Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi wspierają policję i razem sprawdzają czy łodzianie przestrzegają kwarantanny

Kira Miler
Kira Miler
Wspólne działania służb medyczny oraz żołnierzy i policjantów mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Wspólne działania służb medyczny oraz żołnierzy i policjantów mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. mat.prasowe
Od kilku dni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej 9 Łódzkiej Brygady wspierają policjantów, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach.

Działania prowadzone są na mocy decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Zakres pomocy obejmuje udział we wspólnych patrolach, których zadaniem jest sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Wspólne działania służb medyczny oraz żołnierzy i policjantów mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W miastach i powiatach na terenie województwa łódzkiego działania zostały podjęte już w sobotę (21.03.2020). W takich patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. Posiadają oni listę osób i adresów, pod które muszą się udać, aby nawiązać kontakt z odizolowaną osobą. W miarę posiadanych możliwości do zadań wsparcia policji kierowani są żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne.


— Podczas patrolu policjant dzwoni do osoby przebywającej w kwarantannie, pyta o stan zdrowia, o doraźne potrzeby —wyjaśnia kpt. Wojciech Ścieszko z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Rola żołnierzy WOT, polega na pomocy policjantom, odnotowywaniu potrzeb i oczekiwań osób przebywających w kwarantannie, a także na pomocy w nawigowaniu w terenie, aby sprawnie dotrzeć pod wskazany adres.
Osoby przebywające w kwarantannie są wyrozumiałe i akceptują sytuację, jaka je spotkała. Odwiedziny policyjno-wojskowego patrolu są postrzegane jako działanie zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Przede wszystkim poddani kwarantannie mają świadomość, że jeszcze nigdy tak wiele nie zależało od zwykłego pozostania w domu.

— Sprawdzenia odbywają się głównie telefonicznie z bezpiecznej odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. —dodaje kpt. Ścieszko

Wszystkie kontrole są realizowane się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego żołnierzy i policjantów z osobą objętą kwarantanną. Mundurowi kontaktują telefonicznie bądź za pośrednictwem domofonu.

W całym kraju w różnego rodzaju działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest obecnie 2100 żołnierzy WOT. Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING). Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

Od blisko tygodnia w WOT funkcjonuje punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800-100-102 każda osoba samotna, starsza, czy źle znosząca izolację lub odczuwająca stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa – może otrzymać fachową pomoc psychologiczną.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany