Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie imprezy odbywały się kiedyś w Łodzi. Festiwale rockowisko, flamenco i lalkarze

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Grzegorz Gałasiński
Po latach nieobecności do Łodzi wróciła Parada Wolności - święto muzyki techno połączone z pochodem zwolenników tej muzyki ul. Piotrkowską. Paradę wzorowano na berlińskiej Love Parade. Na głównej ulicy Łodzi i w jej okolicach stały przystrojone ciężarówki - platformy, na których didżeje grali muzykę elektroniczną.

**Festiwal ten stał się największą imprezą techno w Polsce. Szacowano, że na ulicach Łodzi tańczyło nawet 30-40 tys. osób. W 2003 roku zapadła decyzją władz miasta o zakończeniu działalności festiwalu, który jednak odrodził się i odbył w lipcu 2022 roku.

Festiwalowa Łódź. Camerimage i kino niezależne

To nie jedyna impreza kulturalna, z której znana była Łódź. Do najważniejszych wydarzeń zaliczał się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage poświęcony sztuce operatorów filmowych. Odbywał się w latach 2000 - 2009 i przeniósł się do Bydgoszczy w atmosferze skandalu. Podczas Camerimage** w Łodzi odbywały się spotkania z operatorami, projekcje filmowe, warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów. Gośćmi festiwalu byli m.in. aktor Bill Murray, Vittorio Storaro, autor zdjęć filmowych do "Ostatniego tanga w Paryżu" czy "Czasu Apokalipsy".
Filmowi było poświęcone drugie wydarzenie - Festiwal Kina Niezależnego „OFF jak gorąco”. Odbywał się w latach 2006 - 2011, a prezentowano na nim etiudy i szkolne i filmy niezależne, a oceniali je znani reżyserzy, operatorzy, dziennikarze.
W Łodzi uznawanej za stolicę polskiego filmu w latach 2009 - 2012 odbywał się również Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki „Targowa Film Street”.

Festiwalowa Łódź. Lady Pank i Maanam w hali sportowej

Wielu łodzian pamięta Rockowisko, czyli Festiwalu Muzyki Rockowej, który odbywał się w latach 80. ubiegłego wieku. Było to święto rodzącego się dopiero polskiego rocka, na które przyjeżdżali jego fani z całej Polski. W hali sportowej przy ul. Skorupki po Przeglądzie Łódzkich Grup Rockowych na głównym koncercie występowały takie zespoły jak Maanam, Kombi, Porter Band i Kasa Chorych, Perfect, TSA, Dżem i gość z RFN – Extra Stout Blues Band, Oddział Zamknięty, Exodus, Lady Punk, Martyna Jakubowicz, Lombard, Rezerwat, Daab, Turbo Dżem, Armia czy Kombi. Rockowisko odbywało się od 1980 do 1985 roku.

Na Festiwal Dialogu Czterech Kultur organizowany w latach 2002–2009, powołany z inicjatywy Witolda Knychalskiego, przyjeżdżały m.in. orkiestra filharmonii z Izraela, Tomasz Stańko. Po nieprawidłowościach finansowych przy organizacji festiwalu w 2009 roku Festiwal Dialogu Czterech Kultur przestał istnieć pod tą nazwą, a teraz odbywa się Festiwal Łódź Czterech Kultur.

Festiwalowa Łódź. Pochód lalkarzy i tancerzy

Międzynarodowy Festiwal Kultury Hiszpańskojęzycznej „Viva Flamenco” być może nie przyciągał tłumów, ale miał swoich zwolenników. Był organizowany w Łodzi w latach 2002 - 2011, gościli na nim tancerze, choreografowie, muzycy, aktorzy, śpiewacy z Hiszpanii, a w mieście panowała atmosfera andaluzyjskiej fiesty. W latach 2000- 2011 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy organizowano spektakle, wernisaże oraz paradę uliczną artystów, którzy przyjeżdżali do Łodzi z z całego świata. Kontynuacją tego wydarzenia jest Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany