Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatralna Łódź, czyli przegląd teatralny i młodzi ludzie w konkursie młodzieżowych teatrów tylko online

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Na stronie Centrum Kultury Młodych w Łodzi (www.ckm.lodz.pl) oraz na profilu facebookowym placówki można śledzić tegoroczną, wirtualna odsłonę 38 Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych - Centrum 2020. Impreza rozpoczęła się dziś, we wtorek 27 października.

Weźmie w niej udział 8 grup teatralnych z całej Polski. W Jury zasiądą: Agata Duda – Gracz, Anna Ciszowska, Łukasz Chrzuszcz, Dariusz Leśnikowski. Celem imprezy jest spojrzenie na teatr młodzieżowy, amatorski, w którym młodzi ludzie podejmują ważne dla siebie tematy, o których mówią własnym językiem. Tematem nadrzędnym tegorocznej edycji jest: „Aktor – proces – kreacja”.

Wydarzeniami towarzyszącymi będą:
- „Kulisy_Kreacja_Dokumentacja czyli Teatr Agaty Dudy – Gracz” – wystawa fotografii teatralnej i plakatu autorstwa Grzegorza Nowaka (ps. Greg Noo-Wak);
- happeningi teatralne z udziałem Teatru Rebelia, uczestników Konfrontacji, mieszkańców, przechodniów;
- autorskie warsztaty teatralne „Aktor w poszukiwaniu prawdy kreowanej postaci” - Agaty Dudy – Gracz oraz „ Przeciw aktorstwu” - Łukasza Chrzuszcza;
- Koncert muzyczny ZESPOŁU PRYZMA
- Monodram „Tato/Dram” w reżyserii Łukasz Chrzuszcza
- „Kondycja Aktora i jego rola w procesie powstawania dzieła teatralnego” - prelekcja/warsztat prowadzony przez Dariusza Leśnikowskiego w Miejskiej Galerii sztuki.
Teatr „Nieprawdopodobny Oksymoron” z Centrum Kultury Młodych w Łodzi –prezentuje spektakl „Bo słuchajmy i zważmy u siebie” na podstawie fragmentów „Dziadów” Adama Mickiewicza i tekstów własnych zespołu. Grupa pracuje pod kierownictwem Agnieszki Grabowskiej od 2016r. Do tej pory zrealizowała kilka spektakli podsumowujących całoroczną pracę warsztatową oraz wspiera od strony teatralnej wydarzenia Centrum Kultury Młodych. Zainspirowane magią i obrzędowością II cz. „Dziadów” członkinie grupy postanowiły poszukać środków wyrazu dla oddania atmosfery tego dramatu i uwspółcześnić zawartą w nim problematykę przybliżając ją dzisiejszym odbiorcom. Reżyseria i scenografia – Agnieszka Grabowska.

Teatr ”Ja przepraszam bardzo” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim prezentuje spektakl „My wiemy lepiej”. Zespół powstał pod koniec 2018 roku. W 2019r. otrzymał wyróżnienie w wojewódzkiej edycji Piotrkowskiego Festiwalu Teatralnego. Opiekunem grupy jest Michalina Kowalczyk. Grupa pracę nad spektaklem zaczęła od rozmów na temat presji. Ostatecznie skupiła się na historiach rodzinnych inspirowanych życiem aktorów występujących w spektaklu. Tekst – praca zespołowa i Michalina Kowalczyk. Scenografia – Michalina Kowalczyk.

Teatr „M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy” z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie prezentuje spektakl „Niewinne Szekspirowi” na podstawie fragmentów dramatów Williama Szekspira. Grupa jest laureatem wielu ogólnopolskich przeglądów i konkursów teatralnych. Opiekunem zespołu jest Monika Adamiec. W spektaklu „Niewinne Szekspirowi” spotykają się Julia i Ofelia. Czy takie spotkanie było kiedykolwiek możliwe? Co nimi kierowało i czym zawiniły te dwie młode i piękne bohaterki szekspirowskich dramatów, że musiały umrzeć? Scenariusz, scenografia i reżyseria – Monika Adamiec.

Teatr „Panopticum” z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie prezentuje spektakl „ Marsz Polonia”. Teatr prowadzi swoją działalność artystyczną i edukacyjną od 35 lat i jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród zdobywanych na prestiżowych konkursach i festiwalach. Powstało o nim kilka telewizyjnych reportaży i filmów dokumentalnych. Dwa spektakle nagrodzone „Złotą Maską” zostały zarejestrowane oraz emitowane w TVP1. Założycielem Teatru jest Mieczysław Wojtas, który kieruje nim od początku do chwili obecnej. Od 10 lat z teatrem współpracuje Piotr Tesarowicz, twórca muzyki i aranżacji wokalnych do niemal wszystkich spektakli teatralnych. „Marsz Polonia” to dialog i konfrontacja języków różnych pokoleń Polaków. Spektakl pełen ironicznej aluzji i wieloznaczności oscyluje między powagą a żartem, stając się tragikomiczną, często wyzutą z realizmu farsą o współczesnej Polsce i Polakach. Scenariusz – praca zespołowa (wykorzystano teksty Doroty Masłowskiej, Marty Górnickiej oraz Zbigniewa Herberta).

Teatr „Dziewiątka” z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu prezentuje spektakl „Wyspa chudych”. Teatr szkolny istnieje 10 lat, przez które powstało 30 spektakli grupowych i indywidualnych za które otrzymał nagrody i wyróżnienia na wielu festiwalach w kraju. Opiekunem grupy jest Aneta Ćwieluch. „Wyspa Chudych” to spektakl oparty na dramacie Katarzyny Maciejaszek. Opowiada historię polskich dzieci w czasie II wojny światowej w obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Stworzony jest w konwencji dwóch planów, gdzie zabawa jest przykrywką dla ciężkich przeżyć. Reżyseria – Aneta Ćwieluch, kostiumy – Beata Chojnowska, scenografia – Grupa FIM: Piotr Sołtys.

Teatr „Proscenium” z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie prezentuje spektakl „Mózg wariata na scenie. Teatr działa w szkole od 14 lat, większość uczestników współpracuje ze sobą 3 lata. W swojej teatralnej przygodzie zespół kładzie nacisk na grę zespołową. Przygotowanie spektakli, to przede wszystkim wspaniale spędzony wspólny czas, wymiana myśli i pomysłów, wspólne poszukiwanie rozwiązań artystycznych. W trzyletnim okresie spotkań grupa przygotowała kilka spektakli, które otrzymały wyróżnienia. Opiekunem grupy jest Marlena Maciejewska. W spektaklu zespół zanim zapoznał się z poglądami Witkacego na temat filozofii, religii, sztuki postawił sobie pytania: czym jest przeżycie metafizyczne? Gdzie dziś poszukujemy przeżyć metafizycznych?, następnie skonfrontował swoje wyobrażenia z jego sądami, a wszystko przepuścił przez pryzmat komentarzy Czesława Miłosza. Scenariusz na podstawie „Nienasycenia” i fragmentów pism filozoficznych Witkacego oraz „Zniewolonego umysłu” Czesława Miłosza napisała Marlena Maciejewska.

Teatr „Zbożowy ” z Fundacji Studio TM w Kielcach prezentuje spektakl „Obłęd” na podstawie powieści Jerzego Krzysztonia. Zespół współpracuje ze sobą przy realizacji spektakli od 4 lat. Nagradzany był na przeglądach i festiwalach teatralnych w Chełmie, Szydłowcu i kilkukrotnie na Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatralnych – Centrum w Łodzi. Opiekunem grupy jest Artur Anyż. „Obłęd” to spektakl o wrażliwości i odporności ludzi na zagrożenia współczesnego świata. Między geniuszem, a obłąkaniem istnieje prawdopodobnie niewidzialna granica. Nikt nie wie co trzeba przeżyć, aby obłęd dojrzał i ogarnął człowieka bez reszty, aby zapanował nad każdy aspektem jego osobowości.. Czy jest na to ratunek? Trzeba zobaczyć spektakl. Opracowanie muzyczne – praca zespołowa, scenografia – Mamert Tomczyk.

Teatr „Manufaktura” z Domu Kultury w Kamienicy z Bielska Białej – prezentuje spektakl „Imago” na motywach tekstów Sylwii Kubryńskiej. Grupa (dawnej „Teatr S”) działa od ponad 20 lat. Skupia młodzież dla której teatr jest pasją, a nawet drugim domem. Grupa sięga po różne formy wypowiedzi artystycznej. Zespół jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. Opiekunem teatru jest Anna Maśka. „Imago” jest formą doskonałą motyla, który przeobraża się przez większość swojego życia, by w doskonałej formie żyć zaledwie moment. Jajo, larwa, poczwarka przeobrażają się bez udziału świadomości. A kobieta, mimo, że jest zawsze czyjąś córką, matką, babką, siostrą, sąsiadką czy małą dziewczynką przeżywa świat tu i teraz. Spektakl ujawnia krótkie fragmenty z życia przyjaciółek opowiadających o swoich relacjach ze światem, z innymi ludźmi, zwłaszcza z najbliższym otoczeniem. Zadaje pytanie: czy można określić wartość łez? Reżyseria i scenografia – Anna Maśka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany