Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi rosną w siłę. Ponad 22 tys. żołnierzy w Polsce. Tworzą piąty rodzaj sił zbrojnych w Polsce.

Kira Miler
Kira Miler
Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęło się w Polsce blisko 3 lata temu. W tym momencie szeregi wojsk OT tworzy 22 tysiące żołnierzy na terenie 12 województw. Tworzą oni piąty rodzaj sił zbrojnych w Polsce.

,,Zawsze gotowi, zawsze blisko” . To ich motto. Są obecnie piątym rodzajem sił zbrojnych w kraju (obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych).

Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęło się w Polsce na początku 2017 roku. Była to pewnego rodzaju nowość, ale w innych częściach świat podobne formacje funkcjonują od wielu lat. Najsilniejszy i najliczniejszy przykład ,,zagranicznych” terytorialsów to Gwardia Narodowa USA, ale i w Europie znajdziemy przykłady wojsk OT: Brytyjska Teritorial Army, Szwedzka Hemvarnet czy Estońska Liga Obrony.

Na chwilę obecną polskie szeregi OT tworzy ponad 22 tys. żołnierzy na terenie 12. województw.

Warto wyjaśnić, że zadania żołnierzy WOT różnią się od tych, jakie mają pozostałe rodzaje sił zbrojnych w kraju. W czasie pokoju mają oni działać na terenie swojej „małej ojczyzny”. Przeciwdziałać klęskom żywiołowym i zwalczać ich skutki, prowadzić akcje ratownicze w przypadku sytuacji kryzysowych. Natomiast podczas wojny ich zadaniem jest wsparcie operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych.

Być żołnierzem - spełnić marzenie z dzieciństwa

Pierwszym krokiem do służby w WOT jest złożenie wniosku o powołanie przez internet, listownie lub osobiście w Wojskowej Komendzie Uzupełniającej właściwej dla miejsca zameldowania. Następnie rozmowa rekrutacyjna, stawienie się przed Wojskową Komisją Lekarską i powołanie.

-To była ostatnia chwila, żeby zaliczyć wojsko, żeby mieć później co opowiadać dzieciom i wnuczkom a przy okazji w razie potrzeby pomóc lokalnej społeczności- wyjaśnia nam szergowy Jarosław Kluzek, który w tym roku skończył 50 lat, a dziś jest dumnym żołnierzem OT.
Bowiem wiek pozwalający wstąpić w szeregi terytorialsów to co najmniej 18 i maksymalnie 55 lat .

Wyszkolić żołnierza w 16 dni

Cały cykl szkolenia żołnierza WOT rozłożony jest na etapy. Na początek jest „szesnastka” czyli 16dniowe szkolenie obowiązkowe skierowane do osób, które nigdy wcześniej nie były w wojsku, następnie raz w miesiącu dwudniowe szkolenie weekendowe. W dalszym etapie żołnierz szkolony jest do konkretnej funkcji, którą ma pełnić w danym pododdziale, np. saper, medyk. Dopiero po okresie 3 lat żołnierz WOT osiąga pełną gotowość bojową.

Kobieta w kamaszach

Wśród żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej blisko 13% stanowią kobiety.

-Od zawsze chciałam być w wojsku, chciałam się najzwyczajniej w świecie sprawdzić– śmiało tłumaczy szeregowa Aleksandra Świątek, która w szeregi WOT wstąpiła w listopadzie ubiegłego roku.

Dodaje, że kobiety w wojsku nie mają taryfy ulgowej, na równi z mężczyznami stawiają czoła wszystkim wyzwaniom.

Łódzcy terytorialsi

Formowanie 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło się w styczniu 2018 roku. Obecnie tworzy ją blisko 800 żołnierzy. W województwie łódzkim docelowo mają powstać cztery bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim, z czego 91 batalion w Zgierzu jest już w pełni sformowany. Obecnie trwa formowanie 92 batalionu w Kutnie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany