Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące felg do prostowania! Dziury w łódzkich ulicach zbierają żniwo

(aga)
Nawet 120 felg w ciągu tygodnia prostowanych jest tylko w jednym łódzkim zakładzie wulkanizacyjnym przy ul. Przybyszewskiego. W całej Łodzi ta liczba może sięgać kilku tysięcy.

- Od kiedy zaczęła się odwilż, pracy mamy co nie miara, dziennie obsługujemy nawet 20 klientów, taki ruch może potrwać do końca marca -- mówi Grzegorz Makówka, mechanik-wulkanizator. -- W dzień w dziurach stoi woda, która wieczorem zamarza i rozsadza asfalt, pogłębiając wyrwy. Dlatego radzę każdą, nawet z pozoru małą dziurę omijać szerokim łukiem. A jeśli już w nią wjedziemy, to nie hamować, tylko wręcz przeciwnie -- dodać gazu. To spowoduje, że odciążymy nieco koła, a wtedy felgi nie zostaną zbyt mocno uszkodzone. Wyprostowanie, wyważenie i zamontowanie jednej stalowej felgi kosztuje ok. 50 zł, za aluminiową trzeba zapłacić ok. 120 zł (jej prostowanie jest bardziej skomplikowane i czasochłonne).

Do serwisu trafiają posiadacze i posiadaczki praktycznie wszystkich marek aut. Są jednak takie modele samochodów, które wyjątkowo źle znoszą jazdę po Łodzi. - Najbardziej cierpią fordy focusy i mondeo oraz daweoo matizy -- wylicza mechanik. -- Niezbyt odporne na dziury są też felgi mercedesów klasy A oraz fiatów cinquecento i seicento. Mamy klientów, którzy przyjeżdżają na prostowanie nawet kilka razy w ciągu sezonu. Na łódzkie dziury nie ma mocnych.

Co zrobić, gdy uszkodzimy samochód na dziurawej jezdni
Jeśli chcemy uzyskać odszkodowanie za uszkodzone auto, szkodę tuż po jej powstaniu należy telefonicznie zgłosić do zarządcy drogi. W przypadku dróg krajowych, ekspresowych oraz autostrad jest to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, drogi powiatowe i gminne należą do Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi. Zgłaszający musi udowodnić, że szkoda powstała na skutek złego stanu drogi. Dlatego trzeba zebrać jak najwięcej dowodów, np. zdjęć dziury, która spowodowała uszkodzenie pojazdu oraz samego uszkodzenia. Pomocne będą też zeznania świadków.

Gdzie dzwonić
Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi, tel. 42 638 59 05 (od pon. do pt. w godz. 8-16, we wtorki w godz. 9-17) Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel. 42 638 49 49 (godz. 16 - 8)

Wzór zawiadomienia o szkodzie w pojeździe dostępny jest na stronie internetowej Zarządu Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi pod adresem http://zdit.uml.lodz.pl/index.php?str=264

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany