Imiona męskie, imiona żeńskie - Te imiona nie były mile widziane sto lat temu! Mogły "narażać na śmieszność"
Moda na imiona nadawane dzieciom zmienia się bardzo dynamicznie. Raz najpopularniejsze są imiona nowoczesne, zapożyczone z Zachodu, zaś innym razem do łask wracają te, które nosili nasi dziadkowie i babcie. Co ciekawe, kwestia imion była również poruszana w poradnikach dla kobiet. Z dzisiejszej perspektywy szczególnie ciekawa wydaje się być książka Mieczysława Rościszewskiego, pt. "Pani Domu", wydawana w 1904 roku.
Mieczysław Rościszewski wymienia imiona, których lepiej nie nadawać swoim dzieciom. Dlaczego? Bowiem jego zdaniem, mogły wówczas narazić naszą pociechę na śmieszność lub uznawane były za zbyt ckliwe. Inne z kolei były zarezerwowane dla przedstawicieli tzw. wyższych sfer.
Co zdaniem autora "Pani Domu" świadczyło o tym, że imię narażało na śmieszność? "Wszelkie imiona prababek, są dziś stanowczo dla naszych dziewczątek nieodpowiednie" - tłumaczył Rościszewski.
Te popularne imiona były kiedyś ZAKAZANE! Trudno w to uwierzyć, bo dzisiaj nazywamy tak swoje dzieci - zobacz w galerii o jakich imionach mowa.
Imiona zakazane w Polsce: Rada Języka Polskiego wydaje zalecenia i opinie w tej sprawie
Chyba każdy z nas chociaż raz spotkał się w sieci z informacją dotyczącą bardzo nietypowego imienia, którym rodzice chcieli nazwać swoje dziecko. Decyzja o tym, czy propozycja imienia spełnia konieczne wymogi należy do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, który nierzadko prosi o opinię członków Rady Języka Polskiego - instytucji opiniodawczo-doradczej, która dba o poprawność języka polskiego.
Jednym z zadań tego organu jest m.in. właśnie wydawanie opinii w sprawie imion, które Polacy nadają swoim dzieciom. Kwestię nadawania imion w Polsce reguluje art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego: