Terrorysta z Berlina zabity w strzelaninie WIDEO Ciało polskiego kierowcy TIRa w Szczecinie

Redakcja

Wideo

Zobacz galerię (61 zdjęć)
Sprawca zamachu terrorystycznego w Berlinie został zabity w strzelaninie w Mediolanie AKTUALIZACJA Nie ma wątpliwości - powiedział włoski minister spraw wewnętrznych Marco Minniti. Do Szczecina trafiło już ciało polskiego kierowcy TIRa, który został zabity przez zamachowca. Mamy najnowsze nagranie momentu ataku terrorystycznego. Policja w Niemczech i Polsce ogłosiła alarm i szukała 24-letniego Anis Amira z Tunezji. Dowody jego winy są niezbite. Policja ma jego DNA i wykaz połączeń telefonicznych. W zamachu zginęło 12 osób, kolejne 48 jest rannych. Część w ciężkim stanie. TIR wjechał w tłum ludzi na jednym z odbywających się w Berlinie jarmarków świątecznych. Według berlińskiej policji to atak terrorystyczny. W szoferce znaleziono zwłoki polskiego kierowcy. Sprawca masakry w Berlinie wciąż jest na wolności. Prawdopodobnie zamieszanym w zamach może być 21-letni Tunezyjczyk. Policja szukała go w całych Niemczech, także na granicy z Polską. Prawdopodobnie mógł mieć wspólników. Do ataku terrorystycznego w Berlinie przyznało się Państwo Islamskie.

W ataku terrorystycznym w Berlinie zginęło 12 osób. Rozpędzona ciężarówka prowadzona przez terrorystę, który zabił polskiego kierowcę, wjechała w tłum ludzi na jarmarku świątecznym w Berlinie.

Policja w Berlinie ogłosiła, że zatrzymany zaraz po zamachu Pakistańczyk najprawdopodobniej nie jest odpowiedzialny za atak. W kabinie ciężarówki nie znaleziono żadnych śladów, które mogłyby potwierdzać jego obecność. Policja od dwóch dni szukała 24-letniego Anisi Amira z Tunezji. Według najnowszych informacji podejrzany został zabity w strzelaninie.

AKTUALIZACJA 28.12.2016
Ciało Polaka trafiło już do zakładu medycyny sądowej w Szczecinie. – Obecnie polscy śledczy wraz z ekspertami z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przystępują do swoich czynności z zakresu medycyny sądowej – wyjaśniła w rozmowie z TVP Info naczelniczka zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Szczecinie Aldona Lema.

CZYTAJ WIĘCEJ
WYNIKI SEKCJI ZWŁOK POLSKIEGO KIEROWCY TIRA ZABITEGO PRZEZ TERRORYSTĘ W BERLINIE

AKTUALIZACJA 23.12.2016 GODZ. 15:21:
Kanclerz Angela Merkel o polskim kierowcy:

AKTUALIZACJA 23.12.2016 GODZ. 15:12:
Zastrzelony w Mediolanie Tunezyjczyk był "zjawą"

AKTUALIZACJA 23.12.2016 GODZ. 12:33:
Włoski minister spraw wewnętrznych Marco Minniti powiedział w czasie konferencji prasowej: "Nie ma wątpliwości, co do tożsamości podejrzanego".

Anis Amri, podejrzany o przeprowadzenie ataku terrorystycznego w Berlinie, został w nocy zastrzelony przez policję w Mediolanie.

To bez cienia wątpliwości on - oznajmił szef włoskiego MSW Marco Minniti.

24-latek został zatrzymany do rutynowej kontroli. Sięgnął po broń i strzelił do policjantów. Ci odpowiedzieli ogniem i go zabili.

AKTUALIZACJA 23.12.2016 GODZ. 11:20:

Jak zginął Amis Amir?

Terrorysta Amis Amir został zabity w nocy z czwartku na piątek w dzielnicy Sesto San Giovanni w Mediolanie. Stało się to w czasie rutynowej kontroli policyjnej. Dwóch policjantów zauważyło młodego mężczyznę i poprosiło o dokumenty. W tym momencie Asis Amir wyciągnął pistolet i strzelił jednego z policjantów w ramię. Drugi policjant wyciągnął broń i w akcie obrony oddał strzał w kierunku zamachowcy. Terrorysta zginął na miejscu.
AKTUALIZACJA 23.12.2016 GODZ. 10:52
Agencja Reutera podała w piątek po godz. 10. informacje o śmierci głównego podejrzanego ws. zamachu w Berlinie. Według cytowanego źródła we włoskich służbach bezpieczeństwa, Anis Amri zginął w strzelaninie w Mediolanie. Włoskie MSW zapowiedziało konferencję prasową w tej sprawie około godz. 11.

AKTUALIZACJA 23.12.2016 GODZ. 8:35
37-letniego Łukasza Urbana, polskiego kierowcę, napastnik mógł zaatakować w czasie, gdy ten spał w kabinie 40-tonowej ciężarówki zaparkowanej niedaleko miejsca doręczenia transportu w północno-zachodniej części Berlina, magazynu TyssenKrupp Schulte. Następnie porywacz ruszył na szaleńczy rajd przez zatłoczony o tej porze targ bożonarodzeniowy znajdujący się w centrum miasta.

Policja jest zgodna, że polski kierowca jeszcze żył w momencie ataku terrorystycznego i ostatecznie zatrzymał samochód. Gdyby nie to, ofiar byłoby znacznie więcej. Społeczeństwo w Niemczech zbiera podpisy pod wnioskiem do prezydenta Niemiec o uhonorowania pamięci bohaterskiego Polaka.

AKTUALIZACJA 23.12.2016 GODZ. 8:02:
Najnowsze nagranie ataku terrorystycznego w Berlinie pokazuje moment, gdy rozpędzona 40-tonowa ciężarówka z naczepą wjeżdża w tłum na jarmarku świątecznym. TIR przejeżdża przez Hardenbergstrasse z prędkością około 60-70 km/h. Chwile później widać uciekających ludzi, którzy uniknęli śmierci.

Nagranie jest wstrząsające.

AKTUALIZACJA 22.12.2016 GODZ. 12:45
Przesłuchaliśmy wielu świadków, mamy dowody DNA, odciski palców, ślady połączeń telekomunikacyjnych, które wskazują na podejrzenia wobec tego człowieka – mówi André Schulz (46 l.) szef kryminalnej policji w Niemczech.

Na światło dzienne wychodzi coraz więcej szczegółów na temat przestępczej przeszłości Anisi Amira. 24-latek był już notowany przez niemiecką policję. Znaleziono u niego tabletki gwałtu, ale prokuratura nie zdążyła go oskarżyć, bo wyszedł z aresztu i przepadł jak kamień w wodę. Skąd się wziął w Niemczech? Przyjechał z Włoch, skąd uciekł po odbyciu kary więzienia za spowodowanie pożaru w jednej ze szkół - jak podają media.

W Niemczech złożył podanie o azyl, które odrzucono w czerwcu br. Niemcy nie odesłali go jednak do Tunezji, bo Tunezja utrzymywała, że nie jest jej obywatelem. W międzyczasie posługiwał się sześcioma nazwiskami.
AKTUALIZACJA 22.12.2016 GODZ. 11:28:
Poszukiwany Tunezyjczyk Anis Amri był pod obserwacją służb specjalnych w Niemczech. W Niemczech trwa dyskusja, dlaczego nie został zatrzymany i zneutralizowany. Według oficjalnych informacji policji, nie zachodziło podejrzenie popełnienia przez niego przestępstwa.

A tymczasem po godz. 11 jarmark świąteczny w Berlinie został ponownie otwarty. Na razie gości jest niewielu.

AKTUALIZACJA 22.12.2016 GODZ. 9:20
Śląska policja publikuje portret poszukiwanego terrorysty i ostrzega, bo może być uzbrojony.

Niemiecka policja zwraca się z prośbą o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu obywatela Tunezji Anis Amri podejrzewanego o udział w zamachu, do którego doszło 19 grudnia br. na jarmarku bożonarodzeniowym w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg. Niemieckie służby oferują 100 tys. euro za pomoc w odnalezieniu poszukiwanego mężczyzny. Uwaga! Może być niebezpieczny i uzbrojony.
Mężczyzna ma 24 lata i jest obywatelem Tunezji. Wzrost 178 cm, ok. 75 kg wagi, ciemne włosy, brązowe oczy, posługuje się dobrze językiem niemieckim, był ubrany w ciemną odzież, jasne buty i miał na sobie biały szal.

Wszystkie osoby, które mogą posiadać jakiekolwiek informacje na temat miejsca pobytu poszukiwanego proszone są o kontakt z policją niemiecką pod numerem +49 (0) 800-0130110 lub z dyżurnym Komendy Głównej Policji pod nr tel.: 22 601 21 63 lub z najbliższą jednostką Policji w kraju pod nr 997 lub 112.

AKTUALIZACJA 22.12.2016 GODZ. 9:06
12 zabitych, 48 rannych, w tym kilku ciężko - to efekt szaleńczego rajdu ciężarówki przez jarmark świąteczny w Berlinie. Policja niemiecka ujawnia, że kierowca 37-letni kierowca Łukasz U. do ostatnich chwil walczył o to, aby terrorysta, który porwał samochód, nie rozjeżdżał niewinnych ludzi. Na jego ciele znaleziono wiele ran ciętych i ranę postrzałową. Podejrzewa się, że tylko dzięki jego postawie do ostatnich sekund życia samochód nie przejechał przez cały jarmark i zatrzymał się.

Prawdziwy terrorysta lub terroryści są nadal na wolności. Policja szuka 24-letniego Anisi Amira z Tunezji, którego dokumenty znaleziono w kabinie ciężarówki. Prawdopodobnie wypadły mu w czasie walki z Polakiem.

AKTUALIZACJA 21.12.2016 GODZ. 22.19

Kierowcy solidaryzują się z kierowcą tira zabitym w zamachu w Berlinie. Ich praca jest coraz bardziej niebezpieczna

Kierowcy solidaryzują się z rodziną zabitego mężczyzny w Ber...

AKTUALIZACJA 21.12.2016 GODZ. 21.47
Jarmark świąteczny na Breitscheidplatz znów otwarty. Jeszcze po południu była tu tylko policja, służby porządkowe i kwiaty przynoszone przez berlińczyków

AKTUALIZACJA 21.12.2016 GODZ. 21.20

Na stadionie Herty Berlin zamiast reklam na tablicach świetlnych nazwa placu Breitscheidplatz, na którym doszło do zamachu

AKTUALIZACJA 21.12.2016 GODZ. 19:31:
Anis Amir był obserwowany przez niemieckie służby od marca do października

AKTUALIZACJA 21.12.2016 GODZ. 17:34:
Oto zdjęcie poszukiwanego Tunezyjczyka, Anisa Amira

Za schwytanie Anisi Amira wyznaczono nagrodę 100 tys. euro

AKTUALIZACJA 21.12.2016 GODZ. 16:23:
Przeciwko Tunezyjczykowi podejrzanemu o dokonanie zamachu w Berlinie już wcześniej był o prowadzone śledztwo w związku z aktami terroru. Jak podają oficjalne źródła - był związany z tzw. Niemieckimi Salafitami.

AKTUALIZACJA 21.12.2016 GODZ. 14:30:
Jak podaje niemiecki "Der Spiegel" w ciężarówce, której użyto do zamachu w Berlinie, odnaleziono dokument tożsamości na nazwisko Anis A. To Tunezyjczyk urodzony w 1992 roku w mieście Tatwin (Tataouine).

Według informacji, do których dotarł niemiecki portal prawdopodobnie jest to zaświadczenie o tym, że mężczyźnie przyznano prawo do pobytu tolerowanego. Tymczasowe dokumenty wystawiane imigrantom są wystawiane od 2015 roku.

Mężczyzna jest znany policji też pod innymi nazwiskami i również datami urodzenia. "Bild" podał, że Anis A. miał kilka paszportów. Niemiecki dokument pobytowy mężczyzny był wydany w Nadrenii Północnej-Westfalii. Służby bezpieczeństwa z tego regionu mają podjąć akcję w tej sprawie.

AKTUALIZACJA 21.12.2016 GODZ. 11:33
Według Allgemeinen Zeitung, policja szuka obecnie 21-letniego Tunezyjczyka Ahmeda A. Jego dokumenty z pozwoleniem na pobyt w Niemczech znaleziono w kabinie TIRa, który staranował osoby na jarmarku świątecznym w Berlinie. Według policji, terrorystów mogło być czterech.

AKTUALIZACJA 21.12.2016 GODZ. 10:20:

Zdaniem policyjnych źródeł, poszukiwanych może być nawet kilku terrorystów, którzy mieli pomagać w dokonaniu masakry na jarmarku świątecznym w Berlinie.

- Nikt nie może być spokojny do momentu, aż zamachowiec nie zostanie schwytany - mówił szef niemieckiego resortu spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.

AKTUALIZACJA 21.12.2016 GODZ. 7:05

Sprawcy zamachu w Berlinie szuka policja w całych Niemczech, także w terenach przygranicznych z Polską.

Jak informuje policja, polski kierowca ciężarówki najprawdopodobniej został zabity na kilka chwil przed tragicznym rajdem przez jarmark świąteczny w Berlinie. Na jego ciele znaleziono liczne ślady walki, rany kłute oraz ranę postrzałową z broni krótkiej.

Po zamachu w Berlinie. Atmosfera świąt zgasła. To miejsce stało się cmentarzem - mówi Polka z Berlina

Wiadomo, że terrorysta, który stoi za zamachem na jarmarku świątecznym w Berlinie, jest uzbrojony. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Oświadczenie agencji Amak propagującej ISIS

Żołnierz Państwa Islamskiego przeprowadził operację w Berlinie w odpowiedzi na wezwania do ataków na obywateli krajów międzynarodowej koalicji" walczącej z IS

To pierwszy atak ISIS na terytorium Niemiec, do którego przyznało się państwo islamskie.
AKTUALIZACJA 19.05
Berlin: zaciemniona Brama Brandenburska:

AKTUALIZACJA 19.05
Państwo Islamskie przyznało sie do ataku w Berlinie:

AKTUALIZACJA 19.05
Podczas gdy w Berlinie trwają poszukiwania sprawcy zamachu, inne miasta wdrażają zabezpieczenia przeciw podobnym atakom na uczestników jarmarków bożonarodzeniowych.

AKTUALIZACJA 18.000
Kolejny zamach w Niemczech: strzały w Wiesbaden, są ofiary.

AKTUALIZACJA 17.30
Alarm nie tylko w Berlinie - służby w stanie podwyższonego pogotowia także w innych krajach:

A w stolicy Niemiec wciąż trwają poszukiwania terrorysty:

AKTUALIZACJA 13.55
Berlińska policja zaapelowała do mieszkańców, by nie próbowali prowadzić śledztwa w sprawie zamachu na własną rękę.

AKTUALIZACJA 13.27
Policja berlińska poinformowała, że to nie zatrzymany Pakistańczyk dokonał zamachu w Berlinie. Uzbrojony zamachowiec jest nadal na wolności.

AKTUALIZACJA 13.21
Pakistańczyk zatrzymany w związku z zamachem w Berlinie nie figuruje w żadnej bazie osób podejrzanych o terroryzm.

18 osób nadal w stanie ciężkim

AKTUALIZACJA 12.51
Niemiecki minister spraw wewnętrznych de Maizière: nie będziemy zamykać jarmarków świątecznych. Nie możemy pozwolić, by nasze życie było regulowane przez strach.

Minister potwierdził również, że polski kierowca tira został zastrzelony, ale broni jeszcze nie znaleziono. Podejrzany wciąż zaprzecza, jakoby był sprawcą napadu

AKTUALIZACJA 11.53
Tymczasem berlińska policja poinformowała, że kolejne ustalenia śledztwa będą udostępniane jedynie przez biuro Federalnego Prokuratora Generalnego

AKTUALIZACJA 11.53
W berlińskim kościele pamięci mieszkańcy miasta, turyści i politycy podpisują księgę kondolencyjną ofiar zamachu w Berlinie

AKTUALIZACJA 11.19
Kierowcy ciężarówek w całej Polsce przez CB radio informują, że punktualnie o 12:00 i 15:00 będą chcieli trąbiąc na klaksonach oddać hołd koledze, który zginął wczoraj w Berlinie.

AKTUALIZACJA 11.02
Już oficjalnie: polski kierowca został zastrzelony. Napastnik ćwiczył potem przez jakiś czas jazdę tirem - na co wskazuje zapis GPS zabezpieczony w firmie przewozowej, do której należała ciężarówka.

Tymczasem berlińska policja uruchomiła dodatkowy serwis informacyjny

AKTUALIZACJA 10.39
Berlińska policja zwiększyła liczbę patroli na ulicach miasta. Policjanci są wyposażeni w kamizelki kuloodporne i pistolety maszynowe.

AKTUALIZACJA 09.46
Dramatyczne szczegóły zatrzymania terrorysty. Gonił go świadek zamachu.

AKTUALIZACJA 09.46
Zamach w Berlinie komentuje Andreas Rim, były raciborzanin mieszkający w Niemczech PRZECZYTAJ

AKTUALIZACJA 09.24
Berlińska straż pożarna dopiero teraz usuwa polskiego tira z Breitscheidplatz. Wcześniej ślady na nim zabezpieczała policja

AKTUALIZACJA 08.48
Za kierownicą polskiego tira siedział Pakistańczyk Naved B. Berlińska policja ujawniła dane sprawcy

AKTUALIZACJA 08.39
Światowa prasa o zamachu w Berlinie

Zamach w Berlinie: Światowa prasa o zamachu w Berlinie

AKTUALIZACJA 08.01
Według informacji mediów specjalna jednostka berlińskiej policji weszła do hangaru na lotnisku Tempelhof, gdzie znajduje się największy w Berlinie ośrodek dla uchodźców. Tam miał przed zamachem mieszkać sprawca. Wcześniej Die Welt donosił, że sprawca zamachu to imigrant, który przybył do Niemiec 16 lutego 2016 roku.

A to pierwsze zdjęcie zatrzymanego pod Kolumną Zwycięstwa w Berlinie zamachowca

AKTUALIZACJA 07.58
Die Welt na podstawie obrazów z kamer ulicznych rekonstruuje wydarzenia na Breitscheidplatz

AKTUALIZACJA 07.25
Już wczoraj niemieckie media informowały, że władze wiedziały o planowaniu zamachów w czasie jarmarków świątecznych. Udaremniono 4 z nich.

AKTUALIZACJA 07.14
Berlińczycy i turyści zaczynają ustawiać znicze na berlińskim placu, gdzie w poniedziałek w nocy doszło do zamachu terrorystycznego.

AKTUALIZACJA 07.02
Wbrew wcześniejszym informacjom żadna z organizacji terrorystycznych nie przyznała sie dotychczas do zamachu w Berlinie. Berlińska policja potwierdza, że sprawca zamachu to imigrant. Nie był jednak do tej pory wiązany z żadnym ugrupowaniem islamskim.

AKTUALIZACJA 06.40
Niemiecka policja potwierdziła nad ranem, że w kabinie ciężarówki znaleziono ciało Polaka. W nocy wzrosła liczba ofiar. Nie żyje już dwanaście osób.

AKTUALIZACJA 01.11
Niemiecka policja uruchomiła specjalną platformę dla świadków zamachu na Breitscheidplatz w Berlinie. Można na nią wysyłać zdjęcia i filmy z miejsca tragedii.

Rzecznik policji berlińskiej mówi, że zatrzymany sprawca jest wciąż przesłuchiwany

AKTUALIZACJA 00.44

Potwierdzają się nieoficjalne informacje o narodowości kierowcy, który wjechał w tłum. To Pakistańczyk.

AKTUALIZACJA 23.38
Kolejna informacja w niemieckich mediach zmienia narodowość kierowcy. To nie Czeczen, a prawdopodobnie Pakistańczyk. Berlińska policja potwierdza tylko, że zwłoki znalezione w szoferce należą do Polaka.

AKTUALIZACJA 23.25
To nie pracownik firmy transportowej z Pruszcza Gdańskiego siedział za kierownicą polskiego tira. Według Die Welt to Czeczen. Polak został zastrzelony. Władze Berlina miały mieć informacje o prawdopodobnych zamachach na jarmarkach świątecznych.

AKTUALIZACJA 23.15
Teren wokół miejsca tragedii został zabezpieczony przez policję. Trwa jego sprawdzanie. Z oficjalnego komunikatu wynika, że policja nie spodziewa się innych incydentów w tym rejonie miasta.

AKTUALIZACJA 23.10
Na jutro na 13.00 policja berlińska zapowiedziała konferencję prasową, w czasie której przedstawi stan śledztwa. O 18 w Kościele Pamięci, przy którym doszło do tragedii odbędzie się msza.

AKTUALIZACJA 23.00
Nie ma na razie informacji, czy wśród ofiar i rannych na Breitscheidplatz w Berlinie byli Polacy. Polski MSZ nie ma również informacji o narodowości kierowcy.

AKTUALIZACJA 22.50
Tir, który wjechał w tłum na Breitscheidplatz w Berlinie miał się dziwnie zachowywać w momencie, kiedy utracono kontakt z kierowcą. Wskazują na to dane z GPS.

AKTUALIZACJA 22.42
Minister spraw wewnętrznych Berlina (to osobny land): Przyczyny nie są znane. To mógł być wypadek albo atak.

AKTUALIZACJA 22.37
Tak wygląda miejsce na którym doszło do zamachu.

AKTUALIZACJA 22.33
Policja berlińska uruchomiła numer, pod którym udziela informacji o bliskich poszkodowanych w zamachu.

+49 30 4664 4664

Przebywający w Norwegii były aktywista Arabskiej Wiosny twierdzi, że kanały informacyjne ISIS rzeczywiście podają informację o zamachu, jednak się do niego nie przyznają.

AKTUALIZACJA 22.25
Facebook uruchomił opcję Security Check dla Berlina. Można poinformować rodzinę i znajomych, że jest się bezpiecznym.

AKTUALIZACJA 22.14
Berlińska policja twierdzi, ze w centrum miasta nie ma już innych zagrożeń

AKTUALIZACJA 22.10
Źródła policyjne podają, że zwłoki w szoferce to prawdopodobnie polski kierowca, który został zamordowany podczas oczekiwania na załadunek.

AKTUALIZACJA 22.05
Burmistrz Berlina: Mieliśmy nadzieję, że nie spotka nas taka sytuacja jak ta. Teraz wszystko jest pod kontrolą.

AKTUALIZACJA 22.00
Według Washington Post Państwo Islamskie bierze odpowiedzialność za zamach w Berlinie

AKTUALIZACJA 21.48

AKTUALIZACJA 21.44
W pobliżu Tiergarten berlińska policja zatrzymała mężczyznę, który najprawdopodobniej kierował tirem. W szoferce znaleziono ciało drugiej osoby.

AKTUALIZACJA 21.40
Berlińska policja apeluje do mieszkańców o pozostanie w domach. Prosi też o nierozpowszechnianie plotek.

AKTUALIZACJA: 21.35
Właściciel firmy przewozowej, do której należy ciężarówka stwierdził w rozmowie z TVN24, że wóz wracał z Włoch. Kierowca w południe czekał w Berlinie na rozładunek. Do Polski miał wracać jutro. Po południu kontakt z nim się urwał. Polski kierowca ciężarówki jest "w cywilu" kuzynem właściciela firmy.
AKTUALIZACJA: 21.25
Jak donoszą media, kierowca tira uciekł z miejsca wypadku. Trwa obława.

Udało się również zidentyfikować firmę, z której pochodzi wóz.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY
Do zdarzenia doszło około 21 na jednej z najruchliwszych arterii stolicy Niemiec - Kurfurstendamm, obok Kościoła Pamięci, jednej z najbardziej znanych budowli Berlina. Ciężarówka scania na polskich numerach rejestracyjnych nagle wjechała na chodnik i staranowała ludzi i stoiska świąteczne.

Nie wiadomo, czy był to zwykły wypadek komunikacyjny. Berlińska policja oficjalnie poinformowała, ze był to atak terrorystyczny. Zamknięto cały teren wokół jarmarku.

Komentarze 175

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
nie burz przymierza

Merkel - Tusk bo będzie wojna...

p
polaczek

no to teraz bedzie grubo - najnowsze doniesienia mowia o zabiciu polskiego kierowcy przez niemieckiego policjanta - co wy na to?

o
olo

I to jest właśnie nowoczesna, poprawna politycznie Europa. Jakiś oszołom przyjeżdża nie wiadomo skąd, pewnie był witany przez europejskich oszołomów z otwartymi rękami. Żyje z zasiłku, na który pracują ludzie z trudem wiążący koniec z końcem. Porywa ciężarówkę, zabija kierowcę, rozjeżdża tłum ludzi. Po czym z bronią użytą do zabicia kierowcy przez dwa państwa ucieka komunikacją zbiorową. A na koniec przypadkowo zostaje zastrzelony, jak rani policjanta. Jak by nie przypadek, to by jeszcze ze cztery takie zamachy zrobił. Ale on przecież jest niegroźnym uchodźcą i ucieka przed wojną.

G
Gość

Ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wczoraj wieczorem wjechała w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie.
Zginęło 12 osób, co najmniej 48 zostało rannych.
W kabinie ciężarówki policja znalazła zwłoki mężczyzny - obywatela Polski.
W tej całej tragicznej sprawie nic się nie trzyma kupy.
Po co podkreśla się w niemieckich mediach polskie numery rejestracyjne ciężarówki ?
Co do k ...nędzy mają wspólnego numery rejestracyjne pojazdu – narzędzia zbrodni ?
Czy istotny jest numer kałacha z którego dokonano zbrodni ?
Może trzeba podkreślić markę narzędzie zbrodni – SCANIA.
Czy ktoś wie na jakich numerach rejestracyjnych była ciężarówka z zamachu w Nicei?
Ja nie wiem, bo to jest zupełnie nieistotne!
Niemieckie media i powoli ulica podkreślają , że to właśnie - była "polska ciężarówka" .
Po co to komu potrzebne ?
Co robił załadowany stalą wielki TIR w centrum Berlina ?
Co z monitoringiem z miejsca gdzie ciężarówka oczekiwała na rozładunek - przecież to jest centrum Berlina!
Dlaczego ciężarówka nie stoi na placu rozładunkowym tylko na ulicy ?
Jeśli ktoś ma wyobrażenie o ruchu pojazdów w centrum Berlina to zrozumie, że to wręcz nie jest możliwe.
Kary za parkowanie, brak miejsc itd.
Na miejscu zdarzenia było kilkaset osób - świadków, którzy musieli widzieć kto kierował i wysiadł z pojazdu po zdarzeniu.
Co o tym myśleć ?
Facet wjechał w tłum, wysiadł i oddalił się z miejsca zbrodni ?
Ot tak ?
To co serwują na tych jarmarkach - te grzańce i inne sikacze to dobre dla dzieci – jeśli chodzi o zawartość alkoholu.
Ktoś musiał być trzeźwy.
Przednie szyby ciężarówki są uszkodzone po pociskach ( widać wyraźnie ) – kto, kiedy i dlaczego strzelał ?
Przecież nie terrorysta do kierowcy ani Polizei do terrorysty ?
A może jednak.
Niemieckie media informowały wczoraj i dalej to robią , że
Świadek naoczny, który widział jak zamachowiec wyskakuje z ciężarówki i ucieka pobiegł ( jeden, jedyny z tysiąca ) za nim.
Zadzwonił na policję.
Biegł tak dwa kilometry, cały czas będąc w kontakcie telefonicznym z policją.
Widać, ze niemiecka policja nie miała już innego wyjścia i chcąc nie chcąc ujęła w końcu łobuza.
Potem, po przesłuchaniu, go wypuszczono.
Dlaczego ?
Bo gorąco zaprzeczał, że brał udział w zamachu.
Ok – to mógł być fałszywy trop.
Ale
Po co zamachowiec miałby bić i dźgać kierowcę - Polaka skoro go zastrzelił?
Podobno Polak – tak podaję niemieckie media - , 36 lat - był zastrzelony, zmasakrowany, pobity i pocięty nożem.
Nic tu się nie trzyma kupy

G
Gość

Pojawiło się kilka głosów podających hipotetyczne warianty spisku, jaki mógł być zaaranżowany przeciwko Polsce przy użyciu naszego tira na Breitscheidplatz w Berlinie.* Brzmią one prawdopodobnie, oczywiście z zastrzeżeniem, że wiemy za mało, by dowody wnioskowania wyłożyć jasno na stół, bo w tak grubych prowokacjach o charakterze międzynarodowym biorą udział dranie najwyższego sortu – naprawdę specjaliści wyhodowani przez diabelski aeropag.
Jedno jest pewne: kierowca, Łukasz Urban z Gubina, to chłop wagi ciężkiej, jego pracodawca podał, że ważył ok. 130 kg – naturalne, że musiał się bronić, aż zginął. Pytanie – kiedy? Jeśli chciano go użyć, jako sprawcę za kierownicą, to musiano go sterroryzować i trzymać żywego do finału, by sprawa miała "wymiar propolski" (o tej przeciągającej się narracji "polskie tablice rejestracyjne", i to dwie!, nawet nie wspomnę, bo faktycznie, jak zauważył Rolnik z Mazur, po ataku w Nicei do dziś tego rodzaju informacji o tamtym pojeździe nie mamy), co wiele osób taki możliwy wektor (antypolski) nacelowania prowokacji słusznie zauważyło. Czyżby zatem nasz kierowca, z pistoletem przyłożonym do głowy, uczył zamachowców-dyletantów uruchomienia silnika i pierwszych "kroków" poruszania się tak ogromnym pojazdem? GPS te fakty zarejestrował, ale jak było naprawdę, nie wiemy. Partacze (piszę w liczbie mnogiej, bo nie sądzę, żeby pojmanie takiego wielkoluda odbywało się w pojedynkę), niezbyt dobrze przygotowani do zamachu, a jednak znikają. Jeśli nasz kierowca zginął na miejscu tragedii, to jak tam się znalazł? Jeden człowiek, jakiś drobny arab, trzymał go na muszce i kazał mu prowadzić tira przez centrum miasta pod bronią i na końcu zastrzelił, sam się skutecznie salwując ucieczką? Kto zastrzelił Polaka w tym wariancie, skoro szyba przednia jest podziurawiona przez kule, a faktyczny terrorysta zbiegł? W tłum? Jak? Niezauważony?
Warto zwracać uwagę na pierwsze, spontaniczne doniesienia, bo potem już jest "cedzak" różnych rzeczników, albo tzw. wrzuty. Otóż na samym początku napomknięto, że było słychać strzały, tylko że policja temu zaprzeczała. A po paru dobach jednak podano, że strzelanina (czy tylko w szoferce?) była.
Dlaczego niemiecka Policja tak długo nie umiała ustalić kim jest trup w kabinie (w kółko podając, że ciężarówka jest polska), skoro przewoźnik ujawnił, że potwierdził dość szybko, iż ememesowe zdjęcie ofiary to jego kierowca-kuzyn? Nawet teraz, jak podaje polska ambasada, niemieccy funkcjonariusze wciąż oficjalnie nie potwierdzają tożsamości tej ofiary, czekając na wyniki DNA. Jakiś informacyjny, jednak chyba specjalnie sterowany, chaos, by wdrukować światu, że Polacy w ten mord terrorystyczny są zamieszani.
Do tego wszystkiego ten ostatni absurd: islamista pozostawia w kabinie swoje dane personalne, o czym dowiadujemy się – no w którą dobę? Ja nie wiem, czy wciąż nie jest prowadzona podgatowka, że to jednak coś z tym polskim śladem nie tak..., że jednak może..., a w końcu, że na pewno!!!
Moim zdaniem (a uczestniczę w transporcie europejskim od ćwierć wieku) śledztwo musi być międzynarodowe, zapewne bardzo utrudnione.
Kto zlecił we Włoszech załadunek stali do miejsca w pobliżu centrum Berlina, czemu miała ona służyć, i kiedy przewoźnik się o tym dowiedział?
Dlaczego rano – przed świętami, gdy wszyscy chcą wracać jak najszybciej do domu i ludzie są sobie przychylni – nie rozładowano transportu, a jakaś biurokratka w firmie odbiorczej dawała nadzieję, że dostawca ma pytać o taką ewentualną możliwość po południu (co przekazał kierowca telefonicznie do Polski). Z praktyki wiem, że szoferzy, gdy im się kończy czas pracy za kierownicą, koczują stadnie w miejscach w miarę strzeżonych, gdzie mogą się bronić. Tutaj człowiek, który miał rano trochę zapasu czasu na jazdę na jakiś bezpieczny parking, został podprowadzony pod limit na tachografie (GPS-ie), a w dodatku w dzielnicy muzułmańskiej. Jest pewne, że czekano, aż tłumy zaczną się zbierać na jarmarku, a załadowany żelazem 40-tonowy taran ruszy dopiero wtedy na lekkie stragany ze stłoczonymi ludźmi! No i jak można z czymś takim wjechać do centrum Berlina? Wiem coś o tym, bo sam różnych obostrzeń w tym zakresie tam doświadczałem. W zwykły dzień, a nie przed zaplanowaną tak wielką imprezą i w dodatku w okresie terrorystycznego zagrożenia.
Kto zatem w y s t a w i ł polską obecną ofiarę-bohatera terrorystom?
Zapewne istnieje jeszcze mnóstwo innych pytań istotnych dla POLSKICH ŚLEDCZYCH – mam nadzieję, że bardziej stanowczych, niż te sprzedajne miernoty od Smoleńska. Tam mieliśmy wyjazd na "odcinek wschód", a tutaj na zachód – z tym że obaj nasi sąsiedzi po jednych pieniądzach...
O korzyściach z prowokacji dla Niemiec i Rosji poprzez wmontowanie "polskiego kierowcy" blogerzy już się wypowiedzieli. Ja dodam tylko uwagę o plusach dla islamistów, polegających na częściowym wybielaniu ich dotychczasowych, wyłącznie arabskich zbrodni: Merkel mogłaby prowadzić dalej swoją spolegliwą dla imigrantów politykę, bo – oto patrzcie – przeszkadzają jej w tym zbożnym celu ci ksenofobiczni Polacy.To by tłumaczyło tak szybkie przyznanie się do zamachu w Berlinie przez Państwo Islamskie podane przez tamtejszą jedną gazetę (źródło czy "źródło"?); przecież nikt nie będzie wyjaśniał – bo i jak? – kiedy i gdzie zwerbowali sobie naszego kamikadze?
Wszystko to bardzo zagmatwane, moja logika wywodu, mam tego świadomość, jest pełna koniunkcyjnych mielizn, choć myślę, że zagadki nadal będą się mnożyć, żeby ktoś, komu na tym zależy, mógł zyskać na czasie. A im więcej znaków zapytania, tajemniczych wątpliwości, tym mocniej "odprysk polski" będzie artykułowany i powielany. Obym się mylił.

G
Gość

Pojawiło się kilka głosów podających hipotetyczne warianty spisku, jaki mógł być zaaranżowany przeciwko Polsce przy użyciu naszego tira na Breitscheidplatz w Berlinie.* Brzmią one prawdopodobnie, oczywiście z zastrzeżeniem, że wiemy za mało, by dowody wnioskowania wyłożyć jasno na stół, bo w tak grubych prowokacjach o charakterze międzynarodowym biorą udział dranie najwyższego sortu – naprawdę specjaliści wyhodowani przez diabelski aeropag.
Jedno jest pewne: kierowca, Łukasz Urban z Gubina, to chłop wagi ciężkiej, jego pracodawca podał, że ważył ok. 130 kg – naturalne, że musiał się bronić, aż zginął. Pytanie – kiedy? Jeśli chciano go użyć, jako sprawcę za kierownicą, to musiano go sterroryzować i trzymać żywego do finału, by sprawa miała "wymiar propolski" (o tej przeciągającej się narracji "polskie tablice rejestracyjne", i to dwie!, nawet nie wspomnę, bo faktycznie, jak zauważył Rolnik z Mazur, po ataku w Nicei do dziś tego rodzaju informacji o tamtym pojeździe nie mamy), co wiele osób taki możliwy wektor (antypolski) nacelowania prowokacji słusznie zauważyło. Czyżby zatem nasz kierowca, z pistoletem przyłożonym do głowy, uczył zamachowców-dyletantów uruchomienia silnika i pierwszych "kroków" poruszania się tak ogromnym pojazdem? GPS te fakty zarejestrował, ale jak było naprawdę, nie wiemy. Partacze (piszę w liczbie mnogiej, bo nie sądzę, żeby pojmanie takiego wielkoluda odbywało się w pojedynkę), niezbyt dobrze przygotowani do zamachu, a jednak znikają. Jeśli nasz kierowca zginął na miejscu tragedii, to jak tam się znalazł? Jeden człowiek, jakiś drobny arab, trzymał go na muszce i kazał mu prowadzić tira przez centrum miasta pod bronią i na końcu zastrzelił, sam się skutecznie salwując ucieczką? Kto zastrzelił Polaka w tym wariancie, skoro szyba przednia jest podziurawiona przez kule, a faktyczny terrorysta zbiegł? W tłum? Jak? Niezauważony?
Warto zwracać uwagę na pierwsze, spontaniczne doniesienia, bo potem już jest "cedzak" różnych rzeczników, albo tzw. wrzuty. Otóż na samym początku napomknięto, że było słychać strzały, tylko że policja temu zaprzeczała. A po paru dobach jednak podano, że strzelanina (czy tylko w szoferce?) była.
Dlaczego niemiecka Policja tak długo nie umiała ustalić kim jest trup w kabinie (w kółko podając, że ciężarówka jest polska), skoro przewoźnik ujawnił, że potwierdził dość szybko, iż ememesowe zdjęcie ofiary to jego kierowca-kuzyn? Nawet teraz, jak podaje polska ambasada, niemieccy funkcjonariusze wciąż oficjalnie nie potwierdzają tożsamości tej ofiary, czekając na wyniki DNA. Jakiś informacyjny, jednak chyba specjalnie sterowany, chaos, by wdrukować światu, że Polacy w ten mord terrorystyczny są zamieszani.
Do tego wszystkiego ten ostatni absurd: islamista pozostawia w kabinie swoje dane personalne, o czym dowiadujemy się – no w którą dobę? Ja nie wiem, czy wciąż nie jest prowadzona podgatowka, że to jednak coś z tym polskim śladem nie tak..., że jednak może..., a w końcu, że na pewno!!!
Moim zdaniem (a uczestniczę w transporcie europejskim od ćwierć wieku) śledztwo musi być międzynarodowe, zapewne bardzo utrudnione.
Kto zlecił we Włoszech załadunek stali do miejsca w pobliżu centrum Berlina, czemu miała ona służyć, i kiedy przewoźnik się o tym dowiedział?
Dlaczego rano – przed świętami, gdy wszyscy chcą wracać jak najszybciej do domu i ludzie są sobie przychylni – nie rozładowano transportu, a jakaś biurokratka w firmie odbiorczej dawała nadzieję, że dostawca ma pytać o taką ewentualną możliwość po południu (co przekazał kierowca telefonicznie do Polski). Z praktyki wiem, że szoferzy, gdy im się kończy czas pracy za kierownicą, koczują stadnie w miejscach w miarę strzeżonych, gdzie mogą się bronić. Tutaj człowiek, który miał rano trochę zapasu czasu na jazdę na jakiś bezpieczny parking, został podprowadzony pod limit na tachografie (GPS-ie), a w dodatku w dzielnicy muzułmańskiej. Jest pewne, że czekano, aż tłumy zaczną się zbierać na jarmarku, a załadowany żelazem 40-tonowy taran ruszy dopiero wtedy na lekkie stragany ze stłoczonymi ludźmi! No i jak można z czymś takim wjechać do centrum Berlina? Wiem coś o tym, bo sam różnych obostrzeń w tym zakresie tam doświadczałem. W zwykły dzień, a nie przed zaplanowaną tak wielką imprezą i w dodatku w okresie terrorystycznego zagrożenia.
Kto zatem w y s t a w i ł polską obecną ofiarę-bohatera terrorystom?
Zapewne istnieje jeszcze mnóstwo innych pytań istotnych dla POLSKICH ŚLEDCZYCH – mam nadzieję, że bardziej stanowczych, niż te sprzedajne miernoty od Smoleńska. Tam mieliśmy wyjazd na "odcinek wschód", a tutaj na zachód – z tym że obaj nasi sąsiedzi po jednych pieniądzach...
O korzyściach z prowokacji dla Niemiec i Rosji poprzez wmontowanie "polskiego kierowcy" blogerzy już się wypowiedzieli. Ja dodam tylko uwagę o plusach dla islamistów, polegających na częściowym wybielaniu ich dotychczasowych, wyłącznie arabskich zbrodni: Merkel mogłaby prowadzić dalej swoją spolegliwą dla imigrantów politykę, bo – oto patrzcie – przeszkadzają jej w tym zbożnym celu ci ksenofobiczni Polacy.To by tłumaczyło tak szybkie przyznanie się do zamachu w Berlinie przez Państwo Islamskie podane przez tamtejszą jedną gazetę (źródło czy "źródło"?); przecież nikt nie będzie wyjaśniał – bo i jak? – kiedy i gdzie zwerbowali sobie naszego kamikadze?
Wszystko to bardzo zagmatwane, moja logika wywodu, mam tego świadomość, jest pełna koniunkcyjnych mielizn, choć myślę, że zagadki nadal będą się mnożyć, żeby ktoś, komu na tym zależy, mógł zyskać na czasie. A im więcej znaków zapytania, tajemniczych wątpliwości, tym mocniej "odprysk polski" będzie artykułowany i powielany. Obym się mylił.

G
Gość

Dla szwabow najwazniejsze byly tablice rejestracyjne ze sa Polskie. (w Nicei to nie bylo najwazniejsze, nikt o tym nie wspominal).

 

To szwaby zastrzelily Polaka.

 

Zaden terrorysta majac pistolet ryzykowalby dzganie nozem swoja ofiare.

 

Tego goscia sniadego co gonil swiadek przez ok. 2 km polizaje wypuszczaja bo - on tak powiedzial ze to nie ja.

 

Dlaczego firma spedycyjna nie rozladowala towaru.

 

Dlaczego TIR poruszal sie ulicami Berlina I nikt nie reagowal. Sprobuj tam wjechac osobowka.

 

Kto strzelal. Czy to miala byc prowokacja sluzb ze Polacy sa BE a ciapaki CACY - tylko szwabom nie wypalilo.

 

Anisi Amira to taka zmyslona Biala Wdowa.

 

Szwabom nie wyszla prowokacja tak samo jak ta w Gliwicach.

 

G
Gość

chlopcze czego sie nawachales? zenada sluchac twoich wywodow, KODerastom mozesz to pieprzyc

w
w końcu co i jak

bo piszecie że sprawca nie żyje a dalej że szukają innego sprawcy......

w
w końcu co i jak

bo piszecie że sprawca nie żyje a dalej że szukają innego sprawcy......

R
Roman

Cale to zdarzenie smierdzi na kilometr. Jak wiekszosc akcji w historii, gdzie ustawiano Polakow w roli "sprawcow" lub ofiar.

- jaka role przewidziano dla Polaka? gdyby mial zginac od razu, zostalby poza samochodem.

- rodzina nie moze obejrzec ciala - od czego dokladnie zginal I kiedy?

- strzal byl przed, czy po wyskoczeniu Araba z samochodu, z jakiej broni?

- co robil poszukiwany Arab o 3 w nocy (brak swiadkow) w Milanie?

- z jakiej broni zostal posrzelony carabinieri, ktory rzekomo chcial wylegitymowac Araba?

- dlaczego wszystkie media zaraz po zdarzeniu trabily "polski kierowca" a potem nagle wszystkie zmienily przekaz

k
kibol

tj bardzo chora religia i te ich koran! psychole! nacpani ! niech zaczna , to sami pierdolna w kalendarz szybciej jak sie tego spodziewaja! nie zadzierj z polakiem! my od pokolen to dzielny narod!waleczny!oko za oko , zab za zab! za tych niewinnych, slabych, za te dzieci niewinne! zabijaja pojebcy i wyznawcy szatana! cpuny!tj szok! nieroby, smierdziele! ale sie ich boje!

k
kibol

tj bardzo chora religia i te ich koran! psychole! nacpani ! niech zaczna , to sami pierdolna w kalendarz szybciej jak sie tego spodziewaja! nie zadzierj z polakiem! my od pokolen to dzielny narod!waleczny!oko za oko , zab za zab! za tych niewinnych, slabych, za te dzieci niewinne! zabijaja pojebcy i wyznawcy szatana! cpuny!tj szok! nieroby, smierdziele! ale sie ich boje!

o
obywatelRP

Mamy najnowsze nagranie momentu ataku? czy jutro będziecie mieli jeszcze nowsze

G
Gość

Zamiast co roku kupować żywą choinkę, proponują, by takie drzewko ZAADOPTOWAĆ.

Skoro można adoptować nie tylko dziecko, ale także psa, kota czy nawet pszczoły, dlaczego nie można zaadoptować świątecznego drzewka? Przygarnąć je na kilka dni pod swój dach, bo przecież święta bez choinki to nie święta. „Zaproś choinkę do domu. Ubierz ją, otocz ją właściwą opieką i ciesz się pięknymi świętami. Niech będą nastrojowe i pełne rodzinnej atmosfery” - tak reklamuje się jedna z firm wypożyczających świąteczne drzewka. Pamiętaj, że ratujesz w ten sposób środowisko naturalne, jesteś eko, masz pewność, że drzewko pochodzi z ekologicznych upraw, a nie jest bezmyślnie wycinane w lesie. Jak bowiem obliczyli ekolodzy, co roku na Boże Narodzenie wycinanych jest ponad 5 milionów drzewek, w tym wiele nielegalnie. Zamiast więc stać w naszych domach, choinki mogłyby „żyć, produkować tlen i cieszyć oko miłośników przyrody”.

Także same plusy. Za oceanem powstały już firmy, które zachęcają do adoptowania świątecznych drzewek. Żeby na tym jeszcze zarobić, proponują cały rytuał. Drzewko do domu dostarczają rozśpiewane elfy, przez parę dni przystraja wnętrza domu, a potem pracownicy firmy znów je zabierają i pielęgnują je przez kolejny rok, do następnych świąt. Sprytne.

Także w Polsce niekoniecznie trzeba kupować choinkę, która zakończy swój żywot na cmentarzysku choinkowym w przydomowym śmietniku. Można ją na czas świąt wypożyczyć. Choinka wówczas zostanie dostarczona do naszego domu w doniczce, dzięki czemu będzie piękna, zielona i pachnąca przez całe święta. A jak uznamy, że czas choinki w domu się skończył, choinka wróci do firmy, która będzie się drzewkiem zajmować. Możemy także choinkę odkupić, by po świętach móc zasadzić ją na działce, po to, by znów za rok ją wykopać i na parę dni postawić w domu.

Pomysł naprawdę nie jest zły. Odpada cała bieganina związana z wybieraniem drzewka, koszty składowania i utylizacji pozostałości po świątecznej choince. Że nie wspomnę o tysiącu obsypanych igiełek, które do Wielkanocy wychodzą z różnych zakamarków. Tylko czy trzeba od razu dorabiać do tego całą ekoideologię?

Dodaj ogłoszenie