Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tarcza antykryzysowa w Łodzi. Najwięcej złożonych wniosków dotyczy zwolnienia z opłacania składek

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
3-01-2015 lodz zus drugi oddzial w lodzi na ul leczyckiejfot. grzegorz galasinskidziennik lodzki
3-01-2015 lodz zus drugi oddzial w lodzi na ul leczyckiejfot. grzegorz galasinskidziennik lodzki Dziennik Lodzki
ZUS w Łodzi przyjął 43 tys. 485 wniosków z „tarczy antykryzysowej”. Najwięcej dotyczyło zwolnienia z opłacania składek. Do dwóch oddziałów ZUS w Łodzi wpłynęło 43 tys. 482 wnioski z tzw. „tarczy antykryzysowej”. Najwięcej wniosków dotyczy zwolnienia z opłacania składek – wpłynęło ich 70 proc. - 30 tys.

- W ramach „tarczy antykryzysowej” przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pomogą im przetrwać trudny dla firmy okres związany z epidemią koronawirusa – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału ZUS. - Wśród rozwiązań realizowanych przez ZUS, które mają zapobiegać negatywnym skutkom COVID-19 możemy wyróżnić: zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące; odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty bez opłaty prolongacyjnej; wypłatę świadczenia postojowego dla samozatrudnionych; a także wypłatę postojowego dla zawierających umowy cywilnoprawne.
Ze zwolnienia z opłacania składek mogą skorzystać firmy, które do ubezpieczeń społecznych zgłosiły nie więcej niż 9 pracowników oraz samozatrudnieni, których przychód nie przekroczył 15 681 zł (300% przeciętnego wynagrodzenia).

O świadczenie postojowe stara się w nieco ponad 12 tys. osób, z czego 11 tys. 751 to samozatrudnieni, a 654 to osoby na umowach cywilnoprawnych. Zgodnie z przepisami, kwota takiego świadczenia to 2080 zł i jest ona nieoskładkowana i nieopodatkowana. Aby ją otrzymać zawarcie umowy cywilnoprawnej bądź założenie firmy musiało nastąpić przed 1 lutego 2020 r. Przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie może przekraczać 15681 zł, poza tym w przypadku samozatrudnionych przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Z ulgi w formie odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej planuje skorzystać 120. Ulga dotyczy wszystkich płatników składek oraz wszystkich składek - zarówno za przedsiębiorcę, jak i jego pracowników. Nie ma znaczenia wielkość firmy oraz data jej założenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany