Tech Hub – PFR dla zaawansowanych technologii

Materiał informacyjny PFR
PFR od 2016 r. wspiera przedsiębiorstwa i samorządy w zrównoważonym rozwoju. Jego nowym projektem inwestycyjnym jest Tech Hub, skierowany do firm, które pracują nad rozwiązaniami z branży zaawansowanych technologii. To kolejne rozwiązanie w dziedzinie inwestycji sektorowych po Green Hub – programie inwestycyjnym skierowanym ku zielonej gospodarce.

Pomysł na Tech Hub zrodził się po obserwacji działania krajów przodujących w rozwoju wysokich technologii, jak Izrael, Szwecja czy Niemcy. Jest on odpowiedzią na słabo zagospodarowany dotychczas w naszym kraju obszar spółek przyszłości z sektora Deep Tech.

Tech Hub – geneza powstania

Polska, chociaż jest 6. pod względem wielkości gospodarką Europy i posiada dobrze rozwinięty sektor MŚP, nie inwestuje za dużo w nowe technologie, czego konsekwencją jest m.in.: odpływ najwartościowszych talentów. Dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego wskazały na stosunkowo niski udział towarów wysokotechnologicznych w polskiej produkcji i eksporcie. Widoczne jest także powiększające się ujemne saldo z tytułu opłat za wykorzystanie własności intelektualnej. To wszystko miało duże znaczenie dla PFR-u przy poszukiwaniu rozwiązań inwestycyjnych na przyszłość.

Projekt Tech Hub uruchomiliśmy po głębokich analizach obecnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej Polski. Nasze miejsce w Europie, sytuacja na świecie oraz wynikające z tego wyzwania determinują nasz cel i podjęte działania. Jako państwo będziemy silni, o ile nasza gospodarka będzie silna i znajdzie się na wysokim poziomie technologicznym. Musimy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że Polska nie może być jak dotychczas łatwym źródłem pozyskiwania talentów dla zagranicznych firm, które rekrutują najzdolniejszych kandydatów. Chcemy przekonać młodych ludzi, że w Polsce da się realizować swoje marzenia i przy tym zarabiać niezłe pieniądze. Nasz kraj ma ku temu wszelkie predyspozycje. Jesteśmy w centrum Europy, mamy bardzo dobrą bazę logistyczną, bezpieczeństwo energetyczne, i co chyba najważniejsze - ambitnych, świetnie wykształconych ludzi – uważa Tomasz Piotrowicz, Dyrektor Departamentu Programów Rozwojowych w PFR.

Jakie branże obejmie program Tech Hub i jakie są wymogi do uczestnictwa w nim przez przedsiębiorców?

PFR S.A. wskazał sześć kluczowych branż, które będą mogły liczyć na wsparcie w ramach projektu Tech Hub. Są to:

  1. Zaawansowana elektronika i robotyka,
  2. 5G i Internet rzeczy,
  3. sztuczna inteligencja (AI) i technologie cyfrowe,
  4. branża dronowa (U-Space),
  5. technologie kosmiczne (New Space),
  6. chemia i inżynieria materiałowa.

Powyższe branże wskazaliśmy jako strategicznie ważne dla Polski i na nich skupiamy się w Tech Hubie. Zaczęliśmy od branż kosmicznej, elektroniki i robotyki. To są te obszary, gdzie wykonaliśmy do tej pory najwięcej analiz i spotkań z przedsiębiorcami pod kątem możliwości inwestowania – przekonuje Tomasz Piotrowicz, Dyrektor Departamentu Programów Rozwojowych w PFR.

Inne wymogi wobec przedsiębiorców, to pierwiastek polski, czyli działalność silnie powiązana z naszym krajem, np. przez zlokalizowanie w Polsce głównych zasobów produkcyjnych lub badawczych. Przedsiębiorcy powinni także posiadać poziom przychodów generujący EBITDA powyżej 20 mln zł. Wniosek jest zatem taki, że Program Tech Hub jest dedykowany docelowo dojrzałym podmiotom z Polski, ze stabilną sytuacją finansową i skutecznie komercjalizującym swoje produkty lub usługi.

Dlaczego warto wejść w Tech Hub?

Program Tech Hub zakłada możliwość zainwestowania w przedsiębiorstwo lub projekt technologiczny kwoty od 50 do nawet 500 milionów złotych. Pod uwagę brane będą jednak także mniejsze projekty. Inwestowanie może mieć dwojaki charakter - zaangażowania kapitałowego lub instrumentów dłużnych. Dostępne będą również modele hybrydowe.

Tym, co wyróżnia propozycję Tech Hub od innych, jest długi horyzont inwestycyjny, wynoszący od 5 do 10 lat. Dodatkowy wyróżnikiem jest to, iż PFR stara się obejmować mniejszościowy pakiet udziałów, nie ma ambicji przejmowania spółek.

Dotychczasowi właściciele firmy dysponują także dostępem do mechanizmów odkupu udziałów w ramach wyjścia z inwestycji.

Od końca ubiegłego roku PFR jest w trakcie poszukiwania okazji inwestycyjnych w 6 branżach, które obejmuje program Tech Hub.

Udało się nam zbudować już listę firm, które spełniają kryteria programu, jest ich łącznie ponad 250. W tej chwili analizujemy ich potencjał i rozmawiamy z ewentualnymi partnerami. Mamy nadzieję, że efekty tych rozmów przedstawimy już niebawem – informuje Tomasz Piotrowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tech Hub – PFR dla zaawansowanych technologii - Dziennik Bałtycki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany