Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taras na dachach dawnej fabryki przy ulicy Sienkiewicza 61a i 63 [ZDJĘCIA]

(izj)
Ogólnodostępny taras widokowy oraz kawiarnia powstaną m.in. na dachach pofabrycznych i należących do miasta budynków przy ul. Sienkiewicza 61a i 63 (w głębi pasażu Schillera). Urząd miasta jeszcze w tym tygodniu ogłosi konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy obu gmachów uwzględniającej wykonanie na nich tzw. zielonych dachów.

Do zagospodarowania jest około 1,5 tys. mkw. dachów. Pofabryczne zabudowania pochodzą z początku XX wieku. Mieściła się tutaj fabryka wyrobów dzianych Maurycego Hirszmana.
Tego typu inwestycje są bardzo popularne m.in. w Niemczech i Holandii. W Polsce może się nimi pochwalić m.in. biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego.
Konkurs jest realizowany w ramach zadania zgłoszonego do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Wniosek został wybrany jako zadanie w dzielnicy Śródmieście 1.023 głosami.

- Konkurs jest kierowany do doświadczonych architektów, którym nie obca jest praca przy budynkach objętych ochroną konserwatorską, a także projektowanie tzw. zielonych dachów – mówi Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta w UMŁ. - Będą mieli czas do końca maja na przedstawienie swoich prac. Rozstrzygnięciu konkursu jest planowane na czerwiec br.

Sąd konkursowy dokona wyboru najlepszej pracy, w oparciu o którą autor najlepszej koncepcji wykona pełnobranżowy projekt budowlany, wraz z pozwoleniem na budowę. Będzie miał na to czas do końca br. W połowie przyszłego roku ma być wybrany wykonawca prac budowlanych. Z tarasu na dachu dawnej fabryki będzie można korzystać więc najwcześniej w 2017 r.
Według szacunków urzędników, pełna rewitalizacja budynków, wraz z budową zielonych dachów, ma kosztować około 15 mln zł. Po jej zakończeniu pofabryczne zabudowania mają pełnić funkcję usługową o charakterze działalności przede wszystkim artystycznej, kulturalnej i gastronomicznej.
Przez południowe skrzydło budynku przy ul. Sienkiewicza 61a będzie przebiegać z kolei droga łącząca ul. Tuwima z ul. Nawrot, którą należy uwzględnić w koncepcji.
Na przygotowanie koncepcji i szczegółowego projektu urzędnicy zarezerwowali w tym roku w budżecie 1 mln zł. Z puli tej zostanie również opłacona nagroda za zajęcie II i III miejsca w ogłoszonym konkursie (odpowiednio: 15 i 10 tys. zł).

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

Księgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.plKsięgarnia Expressu Ilustrowanego: www.ksiegarnia.expressilustrowany.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany