Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trufle znajdziesz w polskich lasach! Gdzie szukać tych wyjątkowych grzybów i jak je zbierać? Ta wiedza może być niezwykle cenna

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Trufle można znaleźć w Polsce. Grzybiarze donoszą, że namierzyli je m.in. w Borach Tucholskich, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i Niecce Nidziańskiej.
Trufle można znaleźć w Polsce. Grzybiarze donoszą, że namierzyli je m.in. w Borach Tucholskich, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i Niecce Nidziańskiej. Maria Esau/Gettyimages.com
Trufle należą do najdroższych grzybów na świecie. Warto szukać tych kulinarnych rarytasów, gdy jesteśmy na wakacjach w Hiszpanii, Francji czy Włoszech. Ale jest też dobra wiadomość dla osób, które nie wyjeżdżają na zagraniczny urlop. Trufle można znaleźć również w Polsce. Wprawdzie wymaga to sporego wysiłku, ale gra jest warta świeczki. Ceny trufli wahają się od kilkuset nawet do kilkudziesięciu tysięcy euro za kilogram!

Spis treści

Co to są trufle? Dlaczego są takie drogie?

Trufle należą do grupy grzybów workowych, które rosną pod ziemią i żyją w symbiozie z korzeniami drzew. Ich nazwa wywodzi się od zarodni, która jest nazywana workiem i w której wytwarzane są zarodniki. Trufle to rzadkie i bardzo pożądane przez kucharzy grzyby. Ich niepowtarzalny i wykwintny smak sprawia, że są nazywane „złotem ziemi", „czosnkiem bogaczy” i „dziećmi diabła”. Ponieważ trufle wyrastają w głębi ziemi, ich zarodniki bardzo trudno się rozsiewają i dlatego są grzybami bardzo deficytowymi. To jedne z najdroższych jadalnych grzybów na świecie.

W Europie występuje ok. 200 gatunków trufli, z czego najbardziej wartościowa jest trufla biała. Jej ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Najwięcej sztuk trufli można znaleźć co roku w Piemoncie. Niestety, jeszcze nikomu nie udało się zdobyć cennej trufli białej w polskich lasach. Trufle pojawiają się też w Ameryce Północnej, Nowej Zelandii, Azji i Australii.

Jak smakują i pachną trufle? Zobacz, jak rozpoznać te grzyby

Trufle wyglądają bardzo nietypowo. Te jadalne grzyby nie mają kapelusza, trzonu ani nitkowatej grzybni. Kuliste owocniki trufli są bardzo charakterystyczne i mają postać bulwy, która jest pokryta grubymi brodawkami. Osiągają średnicę do ok. 10 cm. Skóra grzybów jest chropowata, zbita i zdrewniała, a jej odcień może być brązowy lub wpadać w szarość. W dotyku nie przypominają miękkich grzybów, które zbieramy w lesie. Miąższ trufli jest zwarty i intensywny w smaku, a jego kolor zależy od rodzaju grzyba – letnie trufle mają brązowy miąższ, czarne – czarny, a białe – biały.

Trufle mają cierpki smak, który najbardziej kojarzy się z piżmem, wilgocią i ziemią. Nadają im go lotne związki organiczne. Aromat owocników wabi leśne zwierzęta, które pomagają rozsiewać zarodniki.

Trufle znalezione w okolicy buków są zdecydowane w smaku, a przy tym mocno aromatyczne. Mają twardy miąższ i nadają się do długiego przechowywania. Grzyby znalezione w ziemi pod dębem czy lipą są bardziej miękkie i delikatne w smaku, szybciej też tracą swoje walory zapachowe.

Gdzie szukać trufli w Polsce? To musisz wiedzieć, zanim ruszysz na poszukiwania

Trufle można znaleźć w Polsce. Grzybiarze donoszą, że namierzyli je m.in. w Borach Tucholskich, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i Niecce Nidziańskiej.

Gatunki trufli, które nadają się do celów kulinarnych i rosną w Polsce, to:

  • trufla letnia,
  • trufla wielkozarodnikowa,
  • trufla wgłębiona.

Trufli nie wypatrzymy w trawie czy pod drzewami, bo preferują podziemny tryb życia. Możemy na nie trafić dopiero na głębokości 10-30 cm.

Znalezienie trufli to ogromna sztuka, która udaje się nielicznym. Trufli warto szukać przede wszystkim w lasach liściastych i mieszanych w okolicach drzew takich jak leszczyna, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, sosna czarna, grab pospolity, osika, buk zwyczajny, a także krzewów. Preferują zarówno glebę podmokła, jak i piaszczystą. W Internecie można znaleźć wypowiedzi wytrwanych grzybiarzy, którzy sugerują, że trufle da się znaleźć w miejscach, w których ziemia jest popękana.

Na poszukiwanie trufli warto zabrać motykę, która ułatwi nam penetrację ziemi. Najlepszym i sprawdzonym towarzyszem poszukiwań może okazać się pies. Odpowiednio przeszkolone czworonogi są w stanie wywąchać trufle w ziemi.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie gatunki tych cennych i smakowitych grzybów możemy zbierać bezkarnie. Trufla wgłębiona znajduje się pod ścisłą ochroną, natomiast pozostałe mogą znaleźć się w naszych grzybiarskich koszykach. Róbmy to jednak z wielką rozwagą. Jeśli uda nam się znaleźć truflę w lesie, odpowiednio zadbajmy o miejsce, z którego ją wydostaliśmy. Otwory po grzybie ponownie wypełnijmy glebą i ściółką.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Miej zawsze przy sobie butelkę wody

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Trufle znajdziesz w polskich lasach! Gdzie szukać tych wyjątkowych grzybów i jak je zbierać? Ta wiedza może być niezwykle cenna - RegioDom.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany