Tulipany zakwitły w „botaniku”. Warto się wybrać w ten weekend [zdjęcia]

(mr)
W łódzkim Ogrodzie Botanicznym właśnie zakwitły tysiące tulipanów. Jak co roku wiosną kwietne kobierce, usytuowane nad stawem w centralnej części „botanika”, stają się wielką atrakcją dla zwiedzających.

– Pełnia kwitnienia przypada właśnie na długi majowy weekend. Posadziliśmy 50 tysięcy cebulek. Tak dobraliśmy odmiany, a jest ich 25 z różnych grup botanicznych, by pokazać różnorodność budowy kwiatów – mówi Dorota Mańkowska, naczelnik ogrodu.

Są więc rośliny o pojedynczych kwiatach, a wśród nich Queen of the Night, o odcieniu fioletowym, zwany czarnym tulipanem. A także te o kwiatach pełnych i liliokształtnych. Tulipany z grupy Darwina należą do najpopularniejszych, na przykład Golden Parade i Salmon Impression. Są najchętniej sadzone w przydomowych ogródkach i na działkach, ponieważ łatwo się je uprawia.
Ale to nie wszystko.

Dodatkowych 15 tysięcy cebulek, które pochodzą z ubiegłorocznej kolekcji i przechowały się bardzo dobrze, posadzono na rabacie bylinowej i w dziale systematyki roślin zielnych. Tam można oglądać 20 odmian.
O wiośnie świadczą w „botaniku” nie tylko dywany z tulipanów. Kwitną magnolie i wiśnie japońskie, lada chwila rozkwitną pigwowce, rododendrony i kaliny.

Floyd Mayweather Jr vs. Manny Pacquiao 2015 na żywo transmisja online

Jak będą otwarte sklepy w majówkę

[ZOBACZ TEŻ FILM Ucieczka tygrysa i panika turystów w zoo w Oklahoma City (napisy) (autor US CBS/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Ucieczka tygrysa i panika turystów w zoo w Oklahoma City (napisy) (autor US CBS/x-news)