Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ten pomysł pochwalił premier Mateusz Morawiecki. Orlen będzie inwestował w małe reaktory jądrowe

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Orlen zainwestuje w małe reaktory jądrowe. Ten pomysł chwali premier.
Orlen zainwestuje w małe reaktory jądrowe. Ten pomysł chwali premier. Adam Jankowski / Polska Press
Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek wziął udział w konferencji dotyczącej realizacji planów Grupy Orlen w obszarze energetyki jądrowej. Orlen planuje inwestować w SMR-y, czyli małe reaktory modułowe. Premier stwierdził, że jest to dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów. Jego zdaniem te źródła energii mają służyć Polsce przez dziesięciolecia.

Spis treści

Premier Morawiecki zabrał głos w spawie energetyki jądrowej

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek wziął udział w konferencji dotyczącej realizacji planów Grupy Orlen w obszarze energetyki jądrowej. Orlen zamierza inwestować w SMR-y, czyli małe reaktory modułowe. Technologia ta jest najbardziej zaawansowana w Kanadzie i USA.

– Atom to bezpieczny most w czystą i bezpieczną, tanią energię w przyszłości. Atom to jednocześnie ogromna szansa dla polskiej gospodarki i dla całego polskiego społeczeństwa – podkreślił podczas konferencji premier.

Jak zauważył, te źródła energii mają służyć Polsce przez dziesięciolecia. Dodał również, że w dobie transformacji energetycznej Polska potrzebuje czystego, taniego, bezpiecznego źródła energii. Zwrócił także uwagę słuchaczy na to, że spalanie węgla będzie coraz droższe ze względu na normy i politykę klimatyczną Unii Europejskiej.

– Będzie się wiązało z coraz wyższymi kosztami zapłaty tzw. opłat ETS, czyli opłat za emisję tony CO2 – dodał premier.

Inwestycje w atom. Czy jest to opłacalne i jak szybko rektory powstaną w Polsce?

Według opinii Morawieckiego, dzięki jednemu reaktorowi typu SMR rocznie będzie można zaoszczędzić od 100 do 200 mln euro na emisji CO2. Oszczędności będą pochodzić ze środków, które miałyby być przeznaczone na zakup praw do emisji.

„Atom i mały atom” w opinii premiera mogą stanowić alternatywę energetyczną dla Polski. Pierwsze reaktory typu SMR mogłyby powstać w Polsce w ciągu najbliższych lat.

– Reaktory typy SMR to także oszczędność na infrastrukturze przesyłowej. Ta infrastruktura to droga część systemu. Rozwijamy ją dzisiaj intensywnie, aby móc zapewnić podłączenia do odnawialnych źródeł energii. Ale chcemy, aby poprzez rozproszony układ posadowienia SMR-ów, najpierw w dwudziestu kilku miejscach w Polsce, a potem, w nieco dalszej przyszłości, w jeszcze większej liczbie miejsc w Polsce zapewnić dostęp do małych reaktorów jądrowych – powiedział premier.

Zwrócił uwagę, że produkcja energii w małych elektrowniach jądrowych pozwoli na oszczędności, jako że reaktory SMR wymagają mniejszej powierzchni, niż tradycyjne reaktory.

– Polsce, rządowi Rzeczypospolitej Polski, który reprezentuję, bardzo zależy na tym, aby wraz z nowym atomowym otwarciem energetyki do Polski przyszedł transfer technologii – akcentował szef rządu.

Co może dać Polsce energetyka jądrowa?

Premier Morawiecki w czasie konferencji poinformował również, że zgodnie z deklaracjami prezesów spółek, jakie mają być zaangażowane w projekty SMR w Polsce, „co najmniej 50 proc. wsadu technicznego, ale i również produkcyjnego, będzie wytwarzane w Polsce”. Ma to pozwolić na stworzenie kolejnych miejsc pracy.

– Od roztropnego programu budowy energetyki jądrowej w Polsce zależy nasza przyszłość, zależy przyszłość energetyki w Polsce, ale także przyszłość przemysłu i przyszłość rozwoju gospodarczego – zaznaczył.

SMR to reaktory jądrowe o mocy nie większej niż 300 MW. Moc „dużych” reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten pomysł pochwalił premier Mateusz Morawiecki. Orlen będzie inwestował w małe reaktory jądrowe - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany