Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Termomodernizacje łódzkich szkół idą pełna parą - nieobecność uczniów sprzyja postępom prac

Magdalena Jach
Magdalena Jach
W 8 szkołach w Łodzi trwają właśnie prace związane z termomodernizacją budynków, niedawno zakończyły się w SP 71 przy ul. Rojnej. To nie koniec, bo niedługo zostaną rozstrzygnięte przetargi dla wykonawców robót w kolejnych 7 placówkach - szkołach i przedszkolach. Zawieszenie zajęć dydaktycznych sprzyja pracom remontowo-budowlanym, nie ma też problemów z wykonawcami - tylko w 3 ogłoszonych przetargach oferty złożyło łącznie 30 firm.

W 8 szkołach w Łodzi trwają właśnie prace związane z termomodernizacją budynków, niedawno zakończyły się w SP 71 przy ul. Rojnej. To nie koniec, bo niedługo zostaną rozstrzygnięte przetargi dla wykonawców robót w kolejnych 7 placówkach - szkołach i przedszkolach. Zawieszenie zajęć dydaktycznych sprzyja pracom remontowo-budowlanym, nie ma też problemów z wykonawcami - tylko w 3 ogłoszonych przetargach oferty złożyło łącznie 30 firm.

Termomodernizacje budynków oznaczają wymianę lub remont (w zależności od placówki i potrzeb) węzła cieplnego, montaż nowych kaloryferów, docieplenie budynku, wymianę okien, drzwi a także zainstalowanie energooszczędnego oświetlenia. Uzupełnieniem prac jest nowa elewacja budynku a to oznacza, że placówki po remontach są cieplejsze, tańsze w utrzymaniu, bo zmniejszają się rachunki za ogrzewanie oraz energię elektryczną. Prezentuja się też zdecydowanie piękniej.

Prace w poszczególnych szkołach są na różnym etapie zaawansowania z uwagi na zakres robót a przede wszystkim termin w jakim wykonawcy wchodzili do budynków. W Szkole Podstawowej nr 26 trwają roboty wewnątrz - wymiana instalacji elektrycznej oraz podłączanie CO, z zewnątrz szkoła ma już nową, efektowną elewację. Z kolei w SP 2 przy ul. Sienkiewicza wykonawca pracuje jeszcze na zewnątrz - dociepla budynek, a po zakończeniu tego etapu budynek zyska odnowioną elewację.
Nieobecność uczniów i nauczycieli jest ułatwieniem dla wykonawców, ponieważ hałas i kurz towarzyszący tego rodzaju remontom nikomu nie przeszkadza. A to oznacza, że do września czyli początku kolejnego roku szkolnego, o ile nie przytrafi się nic niespodziewanego, termomodernizacje zostaną zakończone. W latach poprzednich wykonawcy pracowali nawet w czasie matur np. w XXVI LO, na prośbę nauczycieli, przerywali „hałaśliwe” roboty na czas egzaminów ustnych albo przenosili się do innej części budynku aby nie przeszkadzać zdającym.

Z ogłoszonych już postępowań przetargowych, mających na celu wyłonienie wykonawców, zostały otwarte oferty dla: XV LO, Przedszkola nr 152 oraz Zespołu Szkół Geodezyjno-Technicznych. Trwa ich ocena, ale biorąc pod uwagę liczbę zainteresowanych, nie będzie kłopotu z wyborem wykonawcy. Prace w XV LO chce podjąć 12 firm, w pozostałych dwóch postępowaniach zgłosiło się po 9 wykonawców.

Realizowane termomodernizacje są współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej
i są elementem dużego projektu realizowanego przez miasto w latach 2017 - 2020, obejmującego termomodernizację 70 budynków. Łączny koszt projektu to ponad 93,1 mln zł z czego dofinansowanie z UE to ponad 52 mln zł.
Termin zakończenia wszystkich prac to 31 grudnia 2020 r.

Prace trwają w następujących placówkach:
• Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Pogonowskiego 27/29
• Szkoła Podstawowa nr 139 ul. Giewont 28
• Zespół Szkół Samochodowych i Mechatronicznych, ul. Przybyszewskiego 73/75
• Szkoła Podstawowa nr 4 al. Piłsudskiego 101
• Szkoła Podstawowa nr 101 ul. Wspólna 5/7
• Szkoła Podstawowa nr 114 ul. Milionowa 64
• Szkoła Podstawowa nr 35 ul. Tybury 4b
• Szkoła Podstawowa nr 2 ul. Sienkiewicza 137/139

Ogłoszone zostały przetargi dla wykonawców prac w placówkach:
• XV Liceum Ogólnokształcące ul. Traktorowa 77
• Przedszkole Miejskie nr 152 ul. Retkińska 78
• Zespół Szkół Geodezyjno-Technicznych ul. Skrzydlata 15
• Szkoła Podstawowa nr 37 ul. Szpitalna 9/11
• Szkoła Podstawowa nr 168 (ZSS nr 5) ul. Plantowa 7
• Przedszkole Miejskie 165 ul. Hufcowa 14
• Szkoła Podstawowa nr 11 ul. Hufcowa 77

Trwa kompletowanie dokumentów potrzebnych do ogłoszenia przetargów dla wykonawców w placówkach: SP 141 i 170; Przedszkolu 5 i 142, Technikum nr 3 oraz SP Mileszki.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany