Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyle zarabiają żołnierze w Wojsku Polskim? ŻOŁD 2023 Zarobki generała, pułkownika, podporucznika, szeregowego? Sprawdźcie! 13.01.2023

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Sprawdź w galerii!
Sprawdź w galerii! Pixabay, ARC, Reporterzy DZ
Ile zarabia się w Wojsku Polskim? Zarobki żołnierzy są uregulowane w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 28 marca 2022 roku. Jako żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz podchorąży uczelni wojskowych otrzymasz wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych od 4560 zł. Ale wraz z doświadczeniem i awansami na stopnie porucznika, pułkownika i generała, pobory żołnierzy rosną. Wojskowi mogą również liczyć na liczne dodatki. W naszej galerii znajdziecie podstawowe widełki wynagrodzenia dla poszczególnych stopni wojskowych.

Spis treści

Płace w Wojsku Polskim 2023. Ile zarabia szeregowy, a ile generał?

Ile zarabia się w Wojsku Polskim? Jak informuje portal wojsko-polskie.pl, sawki uposażenia zostały ustalone w rozporządzeniu MON z dnia 28 marca 2022 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych.

Jako żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz podchorąży uczelni wojskowych otrzymasz wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych od 4560 zł.

Oczywiście wynagrodzenia mogą zostać w tym roku podniesione nowym rozporządzeniem ministerialnym. Stawki są podawane według zaszeregowania, które jest uzależnione od stopnia wojskowego.

Polscy żołnierze mogą liczyć również na szereg dodatków, które podajemy za portalem wojsko-polskie.pl.

Świadczenie mieszkaniowe

Żołnierzowi zawodowemu od dnia wyznaczenia na pierwsze stanowisko służbowe do dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej przysługuje prawo do zakwaterowania na czas pełnienia służby wojskowej w miejscowości, w której żołnierz pełni służbę, albo w miejscowości pobliskiej albo za jego zgodą w innej miejscowości.

Żołnierz zawodowy może wybierać pomiędzy przydziałem lokalu mieszkaniowego lub wypłatą świadczenia mieszkaniowego, która jest różna dla poszczególnych garnizonów.

Szczegółowe informacje o tym dodatku ma Agencja Mienia Wojskowego.

Dodatek specjalny

Dodatkowo, żołnierze zawodowi z tytułu szczególnych właściwości lub warunków pełnienia służby, otrzymają dodatki specjalne:

  • wykonywanie lotów w składzie załóg wojskowych statków powietrznych;
  • wykonywanie bezpośredniej obsługi wojskowych statków powietrznych;
  • pełnienie służby w składzie załóg jednostek pływających Marynarki Wojennej wychodzących na morze;
  • wykonywanie pod wodą zadań z użyciem sprzętu nurkowego; • wykonywanie skoków ze spadochronem;
  • pełnienie służby polegającej na bezpośrednim fizycznym zwalczaniu terroryzmu lub szkoleniu w tym zakresie;
  • wykonywanie czynności operacyjno-rozpoznawczych lub dochodzeniowo-śledczych w Żandarmerii Wojskowej;
  • pełnienie służby w SKW lub SWW;
  • wykonywanie czynności polegających na rozminowywaniu terenu lub jego oczyszczaniu z przedmiotów wybuchowych albo niebezpiecznych;
  • pełnienie służby warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych ;
  • dodatek za wykonywanie zadań związanych z zapobieganiem skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięciem oraz ratowniczych.

Dodatek służbowy

Oprócz tego żołnierze zawodowi mogą również otrzymywać dodatek służbowy, który przysługuje za pełnienie zawodowej służby wojskowej na określonych stanowiskach dowódczych i kierowniczych lub samodzielnych, albo w określonych jednostkach wojskowych.

Ponadto dodatek służbowy przysługuje żołnierzom pełniącym służbę w ataszacie obrony przy przedstawicielstwie dyplomatycznym Rzeczypospolitej Polskiej, JW. GROM, JW. FORMOZA, JW. Komandosów, Oddziale Specjalnym ŻW w Warszawie czy orkiestrze reprezentacyjnej WP oraz kompaniach reprezentacyjnych WP.

Oprócz uposażenia zasadniczego żołnierze zawodowi są uprawnieni do otrzymywania dodatków do uposażenia: za długoletnią służbę wojskową, specjalnego, służbowego, motywacyjnego, funkcyjnego i kompensacyjnego.

Dodatek motywacyjny

Szeregowi i podoficerowie mogą otrzymywać dodatek motywacyjny. Przysługuje on żołnierzom, którzy uzyskali w opinii służbowej ocenę co najmniej dobrą oraz zdali egzamin na klasę kwalifikacyjną w specjalności wojskowej zgodnej z zajmowanym stanowiskiem służbowym.

Dodatek za długoletnią służbę

Wszyscy żołnierze zawodowi są uprawnieni do otrzymywania dodatku za długoletnią służbę wojskową, który wzrasta po 3 latach pełnienia czynnej służby wojskowej w wysokości 3 proc. kwoty należnego żołnierzowi uposażenia zasadniczego oraz rośnie:

  • do 15 roku służby – co 3 lata, o kolejne 3 proc.
  • od 15 do 35 roku służby – 15% i wzrasta o 1% za każdy dalszy rok służby wojskowej aż do 35% po 35 latach służby.

Dodatek kompensacyjny

Żołnierzowi zawodowemu wyznaczonemu na stanowisko służbowe w szczególnym trybie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach (na stanowisko służbowe wyższe o dwa stopnie wojskowe i więcej, bez mianowania na wyższy stopień wojskowy) od dnia objęcia obowiązków na wyższym stanowisku służbowym, przyznaje się dodatek kompensacyjny o charakterze stałym. Wysokość dodatku kompensacyjnego stanowi różnicę między stawką uposażenia zasadniczego należnego żołnierzowi zawodowemu na zajmowanym stanowisku służbowym a stawką uposażenia zasadniczego otrzymywaną na poprzednio zajmowanym stanowisku służbowym.

Inne należności przysługujące żołnierzom zawodowym

Żołnierzom należą się również inne dodatki takie, jak m.in. nagroda jubileuszowa. Oto niektóre z nich:

Dodatkowe uposażenie roczne

Ogół żołnierzy zawodowych pełniących służbę przez okres roku kalendarzowego posiada prawo do dodatkowego uposażenia rocznego w wysokość 1/12 sumy rocznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym. Uposażenie jest wypłacane w pierwszym kwartale roku następującego po roku, za który to uposażenie przysługuje albo w razie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.

Nagrody jubileuszowe

Przysługują żołnierzom zawodowym w następującej wysokości:

  • po 20 latach czynnej służby wojskowej – 75 proc.
  • po 25 latach czynnej służby wojskowej – 100 proc.
  • po 30 latach czynnej służby wojskowej – 150 proc.
  • po 35 latach czynnej służby wojskowej – 200 proc.
  • po 40 latach czynnej służby wojskowej – 300 proc. miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym.

Do stażu służby uprawniającego do nagrody jubileuszowej zalicza się okresy czynnej służby wojskowej i okresy zatrudnienia przed powołaniem do zawodowej służby wojskowej.

Zapomogi

Zapomogi mogą być udzielane żołnierzom na ich wniosek lub z urzędu, w przypadku zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci członka rodziny oraz z innych przyczyn powodujących istotne pogorszenie warunków materialnych.

Należności za przeniesienie służbowe

Z tytułu przeniesienia służbowego żołnierzowi zawodowemu przesiedlającemu się do nowego miejsca pełnienia służby przysługują: – diety dla żołnierza i członków jego rodziny – za czas przejazdu i pierwszą dobę pobytu, – ryczałt na pokrycie kosztów przejazdu do nowego miejsca zamieszkania wyżej wymienionych osób, – ryczałt z tytułu przeniesienia, – zasiłek osiedleniowy, – zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego.

Należności za podróże służbowe

Ponadto, z tytułu odbywania podróży służbowych (krajowych lub zagranicznych) żołnierze otrzymują należności na podobnych zasadach, jakie dotyczą ogółu pracowników państwowej sfery budżetowej. W skład tych należności wchodzą: a) diety, b) zwrot kosztów przejazdów, c) zwrot kosztów noclegów, d) zwrot kosztów dojazdów komunikacją miejscową, e) zwrot innych wydatków np. opłaty za parking.

Należności związane ze służbą poza granicami państwa

Żołnierze zawodowi wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa, na stanowiska służbowe w polskich przedstawicielstwach wojskowych oraz w organizacjach międzynarodowych i międzynarodowych strukturach wojskowych, otrzymują:

  • uposażenie oraz inne należności pieniężne (np. dodatkowe uposażenie roczne, nagrody uznaniowe, gratyfikacja urlopowa), płatne w złotych, wypłacane na takich samych zasadach, jak dla żołnierzy pełniących służbę w kraju oraz dodatkowo:
  • należność zagraniczną, płatną w walucie zagranicznej;
  • zasiłek adaptacyjny, płatny jednorazowo w walucie zagranicznej;
  • prawo do lokalu/równoważnika;
  • dodatek wojenny, jeżeli wykonuje zadania w strefie działań wojennych.
  • Żołnierze skierowani do polskich kontyngentów wojskowych w operacjach wojskowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych oraz do kwater głównych, dowództw i sztabów tych operacji otrzymują:
  • przez cały czas pełnienia służby poza granicami państwa – uposażenie i inne należności pieniężne przysługujące im z tytułu pełnienia czynnej służby wojskowej na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym,
  • jednorazową należność pieniężną – w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego,
  • należność zagraniczną – w zależności od rangi zajmowanego stanowiska służbowego.

Żołnierze zawodowi skierowani do pełnienia służby w składzie jednostek wojskowych, których pobyt poza granicami państwa ma na celu udział w szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych, akcjach ratowniczych, poszukiwawczych lub humanitarnych a także uczestniczących w przedsięwzięciach reprezentacyjnych – za czas skierowania otrzymują należność zagraniczną w wysokości 25% diety dla państwa, w którym wykonują zadania.

Nagrody uznaniowe

Nagrody są przyznawane przez dowódców jednostek wojskowych w ramach funduszu tworzonego w jednostkach wojskowych (tzw. fundusz podstawowy). Podstawowym celem nagród pieniężnych jest wyróżnianie żołnierzy w szczególności za przejawianie inicjatywy w służbie, a także wykonywanie zadań wymagających dużego nakładu pracy (poza określonym czasem służby, w skróconych terminach lub warunkach szczególnie utrudnionych). Ponadto żołnierze zawodowi mogą otrzymać nagrodę uznaniową za zastępstwo za nieobcego żołnierza przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Żołnierze mogą również otrzymać nagrody z funduszu pozostawionego do dyspozycji ministra obrony narodowej (tzw. fundusz celowy).

Sprawdźcie, ile zarobią żołnierze według stopni wojskowych w naszej galerii!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany