Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko wybrane pompy ciepła będą dotowane? Szykują się zmiany w programie „Czyste Powietrze"? „Rachunki za ogrzewanie wzrosną kilkukrotnie"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Do czasu aż zostaną wprowadzone zmiany w regulaminie programu „Czyste Powietrze”, NFOŚiGW dotuje wszystkie pompy ciepła. Zarówno posiadające badania wykonane w akredytowanych laboratoriach, jak i takie, których jakość potwierdza jedynie producent.
Do czasu aż zostaną wprowadzone zmiany w regulaminie programu „Czyste Powietrze”, NFOŚiGW dotuje wszystkie pompy ciepła. Zarówno posiadające badania wykonane w akredytowanych laboratoriach, jak i takie, których jakość potwierdza jedynie producent. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Paweł Mirowski, prezes NFOŚiGW, ostrzega potencjalnych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, aby sprawdzali wykonawcę i urządzenie przed podpisaniem umowy. Jednocześnie podpowiada, jak zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy z dotacji. Dotacje będą przyznawane tylko na sprawdzone pompy ciepła, poprzez uszczelnienie listy ZUM? – Powodem tego są nieuczciwe praktyki związane z dopuszczeniem niezweryfikowanych pompy ciepła do programu – mówi dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Spis treści

Szykują się zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Na platformie „X", dawnym Twitterze, Paweł Mirowski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków, Z-ca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ostrzega przyszłych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, aby przed podpisaniem umowy koniecznie „sprawdzali wykonawcę i urządzenie", w tym przypadku pompę ciepła. Jednocześnie podpowiada jak „zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy z dotacji".

Jak wskazują przedstawiciele Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, z wypowiedzi prezesa Mirowskiego jasno wynika, że w programie mogą się pojawić propozycje, które „wprowadzą dotację tylko na sprawdzone pompy ciepła, poprzez uszczelnienie listy ZUM". Wprowadzenie tych procedur, ich zdaniem, ma na celu zabezpieczyć Polaków przed możliwością zakupu urządzenia, które nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta na karcie produktu i etykiecie energetycznej.

Jak przypominają, do momentu wprowadzenia zmian w regulaminie programu „Czyste Powietrze”, NFOŚiGW dotuje wszystkie pompy ciepła – zarówno posiadające badania wykonane w akredytowanych laboratoriach, jak i takie, których jakość potwierdza jedynie producent.

– Już od maja br. Izba Gospodarcza Urządzeń OZE domaga się od NFOŚiGW i MKiŚ wprowadzenia zmian w programie „Czyste Powietrze”. Powodem tego są nieuczciwe praktyki związane z dopuszczeniem przez NFOŚiGW niezweryfikowanych pompy ciepła do programu. Beneficjent takiego urządzenia może ponieść znacznie większe koszty ogrzewania z uwagi na wzrost zużycia prądu – komentuje, cytowany w przesłanym komunikacie, dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

– Przykładem, który mógłby posłużyć za wzór osobom dokonującym zmian w programie „Czyste Powietrze”, są kotły peletowe i kotły na zgazowanie drewna. Powyższe urządzenia OZE, aby mogły być wpisane na listę ZUM obowiązkowo muszą posiadać raport z badań wykonany przez akredytowane laboratorium. Nie rozumiem, dlaczego od samego początku istnienia programu, takiego zapisu nie wprowadzono dla każdego urządzenia dotowanego – dodaje dr Nocoń.

Kupujesz pompę ciepła? Koniecznie sprawdź to przed dokonaniem transakcji

– Wybierając pompę ciepła, pamiętajmy, że zawsze należy sprawdzić, czy producent ma wymagane certyfikaty, jak długo działa na rynku, czy daje gwarancję i zapewnia serwis oraz części zamienne – wskazuje ekspert. – Jeżeli tego nie zrobimy, może okazać się, że nasze rachunki za ogrzewanie się nie zmniejszą, a wzrosną nawet kilkukrotnie – dodaje.

Jak tłumaczy dalej, jeżeli zdecydujemy się na zakup kotła na pelet bądź zgazowanie drewna, to wybierzemy produkt, który jako jedyny w programach rządowych musi posiadać certyfikat wydany przez akredytowane laboratorium potwierdzający na 100 proc. parametry urządzenia grzewczego.

– Z tego powodu uważam, że dobrym wyborem jest zakup kotła na pelet lub zgazowanie drewna od polskiego producenta. Takie urządzenie zimą na pewno w sposób ekologiczny i ekonomiczny ogrzeje nasz dom – tłumaczy prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Jakie kary za palenie śmieci?

NFOŚiGW przypomina, że w związku z rozpoczęciem się sezonu grzewczego, Straż Miejska sprawdza, czym mieszkańcy palą w piecach. Za palenie śmieciami grożą kary, m.in. mandat do 500 zł.

Jak czytamy na Stronie Straży Miejskiej, w pierwszej kolejności skontrolowane zostaną rejony miasta, w których w ubiegłych latach najczęściej stwierdzano spalanie odpadów, lub z których wpływały zgłoszenia o możliwości zatruwania powietrza palonym plastikiem, gumą, starymi meblami czy zużytym olejem silnikowym. Kontrolami objęte są zarówno prywatne posesje, jak i nieruchomości, na terenie których prowadzona jest działalność gospodarcza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tylko wybrane pompy ciepła będą dotowane? Szykują się zmiany w programie „Czyste Powietrze"? „Rachunki za ogrzewanie wzrosną kilkukrotnie" - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany