Mateusz Pietras
od 16 lat
Triumfatorem pierwszego etapu Tour de Pologne okazał się Belg Tim Merlier (Soudal Quick Step). Drugie miejsce dla Holendra Olava Kooija (Jumbo-Visma), a na trzecim miejscu przyjechał Kolumbijczyk Fernando Gaviria (Movistar). Polacy w czołówce. Na starcie inauguracyjnego etapu 80. Tour de Pologne stanęło 213 kolarzy z 24 zespołów. Wśród uczestniczących kolarzy wzięło udział siedemnastu Polaków w tym Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers) i Rafał Majka ( UAE Team Emirates). W wyścigu dookoła Poznania nie zabrakło nazwisk światowego formatu jak drugiego zawodnika tegorocznego Giro d'Italia Brytyjczyka Gerainta Thomasa (INEOS Grenadiers) czy trzeciego we włoskim Tourze i zwycięzcy TdP z 2021 roku Portugalczyka Joao Almeidy ( UAE Team Emirates). Trasa pierwszego etapu liczyła 183,7 km. Jutro kolarze będą mieli do pokonania ponad 200 km z Leszna do Karpacza. Drugi etap rozpocznie się o godzinie 13.35.

Rozstrzygnięcie potyczki na finiszu

Do samej mety w Poznaniu kolarze walczyli o zwycięstwo w pierwszym etapie 80. edycji Tour de Pologne. 6 kilometrów przed finiszem wyścigu nie obyło się bez mraksy, w której zderzyło się kilku kolarzy na wskutek ścisku w czołówce. Z przodu nie brakowało Polaków z niezwykle aktywnym Maciejem Paterskim (CCC Team).

Ostatecznie na ciężkiej, deszczowej trasie najlepiej poradził sobie Belg Tim Merlier (Soudal Quick Step), który okazał się najlepszym sprinterem. Za jego plecami finiszowali Holender Olav Kooij (Jumbo-Visma) i Fernando Gaviria (Movistar).

Tym samym Merlier został pierwszym liderem tegorocznego TdP. Belg również prowadzi w klasyfikacji punktowej/sprinterskiej.

Pozytywne otwarcie Biało-Czerwonych

Najwyżej z Polaków uplasował się Paterski. Tuż za nim linię mety przeciął Stanisław Aniołkowski (Human Powered Health).

Uznawany za jednego z głównych faworytów do zwycięstwa Michał Kwiatkowski, zwycięzca touru z 2018 roku, zakończył etap na 18 miejscu. Co najważniejsze "Kwiatek" nie traci ani jeden sekundy do lidera z Belgii.

Liderem klasyfikacji górskiej został Alan Banaszek (Human Powered Health). Natomiast Patryk Stosz dzięki zwycięstwu trzech lotnych premii został wyróżniony najaktywniejszym kolarzem pierwszego etapu.

Drugi etap zaplanowano na niedzielę. Start w Lesznie o godzinie 13.35. Zwycięzcę jutrzejszego dnia poznamy na mecie w Karpaczu. Trasa liczy 202,9 km.