Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tak Bezpieczny Kredyt 2% wpływa na wielkość kupowanych mieszkań. W kolejce coraz więcej chętnych

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Z analizy ekspertów wynika, że największy metraż mieszkania można zakupić na Bezpieczny Kredyt 2% w Katowicach.
Z analizy ekspertów wynika, że największy metraż mieszkania można zakupić na Bezpieczny Kredyt 2% w Katowicach. Pawel Relikowski/ Polska Press
Lipiec i sierpień to czas lawinowo składanych wniosków o „Bezpieczny Kredyt 2%". Wrzesień z kolei rozpoczął się ogromnym zaskoczeniem i obniżką stóp procentowych o 0,75 p.p. Kredytobiorcy z tradycyjną hipoteką odrobinę zaoszczędzą. Jednak zdaniem ekspertów nie oznacza to, że zainteresowanie kredytami z dopłatami spadnie. – Nikogo nie powinno dziwić, że ustawia się po niego coraz dłuższa kolejka chętnych – komentuje Marek Wielgo, ekspert RynekPierwotny.pl.

Spis treści

Dwa miesiące funkcjonowania programu Bezpieczny Kredyt 2%

Do tej pory jedenaście banków podpisało umowy o współpracy w zakresie Bezpiecznego Kredytu 2%. Najwięcej wniosków trafiło do PKO Banku Polskiego i Banku Pekao. Obejmujące lipiec i sierpień statystyki Ministerstwa Rozwoju i Technologii mówią o 41,8 tys. chętnych na Bezpieczny Kredyt 2%. Biuro Informacji Kredytowej ocenia, że stanowili oni ok. 60 proc. wszystkich ubiegających się o kredyty hipoteczne w sierpniu. Ponad 5,7 tys. szczęśliwców ma już w ręku pozytywną decyzję banku. Średnia kwota bezpiecznego kredytu wynosi 377 tys. zł.

– Ze względu na budżetową dopłatę i nietypową formułę spłaty Bezpiecznego Kredytu 2%nikogo nie powinno dziwić, że ustawia się po niego coraz dłuższa kolejka chętnych – komentuje Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, cytowany w komunikacie.

– Przede wszystkim tysiące nieźle zarabiających Polek i Polaków do 45. roku życia odzyskało zdolność kredytową na zakup mieszkania. Po drugie, przez 10 lat dopłat do kredytu, będzie on spłacany w formule malejących rat kapitałowo-odsetkowych – tłumaczy i podkreśla, że to bardzo ważne. – W tym okresie spłacona zostanie bowiem znaczna część kapitału, która powiększy majątek kredytobiorcy. Ponadto, żeby uzyskać taki kredyt nie trzeba mieć wkładu własnego, bo państwo udzieli stosownych gwarancji – wyjasnia.

Większy metraż z Bezpiecznym Kredytem 2%

Jak wynika z wyliczeń przeprowadzonych przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, Bezpieczny Kredyt 2% pozwala na zakup dużo większego lokum niż w przypadku tradycyjnej hipoteki. Różnica względem standardowej oferty banku sięga 60 proc. – co zostało sprawdzone na przykładzie dziesięciu największych miast w Polsce.

Powierzchnia nowego mieszkania możliwa do zakupienia na kredyt w programie „Bezpieczny Kredyt 2%[/quot/].
Powierzchnia nowego mieszkania możliwa do zakupienia na kredyt w programie Bezpieczny Kredyt 2%. RynekPierwotny.pl

Zdaniem Andrzeja Prajsnara, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, wynika to z faktu, że „krajowe banki zachęcając do zaciągania Bezpiecznych Kredytów 2%, na ogół zrezygnowały z marży przez pierwsze 5 lat”. – Taka oferta oznacza efektywne oprocentowanie dla klienta wynoszące tylko 2 proc. w ciągu 60 miesięcy – wyjaśnia.

Gdzie kupisz największe mieszkanie?

Z analizy ekspertów wynika, że największy metraż mieszkania można zakupić na Bezpieczny Kredyt 2% w Katowicach. Singiel może nabyć lokum o maksymalnej powierzchni 55,3 m kw., a rodzinę 2+1 stać na metraż oscylujący na poziomie 105,5 m kw.

Dla porównania podano, że w przypadku tradycyjnego kredytu, możliwe do nabycia mieszkanie jest dużo mniejsze. – W Katowicach singiel może zakupić 34,4 m kw. M, a rodzina 2+1 może cieszyć się niemal 66-metrowym mieszkaniem – wymieniono.

Bezpieczny Kredyt 2% a zdolność kredytowa

To jak Bezpieczny Kredyt 2% pozytywnie wpływa na zdolność kredytową doskonale widać na przykładzie Warszawy. – Bez rządowych dopłat singiel musi zadowolić się mieszkaniem o maksymalnej powierzchni 24 m kw. Natomiast korzystając z Bezpiecznego Kredytu 2% ma szansę nawet na 38-metrowe M – podają eksperci.

– Historia pokazuje, że oczekiwanie na spadek cen mieszkań rzadko przynosi pożądane rezultaty – zauważa Patryk Komisarczyk z Reliance Polska.

Planujesz kupno mieszkania? Sprawdź, czy warto czekać na obn...

Dokonując powyższych obliczeń, eksperci przyjęli następujące założenia: wkład własny wynoszący 10% i pierwszą ratę na bezpiecznym poziomie 40% dochodu netto. W przypadku standardowego kredytu przyjęto przeciętne rynkowe oprocentowanie (8,60%) z ratami równymi. Uwzględniono również ofertę programu Bezpieczny Kredyt 2% z efektywnym oprocentowaniem wynoszącym 2,00% przez pierwsze 5 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak Bezpieczny Kredyt 2% wpływa na wielkość kupowanych mieszkań. W kolejce coraz więcej chętnych - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany