Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 05godz.
  • 44min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Taksówkarze kontra Uber! Taksówkarze chcą wypędzić firmę z Łodzi. Uda im się?

Anna Odrowska
Zatrzymanie kierowcy Ubera na ul. Drukarskiej.
Od 19 maja w Łodzi działa firma Uber, która wozi klientów podobnie jak taksówki. Jednak zamówienie kursu odbywa się za pośrednictwem aplikacji w telefonie, a kierowca wykonuje usługę nieoznakowanym autem, nie mając licencji na zarobkowy przewóz osób. To właśnie spowodowało, że łódzcy taksówkarze zdecydowali się na walkę z Uberem, który stał się dla nich poważną konkurencją.

Uber działa w 400 miastach na świecie

Najpierw zorganizowali protest w centrum miasta. Kilkaset taksówek na parę godzin zablokowało ulice. Kilka tygodni później, zaledwie dzień po starcie Ubera, zatrzymali jednego z kierowców firmy. Przypominało to scenę z sensacyjnego filmu. Taksówkarz, podając się za klienta, zamówił kurs z pl. Wolności na ul. Drukarską. Tam na kierowcę Ubera czekali inni taksówkarze, którzy błyskawicznie zablokowali swoimi autami mitsubishi Ubera i wezwali policję.

- W przyszłym tygodniu wszystkich przesłuchamy. Potem zdecydujemy, czy sprawę skierować do Inspekcji Transportu Drogowego - informuje Marzanna Boratyńska z łódzkiej drogówki.

Kolejne zatrzymanie zorganizowano 24 maja. Tym razem taksówkarze zamówili kurs z ul. Karskiego na ul. Żniwną.

- Kierowca Ubera próbował uciec. Ruszyliśmy za nim w pościg, po drodze spotkaliśmy policję. Został ujęty - relacjonuje Robert Wieteska, szef Związku Zawodowego Taksówkarzy w Łodzi. - Zatrzymujemy ich, bo jeżdżą nielegalnie, łamią prawo transportowe, wożąc pasażerów bez licencji.

- Prawo transportowe pisane było w latach 70., kiedy nikt nie myślał o istnieniu smartfonów. Nie ma przepisów, które wprost odnoszą się do kierowców współpracujących z nami. Inspekcja Transportu Drogowego wszczęła dwa postępowania, ale zostały umorzone z braku przesłanek do nałożenia kary. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że pojawienie się Ubera wpływa na zwiększenie konkurencji w miastach - twierdzi Kacper Winiarczyk, dyrektor generalny Ubera.

Po Łodzi jeździ już kilkudziesięciu kierowców tej firmy.

- Ale pasażerowie nie wiedzą, z kim jadą. My musimy mieć badania psychologiczne, zdać test ze znajomości topografii miasta. Dopiero wtedy otrzymujemy licencję. Im wystarczy prawo jazdy i zarejestrowana działalność - denerwuje się Wieteska.

Dyrektor Ubera, w odpowiedzi na zarzuty związkowców, podkreśla, że kierowcy przechodzą dokładną weryfikację (na 40 tys. chętnych przyjmują kilka tysięcy). Muszą mieć skończone 21 lat, od roku prawo jazdy, zarejestrowaną działalność gospodarczą. Sprawdzane są OC i stan techniczny samochodu. Uber „zagląda” do historii mandatów kierowców od 2005 r. (liczba punktów, rodzaje wykroczeń). Każdy kandydat na kierowcę firmy zapraszany jest na rozmowę weryfikacyjną.

Za pośrednictwem telefonu można śledzić trasę zamówionego samochodu (zanim do nas dotrze oraz wtedy, kiedy już do niego wsiądziemy) i zgłosić uwagi dotyczące podróży, jeśli np. naszym zdaniem kierujący jechał okrężną trasą.

Ponad trzy tysiące łódzkich taksówkarzy nie zamierza dać za wygraną.

- Będą kolejne zatrzymania. Planujemy robić to tak długo, aż Uber zniknie z miasta - zapowiada Robert Wieteska.

A kogo wybiorą klienci? Jak wynika z badań, z Ubera w Polsce korzystają głównie ludzie młodzi, poniżej 30. roku życia.

Uber świadczy usługi w 9 polskich miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach.

KSW 35 DARMOWA TRANSMISJA, GDZIE OGLĄDAĆ WALKĘ PUDZIANA, KHALIDOVA DARMO

KSW35 ONLINE STREAM KSW35 NA ŻYWO STREAM PUDZIANOWSKI RÓŻALSKI STREAM MAMED KHALIDOV STREAM

Rabarbar - na co szkodzi, na co pomaga?

KOMUNIA 2016. CO KUPIĆ NA KOMUNIĘ CHŁOPCU, CO KUPIĆ NA KOMUNIĘ DZIEWCZYNCE

[ZOBACZ TEŻ FILM Pudzianowski przed walką KSW (autorx.news/Press Focus)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Pudzianowski przed walką KSW (autorx.news/Press Focus)