Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te grzyby mogą zabić. Strzeż się sobowtórów grzybów jadalnych! [PRZEGLĄD] 30.08

Przemysław Malisz
Przemysław Malisz
Kania (po lewej na zdjęciu) ma kapelusz w kształcie parasola o średnicy 10–30 cm z lekkim wybrzuszeniem na środku, pokryty jest popękaną skórą. U młodych osobników kapelusz jest brązowy,wraz ze wzrostem staje się białawy z brązowymi łuskami i rozpostarty. Blaszki gęste, szerokie, niedochodzące do trzonu.Trzon ma długość nawet do 40 cm, zakończony jest u dołu bulwą o średnicy do 4 cm. Na trzonie występuje pierścień. Jego sobowtór to muchomor cytrynowy (na zdjęciu po prawej). Kapelusz o średnicy ok. 10 cm, bladożółty, na górze kapelusza są łatki. Pod spodem kapelusza też są blaszki, ale w kolorze żółtobiałe. Trzon, czyli popularna nóżka, zawęża się ku górze. Na trzonie występuje żółtawy pierścień, u dojrzałych okazów obwiśnięty.
Kania (po lewej na zdjęciu) ma kapelusz w kształcie parasola o średnicy 10–30 cm z lekkim wybrzuszeniem na środku, pokryty jest popękaną skórą. U młodych osobników kapelusz jest brązowy,wraz ze wzrostem staje się białawy z brązowymi łuskami i rozpostarty. Blaszki gęste, szerokie, niedochodzące do trzonu.Trzon ma długość nawet do 40 cm, zakończony jest u dołu bulwą o średnicy do 4 cm. Na trzonie występuje pierścień. Jego sobowtór to muchomor cytrynowy (na zdjęciu po prawej). Kapelusz o średnicy ok. 10 cm, bladożółty, na górze kapelusza są łatki. Pod spodem kapelusza też są blaszki, ale w kolorze żółtobiałe. Trzon, czyli popularna nóżka, zawęża się ku górze. Na trzonie występuje żółtawy pierścień, u dojrzałych okazów obwiśnięty. wikipedia
Sezon na grzyby ruszył pełną parą. Zbieranie owoców lasu to sama przyjemność. Niestety jedna pomyłka może doprowadzić do tragedii. Wiele grzybów jadalnych posiada swe groźne dla człowieka odpowiedniki. Ten materiał jest przestrogą nie tylko dla grzybiarzy-amatorów...

Każdego roku w całym kraju słyszymy o kolejnych przypadkach zatrucia grzybami. Czasem nie wystarczy pobyt w szpitalu i płukanie żołądka. Wielu po zatruciu musi mieć przeszczepioną wątrobę, ale są i najcięższe przypadki, gdy lekarze są bezsilni.
Mało który z tych pacjentów zatruł się muchomorem sromotnikowym, wydawało im się, że zbierają kurki, rydze, gąski czy smardze, tymczasem w ich koszykach lądowały śmiertelnie niebezpieczne gatunki. Zanim wybierzecie się do lasu na grzybobranie, prześledźcie naszą galerię, aby upewnić się, że znaleziony grzyb to nie trucizna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te grzyby mogą zabić. Strzeż się sobowtórów grzybów jadalnych! [PRZEGLĄD] 30.08 - Gazeta Krakowska

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany