MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyle zamożnych i bogatych osób mieszka w Polsce. Sprawdź, ile zarabiają. „Zainteresowanie towarami luksusowymi i premium nie słabnie"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W 2021 roku dochody powyżej 20 tys. zł miesięcznie osiągało 320 tys. osób. Łączne dochody zamożnych Polaków wyniosły 220 mld zł. Grono osób bogatych, o miesięcznych zarobkach powyżej 50 tys. złotych w wyniosło 83 tys., a ich dochód wyniósł 130 mld złotych.
W 2021 roku dochody powyżej 20 tys. zł miesięcznie osiągało 320 tys. osób. Łączne dochody zamożnych Polaków wyniosły 220 mld zł. Grono osób bogatych, o miesięcznych zarobkach powyżej 50 tys. złotych w wyniosło 83 tys., a ich dochód wyniósł 130 mld złotych. 123RF
Powiększyło się grono polskich konsumentów dóbr luksusowych, czyli głównie osób bogatych, o zarobkach brutto przekraczających 50 tys. zł miesięcznie. Przybyło także Polaków, którzy zarabiają rocznie powyżej 1 mln zł brutto. Wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce w 2022 wyniosła 37 mld zł – wynika z raportu KPMG. Gdzie mieszka najwięcej bogatych i bardzo bogatych Polaków? Na co najczęściej wydają swoje pieniądze?

Spis treści

Ile średnio miesięcznie zarabiają bogaci Polacy?

Po raz kolejny wzrosła w Polsce liczba osób zamożnych oraz bogatych, które są kluczowymi odbiorcami rynku dóbr luksusowych. W 2021 roku dochody powyżej 20 tys. zł miesięcznie osiągało 320 tys. osób – o blisko 13 proc. więcej niż w 2020 roku. Łączne dochody zamożnych Polaków były z kolei wyższe o 9,8 proc. r/r i wyniosły 220 mld zł – wynika z raportu KPMG w Polsce pt. „Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Luksus w niepewnych czasach”.

Grono osób bogatych, o miesięcznych zarobkach powyżej 50 tys. złotych w 2021 roku wyniosło 83 tys., a ich dochód wyniósł 130 mld zł. Najwięcej osób, z takimi zarobkami zamieszkiwało:

  • Mazowsze,
  • Wielkopolskę,
  • Śląsk,
  • Małopolskę.

Średnie miesięczne zarobki bogatych Polaków w 2021 roku wynosiły 131 tys. złotych.

Jak wskazują autorzy raportu, najważniejszą grupą docelową dla firm z branży dóbr luksusowych pozostają osoby bardzo bogate, z zarobkami powyżej 1 mln złotych brutto rocznie. Najwięcej bardzo bogatych Polaków w 2021 roku zamieszkiwało:

  • Mazowsze (8,56 tys. osób),
  • Wielkopolskę (4,24 tys.),
  • Śląsk (4,21 tys.).

Średnie miesięcznie zarobki bardzo bogatych Polaków w 2021 roku wynosiły 211,4 tys. złotych.

Sprawdź w naszej galerii najważniejsze informacje o milionerach w Polsce!

Liczba bogatych i zamożnych Polaków systematycznie rośnie

Zdaniem Andrzeja Marczaka, szefa Zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce, nie można jednoznacznie stwierdzić, że Polacy w szybkim tempie się bogacą w obliczu rekordowej inflacji, która istotnie wpływa na ich majątki.

– Wyniki poszczególnych segmentów rynku dóbr luksusowych w Polsce wskazują jednak, że zainteresowanie towarami luksusowymi i premium nie słabnie. Wręcz przeciwnie, w niepewnych czasach coraz więcej osób bogatych lokuje kapitał na rynku dóbr luksusowych lub poszukuje możliwości inwestycyjnych – tłumaczy.

Tylu Polaków dysponuje majątkiem netto przekraczającym 1 mln dolarów

Zgodnie z najnowszymi danymi, na koniec 2021 roku Polskę zamieszkiwało ponad 100 tys. osób zaliczanych do grupy HNWI (ang. high net worth individuals), których majątek netto wynosi minimum 1 mln dolarów, a ich liczba wzrosła o 9,7 proc. /r. Największy odsetek milionerów w Polsce, czyli 91 proc., stanowią osoby, których wartość majątku wynosi pomiędzy 1 a 5 mln dol. Polacy, których aktywa netto opiewają na więcej niż 50 mln dol., stanowią jedynie 0,3 proc. wszystkich HNWI, jednak to właśnie ta grupa powiększyła się w ciągu roku najbardziej – o 15,1 proc. r/r.
Pod względem liczby HNWI Polska wyprzedziła:

  • Grecję,
  • Czechy,
  • Rumunię.

Jak podano, na koniec 2022 roku suma majątku zgromadzonego przez gospodarstwa domowe w Polsce wyniosła 2 805 mld zł, co stanowi niewielki 1,4 proc. wzrost względem 2021 roku. Jednak podkreślono tutaj, że w związku w wysokim poziomem inflacji realna wartość majątku Polaków w 2022 roku spadła szacunkowo o około 10 proc. Wartość zobowiązań wyniosła 833 mld zł, o 3,3 proc. mniej r/r. Struktura aktywów gospodarstw domowych nie uległa znaczącym zmianom – Polacy na pierwszym miejscu stawiają depozyty. Przechowywane w ten sposób środki są warte 1111 mld zł (wzrost o 3,5 proc.) i stanowią blisko 40 proc. aktywów.

Rynek dóbr luksusowych. Ile jest warty w Polsce?

Wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce w 2022 roku wyniosła 37 mld zł, jednocześnie przewyższając swoją wartość sprzed wybuchu pandemii. Jak wynika z raportu, największą część wspomnianego rynku stanowią producenci samochodów premium i luksusowych i nie jest to zaskoczeniem. Wartość tego segmentu wyniosła 24,7 mld zł. W ubiegłym roku Polacy zarejestrowali 95,7 tys. nowych samochodów marek premium oraz 329 sztuk samochodów luksusowych.

Rynek luksusowej odzieży i akcesoriów w 2022 roku osiągnął wartość 3,2 mld złotych. Segment luksusowych kosmetyków i perfum osiągnął w Polsce w ubiegłym roku wartość 1,2 mld złotych. Za ponad połowę wartości tego segmentu odpowiadają perfumy. Z kolei sprzedaż na rynku luksusowej biżuterii i zegarków w Polsce wyniosła 540 mln zł. Według prognoz ten segment rynku dóbr luksusowych przekroczy wartość sprzed pandemii w tym roku. O

– Biżuteria szlachetna, głównie damska, odpowiada za największy wzrost w segmencie biżuterii (12,4 proc. r/r), podczas gdy w segmencie zegarków, to męskie zegarki odpowiadają za większy wzrost sprzedaży (8 proc. r/r.) – możemy przeczytać w raporcie.

W ubiegłym roku największy wzrost wartości odnotował segment luksusowych hoteli i SPA. Wartość tego segmentu w 2022 roku wyniosła 2,6 mld złotych. Zgodnie z prognozami w 2024 roku branża hoteli premium i luksusowych powinna osiągnąć wyższą wartość niż przed pandemią. W ubiegłym roku w Polsce znajdowało 87 hoteli pięciogwiazdkowych – najwięcej w Krakowie (16), Warszawie (14) oraz Wrocławiu (6).

W 2021 roku dochody powyżej 20 tys. zł miesięcznie osiągało 320 tys. osób. Łączne dochody zamożnych Polaków wyniosły 220 mld zł. Grono osób bogatych, o miesięcznych zarobkach powyżej 50 tys. złotych w wyniosło 83 tys., a ich dochód wyniósł 130 mld złotych.

Tyle zamożnych i bogatych osób mieszka w Polsce. Sprawdź, il...

W co inwestować? Oto nowy trend na rynku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tyle zamożnych i bogatych osób mieszka w Polsce. Sprawdź, ile zarabiają. „Zainteresowanie towarami luksusowymi i premium nie słabnie" - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany