Tarcza Finansowa: jeszcze nigdy do tak wielu firm pomoc nie trafiała tak szybko, na tak prostych zasadach

Materiał informacyjny Polski Fundusz Rozwoju S.A.
W sobotę złożyliśmy do Polskiego Funduszu Rozwoju wniosek o subwencję, a w poniedziałek mieliśmy informacje o jego pozytywnym zaopiniowaniu. W środę pieniądze były już na naszym koncie – mówi Grzegorz Marek, prezes ubojni drobiu Imex z Brzeska w Małopolsce. Dzięki Tarczy Finansowej firma utrzymała płynność i 200 osób nadal będzie miało pracę. Podobnie jest w tysiącach firm w całej Polsce, do których docierają środki z wynoszącej aż 100 miliardów złotych Tarczy PFR.

Polski Fundusz Rozwoju szacuje, że przedsiębiorcy, którzy otrzymali do tej pory wsparcie w ramach Tarczy, zatrudniają ponad 3 mln pracowników. Dzięki Tarczy duża część tych miejsc pracy zostanie uratowana. To właśnie jest najważniejszym celem programu. Do tej pory ok. 17 mld zł trafiło do ok 240 tys. mikrofirm. Ten obraz uzupełnia 100 tys. firm z sektora MŚP, które otrzymały już ok 39 mld zł. W połowie czerwca uruchomiono też wypłaty z liczącej 25 mld zł puli środków dla największych przedsiębiorstw.

Na stronie pfr.pl możemy sprawdzić aktualizowany licznik Tarczy – ile środków aktualnie zostało wypłaconych dla ilu firm.

Dla gospodarki najgorszy w tym roku zapewne będzie kwiecień. Zatem największa liczba wniosków wpływała do PFR w połowie maja, kiedy większość firm rozliczyła już poprzedni miesiąc. Ponieważ statystycznie majowy spadek przychodów dla przedsiębiorstw będzie niższy, to i wartość pojedynczej subwencji również powinna spadać. Zatem szacujemy, że pieniędzy wystarczy dla wszystkich firm, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19 – podsumowuje Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu PFR SA odpowiedzialny za projekt uruchomienia Tarczy Finansowej.

Ciekawe jest spojrzenie na branże, z których firmy otrzymały największe wsparcie. Można na jego podstawie oszacować, które dziedziny gospodarki kryzys dotknął najmocniej. Przoduje tutaj handel hurtowy i detaliczny, z naprawą pojazdów samochodowych: ponad 70 tys. firm złożyło dotąd wnioski na subwencję na kwotę blisko 16,5 mld zł. Na drugim i trzecim miejscu – po ponad 40 tys. firm, znajduje się budownictwo i przetwórstwo przemysłowe, z wypłaconymi wnioskami odpowiednio na 7,9 i 11,3 mld zł.

Dla ponad 20 tys. firm zajmujących się działalnością związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi wypłacona pomoc wynosi już ponad 3,1 mld zł, a w pozostałej działalności usługowej (według klasyfikacji PKD) blisko 18 tys. firm otrzymało ponad 1,2 mld zł.

W podziale na regiony oczywiście przoduje najsilniejsze gospodarczo województwo mazowieckie: do ponad 43 tys. firm trafiło tutaj już blisko 10 mld zł. Dla porównania w ostatnim na tej liście woj. warmńsko-mazurskim ze wsparci Tarrczy Finansowej skorzystało dotąd 8560 firm, otrzymując blisko 1,5 mld zł.

PFR wraz Fundacją PFR uruchomił również konkurs “Solidarni Zwyciężymy”. Jego celem jest promowanie i uhonorowanie historii radzenia sobie z kryzysem, współpracy międzyludzkiej i bohaterskich postaw Polaków w czasie walki ze skutkami pandemii COVID-19. Zwycięzcy – zarówno osoby indywidualne jak i firmy - będą mogli wesprzeć kwotą w wysokości 10 000 zł wybraną fundację, lub skorzystać z bezpłatnej promocji w mediach. Zgłoszenia można wysyłać do 3 sierpnia poprzez stronę konkursową www.solidarnizwyciezymy.pl

Koronawirus bardzo mocno uderzył w naszą firmę: nagle spadły obroty, zniknęły zamówienia, milczały telefony od klientów. Pojawił się strach o przyszłość wśród pracowników – opowiada Agnieszka Flis, prezes ZPC Flis, prowadzonej razem z mężem od 28 lat firmy w Kuranowie koło Mszczonowa w woj. mazowieckim, specjalizującej się w produkcji wafli i batonów, które trafiają do 63 państw świata.

Zatrudniamy 240 osób i bardzo mocno pomogły nam środki z PFR. Złożenie wniosku trwało 7 minut a środki na koncie mieliśmy po 24 godzinach i mogliśmy je od razu przelać na konta pracowników. I mamy te środki na wypłaty zagwarantowane do końca roku – zapewnia Agnieszka Flis.

Rzeczywiście cały proces przyznawania subwencji za pośrednictwem banków komercyjnych jest w pełni zautomatyzowany, a rozpatrzenie wniosku trwa 24 h. To rozwiązanie bazujące na sztucznej inteligencji, nie byłoby możliwe do wdrożenia, gdyby nie profesjonalny zespół programistów i analityków PFR. Dzięki temu dotąd do polskich firm popłynęło ponad 53 mld zł, czyli ponad połowa puli dla wszystkich firm - zapewnia Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Program dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw będzie trwać do końca lipca. Widać już, że pieniędzy wystarczy dla wszystkich potrzebujących. Również firmy, które z jakichś powodów złożyły wyjaśnienia i czekają na decyzję PFR, mogą spać spokojnie – wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone, nawet gdy program się skończy.

Materiał oryginalny: Tarcza Finansowa: jeszcze nigdy do tak wielu firm pomoc nie trafiała tak szybko, na tak prostych zasadach - Polska Times

Dodaj ogłoszenie