Terytorialsi opanowują Kutno. Można do nich dołaczyć.

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Zaktualizowano 
Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły formowanie w łódzkiem kolejnego batalionu lekkiej piechoty. Tym razem będzie on stacjonował w Kutnie. To dobra wiadomość dla tych wszystkich, którzy chcieli wstapić w szeregi WOT, ale zabrakło dla nich wolnych miejsc.

Kutnowski batalion mieści się przy ul. Bohaterów Walk nad Bzurą. Terenem jego działania będą powiaty skierniewicki, kutnowski, łowicki i rawski. O przyjęcie do służby mogą się starać osoby z całego województwa - mówi dowódca 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Paweł Wiktorowicz, i dodaje: – Przyszłym żołnierzom oferujemy interesujące, intensywne szkolenie i gwarantujemy uzyskanie nowych umiejętności, a także podnoszenie własnych kwalifikacji. Służba w WOT to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie i życiowa przygoda. W zamian oczekujemy chęci służenia ojczyźnie.

Kandydatami do WOT w korpusie szeregowych mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat.
- 20 procent żołnierzy łódzkiej Brygady stanowią kobiety, dlatego do wstąpienia w nasze szeregi zapraszamy także panie – mówi mjr Arkadiusz Rubajczyk, Szef Sekcji Komunikacji Społecznej i Oficer Prasowy łódzkiej Brygady. - Każdy, kto chce dołączyć do „terytorialsów” najpierw powinien się zgłosić do Wojskowej Komisji Uzupełnień. Takie komendy mieszczą się Łodzi, Skierniewicach, Tomaszowie Mazowieckim i Sieradzu. Szkolenie podstawowe trwa 16 dni dla osób, które nigdy nie odbywały służby wojskowej, natomiast żołnierze rezerwy uczestniczą w 8-dniowym szkoleniu wyrównawczym.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w styczniu 2018 roku. W województwie łódzkim planowane są cztery bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim z czego 91 batalion w Zgierzu jest już prawie w pełni sformowany. Dowództwo 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej znajduje się w Łodzi przy ul. Źródłowej 52.

Misja WOT to obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny żołnierze Obrony Terytorialnej będą wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będą siłę wiodącą. Obecnie w WOT służbę pełni ponad 21 tysięcy żołnierzy.

polecane: Flesz - Ukraińcy chcą więcej zarabiać

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie