Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu mieszkało 50 stalowych rumaków... Zobacz największą parowozownię w Polsce

(JAZ)
Niemalże 150 lat temu w Gnieźnie zbudowano pierwszą parowozownię wachlarzową. Po kolejnych rozbudowach stała się ona jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Stacjonowało tu nawet 50 parowozów. Od niedawna obiekt, który zachował się w doskonałym stanie, jest udostępniony dla turystów.

Kto choć raz był w Gnieźnie - jednym z najstarszych miast Polski, ten widział zapewne tamtejszą katedrę czy też Muzeum Początków Państwa Polskiego. Od niedawna na turystów i miłośników zabytków techniki czeka tu jeszcze jedna atrakcja - ogromna parowozownia wachlarzowa, która powstała w 1875 roku. Oczywiście nie od razu zbudowano takiego kolosa, obiekt był powiększany w miarę rozwoju kolei w tej części Wielkopolski. Największą rozbudowę parowozowni paradoksalnie przeprowadzili Niemcy podczas II wojny światowej. Ze względu na strategiczne położenie miasta przy magistrali wiodącej na wschód, Niemcy wznieśli tu gigantyczną bazę dla lokomotyw, które miały być wykorzystane do prowadzenia eszelonów w trakcie planowanej inwazji na ZSRR. Ostatecznie powstała tu jedna z największych w Europie parowozowni, w której mogło jednocześnie stacjonować 50 rozpalonych maszyn...

Choć ostatnie parowozy wycofano z ruchu prawie 30 lat temu, gnieźnieńska parowozownia zachowała się do dziś w doskonałym stanie. A to dzięki temu, że przez lata mieścił się w niej zakład naprawy wagonów towarowych. Kilka lat temu zaniechano i tej działalności, a budynkom parowozowni groziło wyburzenie. Sprzeciwił się temu konserwator zabytków oraz miejscowi miłośnicy kolei, którzy założyli stowarzyszenie, wynajęli parowozownię od PKP, dbają o nią, remontują i udostępniają zwiedzającym.

Najciekawszym obiektem do obejrzenia podczas wizyty tutaj są oczywiście dwie hale wachlarzowe (stara i jeszcze starsza), w których obrządzano parowozy. Prawdziwą perełką jest wieża wodna gromadząca wodę do pojenia tych stalowych rumaków oraz jedyny taki w Europie budynek dyspozytorni, który stoi jakby okrakiem nad torem, po którym wjeżdżały i wyjeżdżały lokomotywy. Jest też kolekcja narzędzi i pamiątek po epoce pary w Gnieźnie oraz zbiór kartonowych biletów kolejowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany