Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Muzyczny proekologiczny, czyli domki dla owadów i rośliny miododajne upiększą teren wokół placówki przy ul. Północnej

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
teatr muzyczny
Choć placówki kultury pozostają zamknięte Teatr Muzyczny realizuje swój kolejny projekt. Tym razem jest to jednak przedsięwzięcie wpisujące się w ekologiczny styl życia. Przed placówką przy ul. Północnej stanęły hotele dla dzikich pszczół i owadów zapylających. Przekopano także rabaty, na których posiano rośliny miododajne. Wkrótce rozkwitną nagietki, maki, chabry - bławatki, pachnące maciejki i wiele innych miododajnych roślin, niezbędnych do życia dla owadów. Proekologiczny projekt„Klimatyczny Muzyczny” to głos artystów w sprawie konieczności dokonania zmian w naszym podejściu do przyrody.

– Zaczynamy od naszego najbliższego otoczenia. Chcemy, by stało się bardziej zielone i przyjazne dla wszystkich naszych sąsiadów, również dla owadów i ptaków. Jesienią zamontowaliśmy hotel dla owadów i zasadziliśmy wrzosy, czyli jedne z najpopularniejszych roślin miododajnych. Teraz wysialiśmy kolejne gatunki, które nie tylko pięknie pachną, ale też przypominają łąkę – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru. – Późną wiosną przed teatrem zrobi się naprawdę pięknie – zapowiada i dodaje, że wkrótce pojawi się tu kolejny hotel dla owadów.

Rośliny miododajne pomagają chronić bioróżnorodność lokalnego ekosystemu, bo dostarczają pożywienia pożytecznym owadom, bez których równowaga w przyrodzie byłaby zagrożona. W ostatnim czasie ograniczanie roślinności w miastach, strzyżenie trawników oraz stosowanie pestycydów zmniejszyły populację pszczół czy trzmieli, dlatego potrzebują one ze strony ludzi ochrony i wsparcia, takiego jak działania w ramach projektu „Klimatyczny Muzyczny”. Ponadto zaleca się wysiewanie łąk w miejscach trawników, co chroni je przed nadmierną suszą. Kwiaty łąkowe doskonale radzą sobie w miejskich przestrzeniach, urozmaicają ją i upiększają, a nie wymagają podlewania. Na dodatek wysiewają się samodzielnie, dzięki czemu cały sezon trawnik łąkowy wygląda atrakcyjnie.

– Z czasem chcemy zagospodarować wszystkie kawałki ziemi otaczające teatr, tak by zrobiły się zielone – podkreśla Posmykiewicz. Tymczasem za kilka tygodni trawniki wokół teatru – pasy wzdłuż budynku i w zielonym zakątku przy bocznym wejściu nabiorą barw dzięki mieszankom roślin miododajnych, wabiących motyle i cieniolubnych, takich jak maciejka, ogórecznik lekarski, nagietek, chaber bławatek, kolendra siewna, ślaz dziki liliowy czy łąkowa szałwia niebieska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany