Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To ostatnie dni, kiedy można zobaczyć w Pabianicach tę rzeźbę ZDJĘCIA

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
Europejski Park Rzeźby
Jej twórcą jest Tomasz Koclęga, pracownik Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

O wystawie

Wystawę rzeźby "Refleksja" można oglądać w Europejskim Parku Rzeźby A&A w Pabianicach przy ul. Grota Roweckiego.

Rzeźbę wyeksponowano w stawie, a jej autorem jest Tomasz Koclęga. Dzieło ma wymiary 4,5 mX2,5mX2m, a wykonana jest z materiałów takich jak żywica poliestrowa, mata szklana, topcoat poliestrowy.

- Rzeźba powstała w 2018 roku i eksponowana była wcześniej w Parku na Zamku w Mosznie. W Europejskim Parku Rzeźby można było ją podziwiać przez rok w ramach wystawy czasowej. Przedstawia stylizowaną głowę ludzką, sprawiającą wrażenie do połowy zatopionej w wodzie. Autor za jej pośrednictwem nawiązuje do relacji człowieka z naturą. Jest to główny motyw twórczości artysty - opowiada Dorota Tomaszewska z Europejskiego Parku Rzeźby.

- W swoich pracach koncentruję się na człowieku. Interesuje mnie analizowanie ludzkich postaw, zachowań, emocji. W ,,poetyckich formach” - przedstawianych nie wprost – szukam obszarów ludzkiej wrażliwości, ludzkich pragnień, trosk czy energii, które na mnie oddziałują - mówi Tomasz Koclęga.

To ostatni moment, aby zobaczyć tę rzeźbę. Będzie ją można oglądać już tylko do końca czerwca.

To nie jedyne jego dzieło w Europejskim Parku Rzeźby. Od 2012 roku w parku znajduje się także kompozycja dwóch potężnych, bezgłowych postaci, które obejmują drzewa. Jej nazwa to "Wtuleni". W sierpniu 2019 r. została poddana renowacji.

O autorze

Tomasz Koclęga pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

- Zajmuje się głównie rzeźbą plenerową i posiada w swym dorobku liczne rzeźby zainstalowane na stałe w przestrzeniach publicznych w USA, Republice Czeskiej, na Litwie i w Polsce. Do ostatnich prezentacji należą między innymi: „Inner dimensions” w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii, „Bliskość” w Bratysławie, „Dotyk” w Nayoro w Japonii, „Gniazdo” w Zawierciu czy „Samotność” w Harbinie w Chinach. Artysta zrealizował ponad 30 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 60 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą - wylicza Dorota Tomaszewska.

Artysta wykonuje również mniejsze prace z brązu, które eksponuje w wielu krajach. To także lider i założyciel zespołu Snow Art Poland, który od 2014 r. wykonuje rzeźby ze śniegu.

O parku

W parku mieszka także kilka gatunków zwierząt: alpaki, daniele, owce i pawie.

Można go zwiedzać bezpłatnie przez cały tydzień.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany