Tak będzie wyglądało osiedle na parkingu widzewskiego Tesco. Powstanie 168 mieszkań WIZUALIZACJE

Piotr Jach
Piotr Jach
Osiedle „Zenit” będzie ekologiczne. Jego przestrzenie wspólne będzie zasilać energia pozyskana z paneli fotowoltaicznych montowanych na budynkach, których dostarczy Veolia Energia Łódź. Będą one zaopatrywać w prąd także planowane ładowarki pojazdów elektrycznych. Deweloper zapewnieni miejsca parkingowe dla e-aut i carsharingu. „Osiedle Widzewska” będzie strefą wolną od samochodów, dla których powstanie kubaturowy parking od strony ul. Rokicińskiej, pełniący też funkcję ekranu akustycznego. Promowane będzie korzystanie z rowerów to teren przyjazny rowerzystom, dla których Liczne tereny zielone o łącznej powierzchni 3 tys. mkw. zieleni, na której posadzonych zostanie prawie 50 drzew, będą nawadniane wodą deszczową magazynowaną w zbiornikach retencyjnych. Na osiedlu będzie też szklarnia, w której mieszkańcy będą mogli uprawiać zioła, kwiaty czy warzywa.ZOBACZ WIZUALIZACJE - KLIKNIJ DALEJ Piotr Jach
Na terenie po hipermarkecie przy ul. Widzewskiej powstanie osiedle mieszkaniowe „Zenit – Osiedle Widzewska”, pierwsze w Łodzi wybudowane zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju Miasta Łodzi. Wzniesie je spółka Echo Investment, która kupiła ten teren od Tesco i właśnie ogłosiła szczegóły zagospodarowania tego terenu.

W pierwszym etapie projektu, którego realizacja planowana jest na II kw. 2023 r., do użytku zostanie oddanych 168 mieszkań. Docelowo – o ile tych zamierzeń nie zweryfikuje rynek – w ciągu od 5 do 7 lat ma tam stanąć 9 wielorodzinnych budynków mieszkalnych z około 1500 mieszkań. Osiedle ma cechować się nie tylko zastosowaniem wielu proekologicznych rozwiązań, ale też stanowić przestrzeń przyjazną dla mieszkańców i odwiedzających je osób, ponieważ w znacznej części będzie ono przestrzenią publiczną.

- Wyciągając wnioski z lekcji, jaką dała nam pandemia, oraz bogatsi o wiedzę, jaką wartość stanowi mieszkanie i jego najbliższe otoczenie, postawiliśmy na lokalność – mówi Paweł Paradowski, architekt z zespołu, który projektował „Zenit”. – Zapytaliśmy mieszkańców sąsiedniego osiedla Widzew Wschód o priorytety dla przyjaznej przestrzeni. Okazało się, że ważna jest dla nich swoboda przemieszczania, brak samochodów na podwórkach oraz wydzielenie między domami stref rekreacji i wypoczynku zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Bazując na tym zaprojektowaliśmy osiedle, na którym będą zarówno przestrzenie publicznie otwarte, jak np. ciągi komunikacyjne przez osiedle czy centralny plac, jak i półprywatne, w których mieszkańcy będą mogli tworzyć więzi międzysąsiedzkie, realizować swoje pasje i zainteresowania. Będą też strefy całkiem prywatne: ogródki, balkony i tarasy, które zapewnią lokatorom tak ważną, jak się okazało w pandemii, intymną przestrzeń.

Osiedle „Zenit” będzie ekologiczne. Jego przestrzenie wspólne będzie zasilać energia pozyskana z paneli fotowoltaicznych montowanych na budynkach, których dostarczy Veolia Energia Łódź. Będą one zaopatrywać w prąd także planowane ładowarki pojazdów elektrycznych. Deweloper zapewnieni miejsca parkingowe dla e-aut i carsharingu. „Osiedle Widzewska” będzie strefą wolną od samochodów, dla których powstanie kubaturowy parking od strony ul. Rokicińskiej, pełniący też funkcję ekranu akustycznego. Promowane będzie korzystanie z rowerów to teren przyjazny rowerzystom, dla których Liczne tereny zielone o łącznej powierzchni 3 tys. mkw. zieleni, na której posadzonych zostanie prawie 50 drzew, będą nawadniane wodą deszczową magazynowaną w zbiornikach retencyjnych. Na osiedlu będzie też szklarnia, w której mieszkańcy będą mogli uprawiać zioła, kwiaty czy warzywa.

Zabudowę mieszkaniową uzupełnią lokale usługowe, które wraz z przestrzeniami publicznymi mają zrealizować promowaną przez Echo Investment ideę „miastotwórstwa”, wcieloną w życie m.in. na innej łódzkiej inwestycji tego dewelopera, osiedlu „Fuzja”.
Zamiast wmurowywać kamień węgielny pod nową inwestycję, dyrektor ds. sprzedaży Echo Development Dawid Wrona wraz z wiceprezydentem Łodzi Adamem Pustelnikiem symbolicznie zasadzili drzewo - pierwsze ze 1050, które deweloper ofiarował magistratowi do zasadzenia na terenie miasta.

Natomiast 1 000 roślin firma posadzi, dzięki współpracy ze startupem społecznym Dotlenieni.org, którego celem jest powiększanie miejskich przestrzeni o tereny zielone. Każdy kupujący mieszkanie w Zenicie dostanie możliwość wirtualnej adopcji jednego z tysiąca drzew będącego odpowiednikiem prawdziwego, posadzonego egzemplarza. Zainteresowani otrzymają indywidualny kod ID, za pomocą którego będą mogli sprawdzić dokładną lokalizację swojego drzewa

– Obszar, który dotychczas był przede wszystkim betonowym parkingiem, zostanie przekształcony w otwarty, miastotwórczy fragment miasta, który całkowicie odmieni tę część dzielnicy. Będzie to przyjazna i wielofunkcyjna przestrzeń – wygodne osiedle mieszkaniowe z obiektami usługowymi i terenem zielonym, dostępnym także dla okolicznych mieszkańców. Projektując Zenit położyliśmy duży nacisk na stworzenie tu przestrzeni społecznej. Mieszkańcom i gościom naszej inwestycji zapewnimy dostęp do udogodnień, które nie tylko podnoszą komfort życia, ale także sprzyjają propagowaniu zachowań proekologicznych – mówi Małgorzata Turek, członek zarządu Echo Investment odpowiedzialna za przygotowanie inwestycji.

Nowinką technologiczną dla mieszkańców osiedla będzie Echo Smart, czyli bezprzewodowy system zarządzania inteligentnym mieszkaniem. Dzięki niemu - głosowo lub zdalnie - przy pomocy smartfona można m.in. sterować oświetleniem, regulować temperaturę, wyłączać urządzenia elektryczne czy odblokowywać zamek drzwi wejściowych. Poza inteligentnymi rozwiązaniami w mieszkaniach, deweloper przewidział także pakiet udogodnień Echo Life Services, do którego zaliczają się innowacyjne rozwiązania w częściach wspólnych budynków oraz ich otoczeniu. Miejsca, które do tej pory były otwierane domofonem (np. furtki czy drzwi), zostaną wyposażone w system automatycznego zwalniania zamków. Aby je odblokować lub przywołać windę, wystarczy podejść w pobliże czujnika ze smartfonem z odpowiednią aplikacją. Żeby ułatwić mieszkańcom odbieranie i nadawanie paczek, na terenie Zenitu znajdzie się także Paczkomat InPostu.

Przez pandemię rośnie liczba samobójstw

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
k???
25 czerwca, 20:45, Gość:

mam questiones , kto wybudowal to [wulgaryzm] za manufaktura przy lutomierskiej ??? CO TO ZA MASAKRA I DLACZEGO LUDZIE NIE ROBIA MANIFESTACJI PRZECIW TYM SKRETYNIALYM DEVELOPEROM , TA BUDOWA TO SKANDAL !!! a ten kto na to wydal zgode, powinien siedziec w mamrze , banda lapownikow !!!

a co tam jest w nim zlego???

k
k

pustelnik chyba zostanie prezydentem tego miasta po zdanowskiej.

Dodaj ogłoszenie