Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzynastolatka waży... 120 kilogramów!

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Do lekarzy zajmujących się chirurgicznym leczeniem otyłości zgłaszają się rodzice 15-, 16-latków. Co prawda takich operacji nie powinno się wykonywać pacjentom poniżej 18. roku życia, ale lekarze operują już 17-latków. - Gdy trafia do mnie nastolatek ważący 140 kilogramów, u którego żadna metoda odchudzania się nie sprawdziła, to jedyną szansą jest dla niego operacja zmniejszenia żołądka. Jeśli jej nie zrobię, to ten młody człowiek z powodu powikłań otyłości nie dożyje 30. urodzin - mówi lekarz bariatra z łódzkiego szpitala.

Trzynastoletnia uczennica jednego z podłódzkich gimnazjów waży 120 kg, a kilkudziesięciu uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w Łodzi i regionie - po blisko 100 kg. Takie niepokojące zjawisko zaobserwowali inspektorzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którzy w maju i kwietniu w 42 szkołach podstawowych i gimnazjach, w 383 klasach, ważyli tornistry, a równocześnie obserwowali 7800 noszących je uczniów.

IRLANDIA NIEMCY GDZIE MECZ IRLANDIA NIEMCY O KTÓREJ MECZ
- W każdej klasie było dziecko bardzo otyłe, niektóre ważyły ponad 90 kg - mówi Marcin Głuszcz, koordynujący badania dotyczące wagi tornistrów.

Problem otyłości wśród dzieci i młodzieży nie był co prawda częścią tych badań, ale nie sposób było jej nie zauważyć.

- Byliśmy zaszokowani, że 14-, 15-latki mogą ważyć 100 kilogramów i więcej - dodaje Marcin Głuszcz.

KIEDY GRAJĄ POLACY Z UKRAINĄ?

Z badań prowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia wynika, że już co trzecie dziecko waży zbyt dużo. Pacjentami Poradni Zaburzeń Odżywiania przy ICZMP są 3-latki ważące 25-30 kg, czyli dwa razy więcej niż powinny. Często od okresu wczesnodziecięcego, a nieraz i niemowlęcego maluchy są przekarmiane przez rodziców i babcie. Opiekunowie przez cały dzień podsuwają im przegryzki między posiłkami, a to jest jedna z podstawowych przyczyn otyłości wśród dzieci. Kolejną jest brak aktywności ruchowej lub minimalna aktywność. Zwykle ogranicza się ona do lekcji wychowania fizycznego, ale tylko w pierwszych klasach podstawówki. W kolejnych latach znaczna część nastolatków na lekcjach wf. już nie ćwiczy.

Coraz więcej dzieci i młodzieży ma zaburzenia gospodarki lipidowej, podwyższony poziom cholesterolu i poziom trójglicerydów, co pozwala na rozpoznanie u tych pacjentów tzw. zespołu metabolicznego. Lekarze diagnozują u nich nadciśnienie tętnicze i cukrzycę, które są w dużej mierze następstwem otyłości. Zdarza się również, że rozpoznają zmiany w naczyniach, będące początkiem miażdżycy.
CHORWACJA HISZPANIA O KTÓREJ MECZ
CZECHY TURCJA GDZIE OGLĄDAĆ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany