Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragiczny finał kąpieli. Policja ostrzega: zakaz kąpieli po pijanemu!

KWP ŁÓDŹ
Upały sprzyjają wyjazdom za miasto i spędzaniem wolnego czasu nad wodą. Pomimo policyjnych apeli nadal jednak dochdzi do tragicznych zdarzeń z udziałem kąpiących się osób. Do 6. utonięcia w te wakacje w województwie łódzkim doszło na terenie powiatu piotrkowskiego.

Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności tego tragicznego finału kąpieli w rzece Pilicy, w wyniku której utonął 26-letni mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że 26 lipca 2014 roku w rejonie Sulejowa nad rzeką Pilicą wypoczywała grupka młodych osób. Część z nich spożywała alkohol. Około godziny 12:00 dwóch mężczyzn postanowiło skorzystać z kąpieli i weszli do rzeki. Nurt w tym miejscu był na tyle silny, że obaj stracili równowagę i zaczęli tonąć. Jeden z mężczyzn zdołał wydostać się na drugi brzeg Pilicy, drugi zaś spłynął z nurtem. Próbę ratowania podjęli współtowarzysze tonącego jednak w obawie o swoje życie odstąpili od tych działań. Na miejsce wezwano służby ratunkowe. Straż pożarna odnalazła mężczyznę nie dającego oznak życia około 400 metrów od miejsca biwakowania. Będący na miejscu lekarz podjął czynności reanimacyjne. Niestety nie udało się uratować 26-lataka.

Apelujemy o ostrożność nad wodą.
To już szósta ofiara, która utonęła w wodzie podczas tegorocznych wakacji w województwie łódzkim. Niestety pomimo policyjnych apeli nadal dochodzi do sytuacji, gdzie przed wejściem do wody amatorzy kąpieli spożywają alkohol. Nietrzeźwość połączona z brawurą i złudnym przeświadczeniem o własnych umiejętnościach pływackich, może skończyć się tragicznie. Wielu tragedii, do których każdego dnia dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.

Nie zapominajmy również o tym, aby:
■nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
■nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
■nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
■po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
■nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
■nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
■nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
■dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
■podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.
Tylko przestrzegając tych podstawowych zasada możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie.

Więcej w Policyjnym Serwisie Informacyjnym na: http://www.lodzka.policja.gov.pl/content/view/10220/99/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany