy szukać ich zapełnienia wśród obcokrajowców. Dotyczy to zwłaszcza obszaru produkcji i innych prac, które Polacy niechętnie chcą wykonywać. Coraz częściej pracodawcy szukają także za granicą wysoko wykwalifikowanych pracowników i talentów, których brakuje wśród Polaków. To dwie sytuacje, gdy firmy rzeczywiście sięgają do zagranicznych zasobów pracowniczych. Najczęściej jednak zatrudniają rodzimych pracowników. W naszym niedawnym badaniu ponad 76 proc. pracodawców zadeklarowało, że nie mają potrzeby rekrutacji obcokrajowców, bo w pełni wystarczają im pracownicy z Polski. Obawy znacznej części społeczeństwa są więc nieuzasadnione – uspokaja Hanczarek.

Jak twierdzą analitycy rynku pracy, fala emigrantów nie powinna również wpłynąć na miejsca pracy w ulubionych kierunkach emigracyjnych Polaków czyli Niemczech, Belgii, Holandii. Ja przypominają eksperci ludzie z poza krajów UE muszą nostryfikować swoje dyplomy jak również poświadczyć swoje uprawnienia zawodowe. Nie wiadomo czy w ogóle uchodźcy z Bliskiego Wschodu Bądź Afryki Płn takie posiadają. Rzeczywiście dużą konkurencję mogą stanowić przty pracach nie wymagających zanjomości języków bądź kwalifikacji.

Musisz opuścić mieszkanie, zamieszkają w nim imigranci? Listy od MSWiA oszustwem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany