Jak się okazuje, w podobnej sytuacji jest w Łodzi wiele osób. Każdego miesiąca do miejskiego rzecznika praw konsumentów i łódzkiego oddziału Urzędu Kontroli Elektronicznej wpływa kilka skarg na firmy zajmujące się telemarketingiem. Czy zawsze zasadnych?
– Jeżeli podpisaliśmy z operatorem komórkowym umowę z zaznaczoną klauzulą o udostępnieniu naszych danych innym firmom w celach marketingowych, wtedy telemarketerzy dzwonią do nas legalnie – mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Kontroli Elektronicznej. – Możemy się jednak zwrócić do firmy, która nas nęka o wykreślenie naszych danych z rejestru, a ona ma obowiązek je usunąć.
Zdarza się jednak, że telemarketerzy wybierają numery na chybił trafił lub korzystają ze specjalnego programu, który robi to za nich.
– Wówczas warto poinformować naszego rozmówcę, że nie życzymy sobie dalszych telefonów pod groźbą pozwu sądowego – mówi Jacek Strzałkowski. – Zostaniemy oznaczeni wtedy jako tzw. trudny klient i nikt więcej nie powinien nas nękać. Jeżeli to nie pomoże, trzeba złożyć skargę do generalnego inspektora ochrony danych osobowych lub w drastycznych przypadkach zgłosić się na policję.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?