18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Targowisko” w WiMie. Start Teatru Zamiast [zdjęcia]

renata sas
Grzegorz Gałasiński
Trafić tam niełatwo. Spróbować warto. Bramą w al. Piłsudskiego 135 prościutko. Potem w lewo do budynku B i na piętro. W Widzewskiej Manufakturze w pofabrycznch kazamatach ulokował się teatr, założony przez piąty rok Wydziału Aktorskiego PWSFTviT.

Nazwa Zamiast pasuje do idei („zamiast pracować na etatach, sami zdecydujemy, co grać i jak”) oraz do warunków (hala zamiast sceny, widownia z krzesłami z odzysku). I tylko nic nie może być zamiast pasji i determinacji.
Z dziewiętnastu osób, które (bez dotacji) założyły teatr z błogosławieństwem pedagogów, wsparciem rodziców i prezesa WiMy Stanisława Zaręby, sześć właśnie się zaprezentowało.

Kolejne „zamiast”: nie brali żadnego uznanego dramatu, przygotowali spektakl według tekstu jednej z nich, Magdy Drab. „Targowisko, czyli historia rozkładu pana H.” powstało z inspiracji tym, co przez czas studiów oglądała mieszkając nieopodal Bałuckiego Rynku.

Świat absurdem podszyty (z unoszącym się literackim duchem Masłowskiej i Dario Fo) wypełniają: Ada Janowska-Moniuszko (Bralka), Gosia Goździk (Lidia), Marta Jarczewska (Lila), Michał Malinowski (Her), Konrad Korkosiński (Hersztyfikant).
Dzieje się od przebudzenia w rzeczywistości, w której wszystko jest na sprzedaż, po budzenie się tęsknot, szukanie więzi i radości obcowania z kimś, kto może być bliski, a przynajmniej niech będzie znajomy. Energiczna Lila tylko pozornie trzęsie całym interesem. Bralka jest na wabia, Lidia z lekko rozchwianą psychiką kocha jeść, Hersztyfikant, pan nikt, krąży przylepiony do damskiego towarzystwa. Przypadkiem trafił tu Her. Nazywa siebie pisarzem i próbuje ogarnąć sytuację, w której zarówno wszystko, jak i nic może mieć taką samą cenę.

Prawie godzinę trwa absurdalna, czasem dotkliwie realna wyprawa przez ludzkie targowisko. Pada stwierdzenie: „tu wszystko jest”. A jakie się okaże, zależy od tych, którzy sprzedają i kupują. Czy wystarczą im nadgniłe winogrona? Aktorzy świetnie poruszają się w grze słów, drobnych gestów, krążą w niemal pustej przestrzeni, która może być wszystkim. Udany start!
Kolejna premiera będzie oparta na książce Tomasza Piątka „Miasto Ł”. Magda Drab dostała na nią od miasta stypendium (12.390 zł). Do repertuaru wejdzie też „Dwoje biednych Rumunów...”. Reżyser Małgorzata Bogajewska obiecała przenieść to dyplomowe przedstawienie do WiMy, a Dorota Masłowska nie weźmie pieniędzy za prawa autorskie. Jak często Teatr Zamiast będzie grał, zdecyduje widownia.
Bilety na „Targowisko...” są po 15 i 20 zł. Rezerwacja: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany