Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tężnie w Łodzi. Dwie kolejne tężnie solankowe staną w łódzkich zieleńcach

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Tężnie solankowe działają na osiedlach i w miejskich parkach.
Tężnie solankowe działają na osiedlach i w miejskich parkach. Krzysztof Szymczak
Łódź nazywana jest miastem tężni. W sezonie, czyli wiosną i latem, działa dziesięć takich konstrukcji. Na tym nie koniec, bo w tym roku staną jeszcze dwie - w parku przy ul. Leczniczej oraz na miejskiej działce w pobliżu parku im. A. Struga. Pierwsza inwestycja to zadanie za 456 tys. zł z budżetu obywatelskiego. Drugie przedsięwzięcie zrealizuje Zarząd Inwestycji Miejskich za 350 tys. zł.

Tężnie w Łodzi. Z osiedli do parków

Moda na tężnie solankowe zaczęła się w 2015 roku, a zapoczątkowała ją spółdzielnia mieszkaniowa „Botanik”, stawiając drewnianą konstrukcję wypełnioną gałęziami tarniny, po których ściekała solanka, na placu przy Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Hufcowej. Potem w sąsiedztwie powstała druga taka budowla. Pomysłu pozazdrościła spółdzielnia im. Reja na Bałutach, która między blokami przy ul. Inowrocławskiej 5 i ul. Żubardzkiej 9 ulokowała dwie inhalatornie solankowe.

Kolejne obiekty budowano w miejskich parkach. W parku Podolskim na Dąbrowie pojawiły się nawet dwie tężnie. Kolejne postawiono w parku Widzewska Górka, w parku Źródła Olechówki na Olechowie i w parku Abramowskiego. Ostatnią tężnię zainstalowano w 2022 roku na Stawach Jana.

Tężnie w Łodzi. Miejsca dla zdrowia i towarzyskich spotkań

Przy tężniach stają ławki i ławko-leżaki, jest urządzana zieleń, a teren ogradza się. To nie tylko miejsca służące zdrowiu, ale i kontaktom sąsiedzkim i towarzyskim. Mieszkańcy osiedli bardzo je lubią, a ławeczki są zajęte przez cały czas. Tężnie są włączane od maja do października, działają od wczesnego rana do późnej nocy.

Do budowy tężni używa się gałązek krzewów tarniny. Po nich spływa dobroczynna solanka, rozbijając się na mniejsze krople. Dzięki warunkom atmosferycznym - podmuchom wiatru - powstaje mgiełka solankowa, która rozwiewana jest wokół tężni, tworząc korzystny dla zdrowia mikroklimat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany