ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Tomasz Komenda wrobiony w drugi gwałt. Dowody? Brak!

Marcin Rybak

2018-04-06 11:23

2018-04-07 19:15

87 Komentarzy
Dodaj komentarz

Tomasz Komenda wrobiony w drugi gwałt. Dowody? Brak!

Marcin Rybak

2018-04-06 11:23

Tomasz Komenda, który niesłusznie przesiedział w więzieniu 18 lat za zbrodnię miłoszycką, stał się najwyraźniej kozłem ofiarnym dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. W 2002 roku prokuratura bezpodstawnie oskarżyła go też, a sąd skazał na więzienie za inny gwałt. Stało się tak, choć gdy do sądu trafiał akt oskarżenia nie było ani jednego dowodu winy Komendy, a nawet sama zgwałcona kobieta nie rozpoznawała w nim oprawcy. Bogu ducha winnego mężczyznę uniewinniono wtedy dopiero po apelacji.
Tomasz Komenda Tomasz Komenda

Tomasz Komenda (© Pawel Relikowski / Polska Press)

Był sierpień 1996 roku. Pół godziny po północy. Siedemnastoletnia Bożena H. wracała z dyskoteki nad stawem w Jelczu-Laskowicach, gdy została zaatakowana. Napastników było dwóch. Gwałt zaczął jeden, ale – przypadkiem – nadszedł drugi mężczyzna. Przegonił tego pierwszego i sam też dopuścił się gwałtu. Drugi przestępca – Piotr K. - został zidentyfikowany, złapany i postawiony przed sądem. Ale śledczy długo nie wiedzieli, kim był pierwszy z napastników.

Dodajmy, że obaj zostawili na bieliźnie ofiary ślady, z których udało się uzyskać kod genetyczny. Co ciekawe, dwa ślady badano dwoma różnymi metodami. Ten pochodzący od Piotra K. zbadało Centralne Laboratorium Kryminalistyczne w czerwcu 1997 roku. Ustalono kod genetyczny, a co najważniejsze, stwierdzono, że taki sam może się powtarzać raz na 288 milionów osób. Drugi ślad zbadano we Wrocławiu, w Akademii Medycznej. Znacznie mniej dokładną metodą. Kod mógł powtarzać się co 71 osób.

Policja była bezradna i umorzono śledztwo w sprawie pierwszego gwałciciela. Był czerwiec 1997.

Zobacz też: Tomasz Komenda ma na oku dziewczynę. Chce mieć dzieciPół roku wcześniej, w sylwestra 1996/97 wydarzyła się zbrodnia miłoszycka. Piętnastoletnia Małgosia bawiąca się na dyskotece sylwestrowej w Miłoszycach koło Jelcza została zgwałcona i zamordowana. Na miejscu zbrodni znaleziono czapkę, a w czapce włosy. Zbadano kod genetyczny. Tą niedokładną „wrocławską” metodą. I co? Okazało się, że to ten sam kod genetyczny co nieznanego gwałciciela z Jelcza z sierpnia 1998. W bardzo dużym przybliżeniu, bo - przypomnijmy - ten sam kod może się powtarzać co 71 osób. W rzeczywistości właściciel czapki z Miłoszyc i gwałciciel z Jelcza mógł być tą samą osobą, ale nie musiał.Gdy w listopadzie 1999 roku Akademia Medyczna zbadała kod DNA Tomasza Komendy, poinformowano że pasuje on i do kodu włosów z czapki znalezionej w Miłoszycach, i do kodu gwałciciela z Jelcza. Raz jeszcze – ten kod może się powtarzać co 71 osób. Więc Komenda i sprawcy obu przestępstw to mogły być nawet trzy różne osoby. Albo jedna i ta sama.

Policja zorganizowała „okazanie”. Był 30 grudnia 1999. Do Wrocławia przywieziono Bożenę H., ofiarę z Jelcza. Przez tzw. weneckie lustro pokazano jej czterech mężczyzn. Wśród nich był Tomasz Komenda. Oznajmiła, że żaden z nich nie jest gwałcicielem. Na tym sprawa powinna się skończyć.

Ale nic z tego. Niedługo po tym jak Komenda został aresztowany w sprawie zbrodni miłoszyckiej z ówczesnej Prokuratury Wojewódzkiej we Wrocławiu do Prokuratury Rejonowej w Oławie wysłano pismo o dość dziwnej treści. Stwierdzono w nim, że kod genetyczny Tomasza Komendy jest taki sam jak kod gwałciciela z Jelcza. Zasugerowano więc wznowienie śledztwa dotyczącego napadu na Bożenę H.

Dlaczego to dziwi? Bo już cztery lata wcześniej policja to wiedziała. Komendę pokazywano przecież Bożenie H. i go nie rozpoznała. Gdzie więc „nowa okoliczność”? Mimo tych wątpliwości, w marcu 2002 roku prokurator Renata Procyk z Oławy wznowiła śledztwo w sprawie jelczańskiego gwałtu, postawiła Tomaszowi Komendzie zarzuty gwałtu i posłała do sądu akt oskarżenia. Postępowanie trwało dwa miesiące i osiem dni. Sam podejrzany, a później oskarżony był jedynym przesłuchanym w tym ekspresowym śledztwie.

Czytaj dalej na kolejnej stronie (KLIKNIJ)


Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

1 »

Komentarze

(87)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Zdzisek

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zdzisek (gość)  •

Ta cała sprawa jest przedziwna. Zakład Medycyny Sądowej we Wrocławiu zawinił bo to opinia doktora Kaweckiego doprowadziła z tego zakładu do wsadzenia Tomka K. za kratki. Czyżby dowody były sfabrykowane. Ale dzisiaj prokuratura jest pewna, że ślady z czapki prowadzą do Ireneusza M. Zresztą świadkowie stwierdzili, że Tomasz Komenda był w sylwestra razem z nimi we Wrocławiu więc nie mógł tego zrobić. Uważam, że ten ktoś był w Alcatraz w Miłoszycach, w tej dyskotece i obserwował Małgosię, to właśnie on jej to zrobił. Ponoć był blondynem bo był taki świadek, bo widziała ta pani z nim Małgosię, którą też zastraszano. Tomek K. się przyznał tylko dlatego, za pierwszym razem bo policjanci wymuszali na nim nieprawdziwe zeznania o dziewczynie bijąc go. Sama prostytutka, sąsiadka która znała Tomka matkę mówiła że też była zastraszana i zrobili na niej przymus dlatego wskazała Tomka w 997.

odpowiedzi (0)

skomentuj

pytanie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zdzislaw (gość)  •

Na samym poczatku przekonywano wszystkich iz p. Tomasz jest cytuje troche ograniczony. Tak twierdzil przynajmniej obronca ktorego rola w tej sprawie nie jest moim zdaniem do konca wyjasniona. Czy sa nowe informacje co sie dzieje ?

skomentuj

Niektórzy pisali, że jest po szkole specjalnej

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Początkowo wyglądał nawet na takiego - ubogie słownictwo etc. (gość)  •

Obecnie już się rozkręcił, nabrał pewności siebie przed kamerami, mówi spokojnie, słownictwo ma już pełne.

Wygląda na to, że z każdego można łatwo zrobić "ograniczonego" - wystarczy go znękać i zastraszyć. Czy ludzie po stalinowskich więzieniach też tak wyglądali wychodząc? 18 lat, gdy twoim śmiertelnym wrogiem jest każdy...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zaorać

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lolalola (gość)  •

Zaorać! ZMienić, wywalić, ukarać.
A przede wszystkim nauczyć. Może studia prawnicze powinny trwać dłużej?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Komeda

+5 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tak (gość)  •

Mniej polityków i bezpartyjny rząd to nie będzie pomyłek tak strasznych i bezwzględnych nawet w monitoringu gwałty na ciel ludzkim robią gdzie jest nasza ludzkość od Boga gdzie jest nasze człowieczeństwo prawe i prawdziwe

skomentuj

co ty chrznisz

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Olo (gość)  •

A co ma rząd do takich wyroków??? To premier albo prezydent ma badać osobiście każdą sprawę? Już prędzej chodziło by o układy i znajomości oraz branie w łape!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Komneda przykrywką

+3 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

adrian (gość)  •

Ludzie, a skąd wiecie że on jest niewinny? Teraz to już nic nie wiadomo. Był czy nie był. Prawda jest tylko taka, że po tylu latach odsiadki spokojnie można było go wypuścic, bo tak się robi w podobnych przypadkach. Przypomnę tylko, że komenda przyznał się do popełnienia gwałtu w Miłoszycach. Zrobiono szopkę, bo politycy potrzebowali sukcesu, a jak zwykle po cichu chcieli kogoś ud upić. Natomiast wy, ciemny lud, jak zwykle łyknęliście to, jak młody pelikan żabę. W niewinność KOmendy nie wierzę. Bo on w tej grze jest tylko pionkiem, a jak zwykle, niepotrzebne odszkodowanie płacić bedziecie wy, czyli motłoch co wierzy.

skomentuj

Holms pałą szukał dowodów czy lupą

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Stoper (gość)  •

Wiele czarownic też się przyznało do wszystkiego przed inkwizycją , a jeden krokodyl na łubiance że jest wielbłądem.Wypuścić i nic się nie stało?Lepiej gdyby zbadali dna droższą metodą w efekcie by zaoszczędzili komuś życia a sobie odszkodowania słusznego jeśli jest niewinny.

odpowiedzi (0)

skomentuj

cala ta sprawa

+11 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zenek (gość)  •

Cala ta sprawa pokazuje jak dzialaja instytucje panstwowe,jak sady orzekaja,jak stosuja sie do opinni lekarskich,jak straznicy wiezienni przymykaja oczy nie tylko na pobicia,ale rowniez narkotyki i inne przestepstwa w zakladach karnych.Ta sprawa pokazala,ze instytucje panstwowe nie dzialaja zgodnie z litera prawa.Najlepiej dla wymiaru sprawiedliwosci gdyby zniknal i Uwaga!!! Teraz zadarl z prawdziwa mafia,instytucjami panstwowymi,a raczej z ludzmi w nich pracujacymi.Azeby za chwile sie nie okazalo,ze przypadkiem auto go potracilo bo jest swiadkiem w wielu sprawach o zaniedbania i przestepstwa wysokich urzednikow.Nowa tozsamosc tak jak swiadka koronnego,tylko to go uratuje.

odpowiedzi (0)

skomentuj

uzupelnienie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zdzislaw (gość)  •

sad i prokurator to normalka iz sie pomylili. A Rzecznik Praw Obywatelskich ? wszystko pasowalo

odpowiedzi (0)

skomentuj

"sond" u nas powszechny!

+12 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

as (gość)  •

wszyscy "zamieszani" w te "dochodzenia" powinni otrzymać WYROKI SKAZUJĄCE! taka sprawiedliwość !

skomentuj

uzupelnienie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zdzislaw (gość)  •

oni przecie maja przedawnienie . W ich sprawach bedzie tez kolega rozpatrywal sprawe kolegi. Wszystko pokryje panstwo a winnych nie bedzie

odpowiedzi (0)

skomentuj

Hmmm...

+2 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zimny (gość)  •

A może to wszystko prawda że to on jest gwałcicielem

skomentuj

komenda to tylko pionek

0 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

adrian (gość)  •

brawo, chociaż jeden rozsądnie myślący.

odpowiedzi (0)

skomentuj

szmata

+14 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kostek (gość)  •

mam nadzieje że ta prokurator sobie w łeb jebnie, albo ktoś ją wyręczy

odpowiedzi (0)

skomentuj

slaczego nie publikuje sie parametrów odób które skazały tego pana

+17 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wera (gość)  •

czy za brak bezpieczenstwa w pudle ktoś odpowiada

odpowiedzi (0)

skomentuj

Przeciwnik korupcji

+8 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

onon67 (gość)  •

Swiat jest niesprawiedliwy wiem co musisz czuc i twoja psychika juz na zawsze bedzie inna tak jak moja sluzby zniszczyly mi zycie przez pomowienia sasiadow znajomych wiem tez ze przesluchiwali srodowisko pracy zawsze trafiam na nie uczciwych ludzi ktorzy sa zawistni tez chcialem sie zabic i chyba to zrobie bo skazano mnie na podstawie nieslusznych oskarzen pracy nie mam znajomych tez nie dziewczyny a ja chcialem tylko stala prace by moc sie wyprowadzic i zaczac od nowa ty masz otyle ten komfort ze bedziesz mial pieniadze i bedziesz mogl miec nowe zycie ja nawet tego nie bede mial pozostaje pic bo wtedy zapominam o wszystkim trzymaj sie pozdro

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 »