Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To dzieje się z organizmem kiedy pijesz maślankę. Kto nie powinien jej stosować i dlaczego?

OPRAC.: MIKIR
Maślanka jest niskokaloryczna - 100 gramów ma 45 kcal i tylko 1,5% tłuszczu. Maślanka jest produktem lekkostrawnym, dobrze odkwaszającym organizm, ponieważ zawiera kwas mlekowy (w ilości około 0,6 proc.), a ten pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Dzięki temu maślanka reguluje i ułatwia procesy trawienne, poprawia pracę jelit i mikroflorę dobroczynnych bakterii jelitowych oraz zapobiega zaparciom. Dzięki temu zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych jelita. Jakie jeszcze właściwości zdrowotne ma maślanka, kto powinien włączyć ja do diety, a kto i dlaczego powinien z niej zrezygnować. Wyjaśniamy na slajdach w naszej galerii. Kliknij w strzałkę obok zdjęcia lub przesuń je gestem >>>
Maślanka jest niskokaloryczna - 100 gramów ma 45 kcal i tylko 1,5% tłuszczu. Maślanka jest produktem lekkostrawnym, dobrze odkwaszającym organizm, ponieważ zawiera kwas mlekowy (w ilości około 0,6 proc.), a ten pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Dzięki temu maślanka reguluje i ułatwia procesy trawienne, poprawia pracę jelit i mikroflorę dobroczynnych bakterii jelitowych oraz zapobiega zaparciom. Dzięki temu zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych jelita. Jakie jeszcze właściwości zdrowotne ma maślanka, kto powinien włączyć ja do diety, a kto i dlaczego powinien z niej zrezygnować. Wyjaśniamy na slajdach w naszej galerii. Kliknij w strzałkę obok zdjęcia lub przesuń je gestem >>>pixabay
Czy picie maślanki wpływa na poprawę zdrowia? Jakie właściwości odżywcze ma maślanka? Jakie są plusy i minusy jej spożywania. Wyjaśniamy to w naszym artykule. Szczegóły w galerii. Sprawdź, co dzieje się z organizmem, kiedy pijesz maślankę.

Maślanka to napój mleczny, który powstaje w czasie fermentacji bakterii laktozy, podstawowego cukru mleka. Tradycyjna maślanka to płyn, który pozostaje po przekształceniu mleka w masło. Obecnie jednak maślanka jest produktem spożywczym, składającym się głównie z wody, kazeiny z białka mleka i laktozy z cukru mlecznego, często produkt wzbogacany jest bakteriami Lactococcus lactis lub Lactobacillus bulgaricus, które wytwarzają kwas mlekowy. Maślanka często bywa pasteryzowana i homogenizowana.

Tak maślanka działa na organizm. Kto powinien ja pić, a kto unikać i dlaczego? Odpowiedź w galerii

Sprawdź

Dlaczego obecnie maślanka różni się od tej, którą wytwarzano w latach minionych?

W przeszłości maślanka powstawała przy ubijaniu masła (stąd nazwa "maślanka"), po odcedzeniu masła, pozostawała biaława mętna ciecz z drobinami tłuszczu - i taka maślankę wlewano do blaszanych baniaków, a następnie sprzedawano. Obecnie maślanka różni się od tej tradycyjnej.

Maślanki, które można kupić w sklepach, produkowane są z odtłuszczonego mleka poddanego fermentacji (wywołanej wskutek dodania szczepów bakterii Lactococcus lactis, Lactococcus cremoris, Leuconostoc cremoris lub Lactococcus diacetilactis. Maślanka dodatkowo jest pasteryzowana i homogenizowana, a następnie rozlewana do kartonów i butelek.

Zobacz również te artykuły

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera