Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał pogrzeb Macieja Damięckiego ZDJĘCIA. Znanego aktora pożegnała rodzina i wiele znanych osobistości 3.04.2024

Jan Hofman
Jan Hofman
29 listopada odbył się pogrzeb Macieja Damięckiego. Tak wyglądało ostatnie pożegnanie znanego aktora...

Pogrzeb Macieja Damięckiego

Odbył się Pogrzeb Macieja Damięckiego, msza żałobna została odprawiona w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie. Znany aktor zmarł 17 listopada, w wielu 79 lat. W środę na uroczystości pojawiła się rodzina i przyjaciele, oraz przedstawiciele aktorskiego środowiska: Karol Strasburger, Artur Barciś, Bogna Sworowska, Piotr Zelt, Magdalena Lamparska, Anita Sokołowska, Jacek Kawalec, Jerzy Bończak, Jacek Kopczyński, Michał Milowicz i inni.

Na co zmarł Maciej Damięcki?

Oficjalnie nie poinformowano o przyczynie jego śmierci. Wiadomo, że w przeszłości dwukrotnie zmagał się chorobą nowotworową.

Wcześniej rodzina wystosowała specjalną prośbę do uczestników ostatniego pożegnania aktora: Prosimy o życzliwy uśmiech i ciepłe wspomnienie o naszym Maćku.

Maciej Damięcki był ojcem dwojga aktorów, Matyldy oraz Mateusza Damięckich, a także stryjem Grzegorza Damięckiego. Pochodził ze znanej rodziny aktorskiej, wywodzącej się z drobnej szlachty herbu Dąbrowa. Jego rodzicami byli aktorzy: Irena Górska-Damięcka i Dobiesław Damięcki.

Matylda Damięcka podczas pogrzebu powiedziała:

- Jesteś największym „przypałowcem”, jakiego w życiu spotkałam. Można powiedzieć inaczej „anegdoto generatorem". Zostawiłeś nam tak wiele pięknych historii i tak wspaniałych anegdot, w których grałeś „główniaka". Anegdot, których tak naprawdę nie trzeba było upiększać ani ubarwiać, ponieważ były najśmieszniejsze i były najpiękniejsze.

Wzruszające słowa brata Macieja Damięckiego

Właśnie miał zaplanowane przedstawienie, a już się bardzo źle czuł - powiedział brat zmarłego aktora Damian Damięcki. - Po operacjach i rozlicznych rehabilitacjach. Jednak zagrał. Ale po trzech dniach zszedł już na zawsze z tej najpiękniejszej sceny, jaką jest życie.
Tak jak nasz kochany ojciec, który witał i żegnał każdego swoim słynnym “Cześć i sława", tak ja cię żegnam. Kochałem cię, kocham i zawsze będę kochał. Cześć i sława, Maciejaszku.

Aktor zagrał w w wielu znanych produkcjach, filmach i serialach. W ostatnich latach widzowie mogli oglądać go z roli w popularnym serialu „M jak Miłość”, gdzie przez 20 lat wcielał się w postać księdza proboszcza. Wystąpił także w nowej wersji kultowego „Znachora”.

W trakcie kariety zagrał takich filmach, jak:

  • "Szatan z siódmej klasy" (1960),
  • "Rozmowy kontrolowane" (1991),
  • "Przedwiośnie" (2002) czy
  • "Znachor" (2023).

Występował również w wielu serialach, m.in. w:

  • "Plebanii"
  • "M jak Miłość"
  • "Czasie honoru"
  • "Bulionerach".

Maciej Damięcki był także aktorem dubbingowym, podkładał głos między innymi w popularnym serialu „Scooby Doo”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany