Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak zmieni się Łódź. Wypięknieją kwartały Śródmieścia! (cz. 1)

(msm)
Zbieg ul. Kilińskiego z ul. Narutowicza z widocznym hotelem Polonie, obecnie...
Zbieg ul. Kilińskiego z ul. Narutowicza z widocznym hotelem Polonie, obecnie... biuro architekta miasta UMŁ
Już w przyszłym roku rozpocznie się rewitalizacja centrum Łodzi. W pierwszej kolejności zostanie objęty nią kwartał w rejonie ulic Włókienniczej i Wschodniej. Kolejnymi mają być te zlokalizowane wzdłuż ulic Narutowicza i Sienkiewicza oraz Ogrodowej – Legionów i placu Wolności. Remont pierwszych ośmiu kwartałów ma potrwać około 5 lat.

– To będzie największy i najdroższy remont w historii Łodzi. Większość środków dostaniemy z Unii Europejskiej. Walczymy o 4 mld zł. Pierwsze prace rozpoczną się już w przyszłym roku – mówi Tomasz Piotrowski, dyrektor biura prezydenta Łodzi. – Śródmieście Łodzi za kilka lat ma szanse wyglądać jak centrum nowoczesnego europejskiego miasta. Trudno będzie je poznać!

Zmiany drogowe na Retkini. Kończą się remonty, ruch częściowo wraca do normy

Na obszarach objętych projektami rewitalizacji znajduje się ponad 730 nieruchomości, w tym blisko 170 gminnych i 230 wspólnot mieszkaniowych. Pozostałe należą do właścicieli prywatnych i Skarbu Państwa. Do remontu zostało zakwalifikowanych ponad 550 kamienic, z których blisko 300 to obiekty zabytkowe. W wyremontowanych kamienicach powstanie ponad 1500 mieszkań komunalnych i ponad 250 lokali użytkowych. Dodatkowo przebudowanych będzie 19 ulic o łącznej długości prawie 3 km (razem z chodnikami). Powstaną nowe drogi rowerowe, wymienione zostanie oświetlenie, pojawi się nowa mała architektura (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery) w stylu takim, jak na odnowionej ul. Piotrkowskiej oraz nowe drzewa i krzewy. Przy rewitalizacji wykorzystane będą nowoczesne rozwiązania w zakresie ogrzewania, takie jak pompy ciepła i kolektory słoneczne.

– Nowa zabudowa powinna być zgodna z duchem współczesności, jak najbardziej różnorodna i twórczo dyskutująca z najbliższym otoczeniem. Może to być minimalistyczna szklana bryła sąsiadująca z historyczną elewacją, wzajemnie uzupełniająca się z nią poprzez kontrast – mówi Marek Janiak, architekt miasta. – Wizualizacje przedstawiają możliwości zaaranżowania wybranych przestrzeni w centrum miasta, pokazują nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Pokazujemy, jak zagospodarować puste ściany szczytowe, ale też jaką chcielibyśmy zobaczyć architekturę uzupełniającą, narożniki i pierzeje.

21 łódzkich dróg gruntowych zostanie utwardzonych. Jako pierwsza - ul. Podmokła

Magistrat chce, by w zmiany zaangażowali się mieszkańcy rewitalizowanych obszarów. Mają zostać przeprowadzone rozmowy z lokatorami w celu poznania ich oczekiwań z uwzględnieniem wieku i statusu społecznego. Planuje się także zastosować wobec nich konkretne programy wsparcia społecznego, umożliwiające np. znalezienie pracy czy założenie własnej firmy.

– Już teraz dzięki pierwszym konsultacjom wiadomo, że potrzeba na przykład małych targowisk ze świeżymi warzywami czy miejsc, gdzie można realizować lokalne inicjatywy i spędzać pod dachem czas z dziećmi – mówi dyr. Piotrowski.
Aby zaktywizować mieszkańców i ułatwić im funkcjonowanie w nowej rzeczywistości powstanie
m.in. Łódzkie Centrum Obywatelskie, centrum aktywizacji kobiet i świetlice środowiskowe.

Adamek Szpilka ONLINE stream. Walka Adamek Szpilka na żywo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany