Tym zajadały się dzieci w PRL-u. Słodycze, których smak pamiętasz do dziś

a.w.
Te słodycze były hitem lat 90. Które produkty zniknęły ze sklepowych półek? Sprawdź przysmaki, za które płaciliśmy min. 10 groszy!
Pamiętasz czasy, w których królem osiedla był ten, kto miał 50 groszy w kieszeni? Dokładnie tyle wystarczyło na oranżadę w proszku, wodnego loda „pałeczkę” i 5 gum kulek. Nieco więcej płaciliśmy za czeskie Lentilky czy trójkątne wafelki. Na sklepowych ladach nie brakowało ciepłych lodów a kolorowe lizaki wybierało się ze względu na motyw, nie smak. Zobacz słodycze, które zniknęły już ze sklepów i te, które wciąż możemy kupić. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę w przeszłość.

Słodycze sprzed lat, które zniknęły bezpowrotnie

Niektóre produkty, które miały osłodzić szarą rzeczywistość, zniknęły już ze sklepowych półek, inne rozwinęły produkcję i robią dobry biznes na historycznej popularności. Jednym z popularnych przysmaków były ciepłe lody. W przeszłości dostępne w każdym sklepiku osiedlowym, aktualnie trudno je dostać nawet w dobrych cukierniach. Kiedyś dodatek do każdych zakupów, teraz trudno dostępny rarytas.

Gumy do żucia, papierki do zbierania

Gumy Donald, TURBO znane były ze swojego krótkotrwałego smaku, charakterystycznego zapachu i ...kolorowych dodatków. Kto by pomyślał, że na naklejkach z gum może będzie dobrze zarobić? Jak się okazuje, wszyscy Ci, którzy za młodu zainwestowali drobne w gumy do żucia i okazali się zbieraczami, mogą teraz zbierać plon. Inwestycja zwraca się kilkukrotnie.

Inaczej sytuacja się miała z gumą SHOCK, która na jakiś czas zniknęła ze sklepowych półek, żeby wrócić z przytupem. Fani wykrzywiających buzię, kwaśnych gum mogą być zachwyceni, znowu znajdziemy je na sklepowych ladach. Do kupienia na sztuki.

 Czy dogadałbyś się z uczniem z lat 80. i 90?

Lizaki kolorowe i z gwizdkiem

Najpopularniejsze słodycze dostępne w szkolnych sklepikach to gumy do żucia i lizaki. To niezaprzeczalny fakt. Te produkty są zwykle najtańsze i żadne dziecko nie musi rozbijać skarbonki, żeby je zdobyć. Kilkanaście lat temu prym wiodły lizaki z kolorowym motywem (owoców lub kwiatów) albo lizaki z gwizdkiem. Te drugie najszybciej znikały z patyczka, ponieważ ten był jednocześnie gwizdkiem, który mógł służyć do dalszej zabawy. Sędziowie korzystali z niego w różnego rodzaju rozgrywkach, wyścigach itp.

SPRAWDŹ inne słodycze, które były popularne kilkanaście lat temu

Tym zajadały się dzieci w PRL-u. Słodycze, których smak pami...

ZOBACZ TAKŻE:

Kultowe dobranocki wychowały całe pokolenia. Pamiętasz swoją...

Wideo

Materiał oryginalny: Tym zajadały się dzieci w PRL-u. Słodycze, których smak pamiętasz do dziś - Dziennik Łódzki

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
17 lipca 2019, 05:58, pniok Rzeszowski:

Powiek krotko !

Kogo bylo stac w tamtych latach za komuny na jakies slodycze ? Jak sie jablko gdzie znalazlo to byl to rarytas nie lada jaki. Na rynek sie chodzilo pod koniec dnia i "znajdowalo" sie to co baby wyrzucaly bo nie sprzedaly.

Woda JUNGA prosto z kranu wodociunga byla dla nas jak szampan !

I taki byl zywot dzieci w miescie za czasow PRL-u.

Dzieci na wsiach jadaly rarytasy ; owoce, jajka, mleko, sery i inne przysmaki o ktorych my dzieci z miasta moglismy tylko pomarzyc !

2 marca, 17:03, Gość:

Precz z pisem i syfilisem

Pier dolisz nieudaczniku

G
Gość
2 sierpnia 2018, 10:19, Jaco:

batony Danusia nadal sa produkowane tylko w innych opakowaniach.Cieple lody wiele cukierni nadal produkuje i bez problemu mozna je kupic.Jedynie czego nie widuje w sklepach to gumy turbo.Te rzeczywiscie zniknely.

29 lutego, 12:59, Gość:

Gumy turbo można kupic

Ostatnio w 2018 r widziałem w Żabce. Smak mają dość podobny do tych z lat 90

G
Gość
17 lipca 2019, 10:04, Brzeszczot:

A może tak towarzysze zaczniecie pisać, jakie słodycze cieszyły się wzięciem w czasach GG? Komunizm to było zło w najczystszej postaci i nikt normalny nie wspomina tych czasów z rozrzewnieniem i sentymentem.

2 marca, 16:23, Gość:

A co aż tak złego spotkało cię w czasach PRL-u?

2 marca, 17:04, Gość:

Pewnie go klechy molestowały haha

Dokładnie nic dodać nic ująć cala prawda

G
Gość
17 lipca 2019, 10:04, Brzeszczot:

A może tak towarzysze zaczniecie pisać, jakie słodycze cieszyły się wzięciem w czasach GG? Komunizm to było zło w najczystszej postaci i nikt normalny nie wspomina tych czasów z rozrzewnieniem i sentymentem.

2 marca, 16:23, Gość:

A co aż tak złego spotkało cię w czasach PRL-u?

2 marca, 17:04, Gość:

Pewnie go klechy molestowały haha

Kler to śmieci i pasożyty pisowskie chcą kasy i dostępu do odbytu nieletnich oto wielka tajemnica wiary amen dajcie [wulgaryzm] i kase a zbawienie będzie wasze haha

G
Gość
17 lipca 2019, 10:04, Brzeszczot:

A może tak towarzysze zaczniecie pisać, jakie słodycze cieszyły się wzięciem w czasach GG? Komunizm to było zło w najczystszej postaci i nikt normalny nie wspomina tych czasów z rozrzewnieniem i sentymentem.

2 marca, 16:23, Gość:

A co aż tak złego spotkało cię w czasach PRL-u?

Pewnie go klechy molestowały haha

G
Gość
17 lipca 2019, 05:58, pniok Rzeszowski:

Powiek krotko !

Kogo bylo stac w tamtych latach za komuny na jakies slodycze ? Jak sie jablko gdzie znalazlo to byl to rarytas nie lada jaki. Na rynek sie chodzilo pod koniec dnia i "znajdowalo" sie to co baby wyrzucaly bo nie sprzedaly.

Woda JUNGA prosto z kranu wodociunga byla dla nas jak szampan !

I taki byl zywot dzieci w miescie za czasow PRL-u.

Dzieci na wsiach jadaly rarytasy ; owoce, jajka, mleko, sery i inne przysmaki o ktorych my dzieci z miasta moglismy tylko pomarzyc !

Precz z pisem i syfilisem

G
Gość
2 sierpnia 2018, 10:19, Jaco:

batony Danusia nadal sa produkowane tylko w innych opakowaniach.Cieple lody wiele cukierni nadal produkuje i bez problemu mozna je kupic.Jedynie czego nie widuje w sklepach to gumy turbo.Te rzeczywiscie zniknely.

29 lutego, 12:59, Gość:

Gumy turbo można kupic

2 marca, 17:02, Gość:

Ja głosuję na Biedronia to najwybitniejszy żyjący polak i prawdziwy mężczyzna a duda to pisowskie szambo

2 marca, 17:02, Gość:

Nie dopuścić do panoszenia się na tym forum pisowskich trolli zasypiemy ich gradem komentarzy postępowych i demokratycznych

Niech zyje konstytucja RP i prawo i Europa

G
Gość
2 sierpnia 2018, 10:19, Jaco:

batony Danusia nadal sa produkowane tylko w innych opakowaniach.Cieple lody wiele cukierni nadal produkuje i bez problemu mozna je kupic.Jedynie czego nie widuje w sklepach to gumy turbo.Te rzeczywiscie zniknely.

29 lutego, 12:59, Gość:

Gumy turbo można kupic

2 marca, 17:02, Gość:

Ja głosuję na Biedronia to najwybitniejszy żyjący polak i prawdziwy mężczyzna a duda to pisowskie szambo

Nie dopuścić do panoszenia się na tym forum pisowskich trolli zasypiemy ich gradem komentarzy postępowych i demokratycznych

G
Gość
2 sierpnia 2018, 10:19, Jaco:

batony Danusia nadal sa produkowane tylko w innych opakowaniach.Cieple lody wiele cukierni nadal produkuje i bez problemu mozna je kupic.Jedynie czego nie widuje w sklepach to gumy turbo.Te rzeczywiscie zniknely.

29 lutego, 12:59, Gość:

Gumy turbo można kupic

Ja głosuję na Biedronia to najwybitniejszy żyjący polak i prawdziwy mężczyzna a duda to pisowskie szambo

G
Gość
17 lipca 2019, 10:04, Brzeszczot:

A może tak towarzysze zaczniecie pisać, jakie słodycze cieszyły się wzięciem w czasach GG? Komunizm to było zło w najczystszej postaci i nikt normalny nie wspomina tych czasów z rozrzewnieniem i sentymentem.

2 marca, 16:23, Gość:

A co aż tak złego spotkało cię w czasach PRL-u?

Dokladnie bo kler to pisowskie swinie i pasożyty a duda to pisowskie szambo ktore cuchnie jak alfons burdelu pan Banaś i jego przydupniki z mafii jak jendraszewski i reszta tej czarnej zarazy pisowskiej i faszystowskiej popieram marszałka grodzkiego przeciw temu pisowskiemu szambu

G
Gość
2 marca, 16:51, J23:

Dobrze, że te czasy się skończyły. Niestety większość "słodyczy" to nadal sama chemia.

Precz z pisem i syfilisem bo kler to pisowskie swinie i pasożyty

J
J23

Dobrze, że te czasy się skończyły. Niestety większość "słodyczy" to nadal sama chemia.

G
Gość
17 lipca 2019, 10:04, Brzeszczot:

A może tak towarzysze zaczniecie pisać, jakie słodycze cieszyły się wzięciem w czasach GG? Komunizm to było zło w najczystszej postaci i nikt normalny nie wspomina tych czasów z rozrzewnieniem i sentymentem.

A co aż tak złego spotkało cię w czasach PRL-u?

G
Gość
2 sierpnia 2018, 10:19, Jaco:

batony Danusia nadal sa produkowane tylko w innych opakowaniach.Cieple lody wiele cukierni nadal produkuje i bez problemu mozna je kupic.Jedynie czego nie widuje w sklepach to gumy turbo.Te rzeczywiscie zniknely.

Gumy turbo można kupic

B
Brzeszczot

A może tak towarzysze zaczniecie pisać, jakie słodycze cieszyły się wzięciem w czasach GG? Komunizm to było zło w najczystszej postaci i nikt normalny nie wspomina tych czasów z rozrzewnieniem i sentymentem.

Dodaj ogłoszenie