Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy gry o zdrowiu psychicznym – zagraj, a zrozumiesz wiele problemów i przypadłości w trakcie dobrej zabawy. Także dla rodzin i bliskich

Anita Persona
Anita Persona
Gry mogą stanowić źródło wiedzy i poszerzać naszą świadomość, czego przykładem są tytuły przybliżające temat chorób psychicznych.
Gry mogą stanowić źródło wiedzy i poszerzać naszą świadomość, czego przykładem są tytuły przybliżające temat chorób psychicznych. Bing
Gry komputerowe o zdrowiu psychicznym jednocześnie mogą być źródłem zabawy, jak i poszerzać świadomość związaną z ważnym tematem. Oto trzy produkcje, które udowadniają, że gry nie tylko bawią, ale też pomagają. Przekonajcie się sami, a te propozycje są warte "ogrania" zarówno przez osoby z problemami, jak i ich bliskich, a także każdego chcącego ciekawie spędzić czas.

Spis treści

Choć od jakiegoś czasu świadomość społeczna związaną z grami komputerowymi rośnie, to wciąż krąży na ich temat wile krzywdzących stereotypów. Wśród nich najpopularniejszymi tezami są m.in. że gry komputerowe są jedynie dla dzieci, szkodzą i doprowadzają do uzależnień, czy są bezmyślną rozrywką. Wszystko to jednak nie prawda, o czym wiele osób mogło przekonać się choćby podczas restrykcji sanitarnych związanych z pandemią.

Okazało się wtedy, że gry komputerowe mogą stanowić nie tylko sposób na rozrywkę, ale także skutecznie obniżać stres, umożliwiać kontakty społeczne nawet bez fizycznego kontaktu i stanowić znakomitą odskocznię w ciężkich chwilach. Co więcej, przeprowadzono już wiele badań udowadniających, iż produkcje gamingowe wspomagają rozwój i pozwalają ćwiczyć tak istotne umiejętności, jak logiczne myślenie, spostrzegawczość czy refleks. To jednak wciąż nie wszystko

Gry o zdrowiu psychicznym, depresji, ale i historii i więcej

Gdy dokładniej przyjrzeć się rynkowi gier komputerowych możemy dostrzec także, że poszczególne produkcje mogą także poszerzać naszą świadomość związaną z różnymi tematami. Dlatego też pierwsze gry trafiły już m.in. do szkolnej podstawy programowej, rozszerzając lektury o nowe medium. Dlaczego jednak tak się stało? Ponieważ można z nich czerpać wiele przydatnych wiadomości, jak choćby informacje na temat historii. Część z nich może także uświadomić nas w tematach związanych ze zdrowiem, w tym również psychicznym.

Wyjątkowość medium, jakim są gry, pozwala na łatwiejsze przedstawienie niektórych zjawisk. Dzieje się tak, ponieważ produkcje gamingowe łączą specyficzną narrację, z efektami wizualnymi, dźwiękowymi, ale w przeciwieństwie do książek czy filmów pozwalają na znacznie większą immersję (możliwość „wczucia się” w bohatera i wydarzenia) poprzez faktyczne i czynne kierowanie postaciami. Pozwalają one także na bardziej efektywne zgłębienie perspektywy, a tym samy umysłu poszczególnych postaci i dzięki temu możemy zbadać często także ich psychikę. Oto trzy produkcje, które robią to znakomicie, a pierwszą jest Hellblade: Senua’s Sacrifice.

Hellblade: Senua’s Sacrifice - gra o zaburzeniach psychicznych

Hellblade: Senua’s Sacrifice to wysokiej jakości wciągająca i mroczna gra akcji dla dojrzałego odbiorcy, stworzona przez studio Ninja Theory. Jej fabuła została osadzona w 790 roku w klimacie nordyckiej mitologii, okraszonej także celtyckimi wierzeniami. Główną bohaterką jest natomiast tytułowa Senua, która zmaga się z demonami własnej psychiki. Produkcja była tworzona w konsultacji z prawdziwymi psychologami i pokazuje mechanizmy funkcjonowania takich chorób psychicznych, jak m.in. schizofrenia czy depresja.

Sea of Silitude - zobacz, jak depresja wpływa na ludzi

Zostając przy temacie tak ważnej i ciężkiej choroby, jaką jest depresja, warto wspomnieć o Sea of Solitude. W przeciwieństwie do poprzedniej gry, która jest hitem i oczekujemy na jej druga odsłonę, ta produkcja jest grą indie, czyli niskobudżetową. Wcale jednak nie ujmuje to temu tytułowi, którzy dzięki rysunkowej oprawie graficznej pięknie się prezentuje, a surrealizm otoczenia pozwala wciągnąć się w historię dziewczyny szukającej drogi do domu w nieznanym świecie, w którym się znalazła jako dziwne stworzenie.

Aby ją odnaleźć, musi ona jednak zmierzyć się ze wspomnieniami i zrozumieć zachowania swoich bliskich. Te natomiast są znakomitym i bardzo obrazowym stadium depresji, a co istotne, dotyczy to zarówno samego przeżywania emocji przez osoby dotknięte depresją, jak i tego, jak ich bliscy postrzegają tę sytuację. To na tyle przystępne, że po przejściu gry będziemy w stanie lepiej zwracać uwagę również na mniej oczywiste jej przejawy i otrzymamy wskazówki, co zrobić w przypadku problemów naszych bliskich.

Pychonauts 2 1 - zabawnie o niezabawnych problemach

Ostatni tytuł może być zaskakujący i dość nieoczywisty. Psychonauts i Psychonauts 2 na pierwszy rzut oka nie wydają się bowiem grami głębokimi, co jest jednak mylnym wrażeniem. Pod psychodeliczną, surrealistyczno-rysunkową oprawą graficzną i lekkim żartem możemy w tych tytułach znaleźć bowiem pełen przekrój ludzkich problemów psychicznych.

W poszczególnych etapach wchodzimy bowiem jako główny bohater do umysłów innych postaci i to dosłownie. Tam natomiast napotykamy manifestacje lęków, traum, uzależnień, gniewu i wszystkiego, co może zatruwać człowieka w kontekście zaburzeń psychicznych. Co więcej, zadaniem naszego bohatera podczas "odwiedzin w umyśle" jest rozwiązanie tych problemów lub stawienie im czoła, jako przeciwnikom. Podczas tego dowiadujemy się, co jest przyczyną poszczególnych przypadłości, jak one wpływają na osoby nimi dotknięte i jak ewentualnie możemy sobie z nimi radzić. To skarbnica wiedzy o poważnych sprawach, ale w lekkim i przyjemnym w odbiorze wydaniu, zapewniającym masę zabawy.

Nie lekceważmy siły gier w temacie zaburzeń psychicznych

Wspomniane produkcje gamingowe są doskonałym dowodem na to, że to wyjątkowe medium może nieść ze sobą wiele korzyści. Nie ograniczają się one jednak jedynie do rozrywki i relaksu, a mogą realnie wzbogacić naszą świadomość, w tym związaną ważnymi zagadnieniami, jak choroby psychiczne. Wśród powyższych trzech gier natomiast każdy znajdzie coś, co konwencją będzie odpowiadało indywidualnym gustom, a „ogrywając je” ma szansę poszerzyć wiedzę, przy dobrej zabawie oczywiście.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trzy gry o zdrowiu psychicznym – zagraj, a zrozumiesz wiele problemów i przypadłości w trakcie dobrej zabawy. Także dla rodzin i bliskich - GRA.PL

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany