Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To jest prawdziwe science fiction. W Łodzi Fundacja Kolorowy Świat wzbogaciła się o najnowocześniejszy sprzęt rehabilitacyjny

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Mały Igorek w trakcie zajęć z fizjoterapeutką na urządzeniu z system VitalStim do elektrycznej stymulacji nerwowo-mięśniowej.
Mały Igorek w trakcie zajęć z fizjoterapeutką na urządzeniu z system VitalStim do elektrycznej stymulacji nerwowo-mięśniowej. Krzysztof Szymczak
Fundacja Kolorowy Świat w Łodzi w swojej siedzibie przy ul. Żabiej 10/12 zaprezentowała nowe sprzęty do rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami. Ich koszt to niemal trzy miliony złotych, ale dzięki nim dzieci mają większe szanse na odzyskanie sprawności i większą samodzielność.

Nowoczesne sprzęty to science fiction rehabilitacji.

Egzoszkielet stymulujący mięśnie i uczący niepełnosprawną osobę chodzić to pierwsze takie urządzenie w Łodzi i całym województwie.

Osoba rehabilitowana tym sprzętem upodabnia się do filmowych transformersów, ale dzięki temu może się poruszać. Urządzenie (przypomina kamizelkę ze spodniami) to mobilna, zewnętrzna powłoka, którą zakłada się na pacjenta i indywidualnie dopasowuje do jego potrzeb. Zasilany jest akumulatorowo, a jego ruchy sterowane są za pomocą silników. Egzoszkielet pozwala na wykonanie ruchów wstawania z i siadania na krześle oraz na wykonywanie chodu w sposób naturalny, z prawidłowym przenoszeniem obciążenia między kończynami. Taki egzoszkielet to wydatek 800 tysięcy złotych.

Urządzenie jest w stanie spionizować pacjenta i wymuszać na nim odpowiednie kroki. Jeżeli pacjent jest na tyle sprawny i ma odpowiednie zakresy ruchomości stawów jest w stanie samodzielnie wstać, ale zawsze jest potrzebna asekuracja terapeuty - tłumaczy Damian Sopata, fizjoterapeuta.

Fundacja posiada też jedyną w Polsce kompleksową wirtualną terapię, z której korzystać mogą dzieci z mózgowym porażeniem, autyzmem, zespołem Downa i innymi dysfunkcjami rozwojowymi. Virtualis to nie tylko gogle VR, które w codziennym życiu służą do gier. Dzięki nim fizjoterapeuta może prowadzić różnorodną terapię dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdego dziecka oraz umożliwiające obserwację postępów w terapii. Dziecko przenosi się do świata wirtualnego, gdzie próbuje rysować, malować, sięgać po przedmioty, a tym samym uruchamia swoje ciało, które wykonuje odpowiednie ruchy poprawiając swoją mobilność, trenując także umysł.

Rehabilitacja jest prosta, bo dzieci lubią gry i chętnie podejmują kolejne wyzwani, które uruchamiają górną część ciała - dodaje Michał Bujnowski, fizjoterapeuta.

Ostatnim z zaprezentowanych rozwiązań wykorzystywanych podczas terapii neurologopedycznej będzie system VitalStim do elektrycznej stymulacji nerwowo-mięśniowej.

VitalStim posiada unikalną technologię, pozwalającą efektywnie wykorzystywać prąd elektryczny do pobudzania mięśni znajdujących się w okolicach krtani, jamy ustnej, twarzy i gardła. Wykorzystywane jest jako uzupełnienie terapii neurologopedycznej, karmienia, zaburzeń połykania czy przy porażeniu fałdów głosowych. Przy tym VitalStim jest całkowicie bezpieczne i dopasowuje się do indywidualnej wrażliwości dziecka.

Pod opieką fundacji 126 uczniów i przedszkolaków, 70 podopiecznych wczesnego wspomagania rozwoju oraz 350 pacjentów dziennych plus ok. 30 wcześniaków z "Otulinki" w ciągu miesiąca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany