MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ta powszechna szczepionka może chronić przed parkinsonem. Zaskakujące wyniki pokazały związek między bakteriami i chorobą mózgu

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Choroba Parkinsona to tajemnicze schorzenie, które wciąż jest poznawane przez naukowców. Odkryli oni, że w jakiś sposób może mieć ona związek z zakażeniem pewną bakterią. Chodzi o laseczki tężca, które czyhają w brudzie i zakażają rany. Jak się okazuje, szczepionka przeciw tężcowi może zapewniać ochronę przed parkinsonen lub łagodzić przebieg choroby. Ta szczepionka jest w Polsce obowiązkowa dla dzieci, mogą przyjmować ją też dorośli.

Spis treści

Tężec i choroba Parkinsona – pomoże ta sama szczepionka?

Te dwie choroby mają ze sobą wiele wspólnego, o czym świadczą wstępne dowody uzyskane przez naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Jak pokazały przeprowadzone przez nich badania, szczepionka przeciwko tężcowi może mieć kluczowe znaczenie nie tylko w zapobieganiu tej choroby zakaźnej, ale także w walce z parkinsonem.

Wstrzykiwanie szczepionki w ramię, widok ze strzykawką
Przejście tężca nie chroni przed kolejnym zachorowaniem, bo tak działa tylko szczepionka. W przypadku zagrożenia infekcją podaje się natomiast surowicę przeciwtężcową, która zawiera przeciwciała. koolsabuy/123RF

Te zaskakujące wyniki badań opublikowano przed recenzją naukową w portalu MedRxiv. Mogą one otworzyć nowe ścieżki w zrozumieniu oraz leczeniu jednej z najbardziej tajemniczych chorób neurodegeneracyjnych.

Choroba Parkinsona jest jedną z form demencji i występuje głównie u osób starszych. Charakteryzuje się stopniowym obumieraniem komórek nerwowych w mózgu, co prowadzi powstawania objawów parkinsona takich, jak drżenie, sztywność mięśni i trudności w poruszaniu się. Przyczyny rozwoju choroby nie są w pełni zrozumiałe, a obecne metody leczenia skupiają się głównie na łagodzeniu objawów.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Wywołująca tężec beztlenową bakteria, laseczka Clostridium tetani, może zamieszkiwać bez szkody ludzkie jelita. Do infekcji dochodzi poprzez zakażenie rany bakteriami np. z ziemi.

Autorzy badań przypuszczają, że rozwój choroby Parkinsona może mieć miejsce w przypadku dostania się drobnoustroju do nosa. Stąd produkowane przez patogen toksyny mogą wnikać do komórek nerwowych i do mózgu. Uważa się także, że diagnozie parkinsonizmu u niektórych pacjentów może sprzyjać działanie innych czynników, w tym genetycznych.

Szczepionka na tężec w ochronie przed chorobą Parkinsona

Badacze z Izraela przeanalizowali dane dotyczące szczepień przeciwko tężcowi i ich potencjalnego wpływu na ryzyko rozwoju choroby Parkinsona. Do tego celu wykorzystali informacje z dokumentacji dużej placówki służby zdrowia. Wybrano blisko 1,5 tys. pacjentów, u których stwierdzono parkinsona w wieku 45 -75 lat. Porównali je z pięciokrotnie większą grupą kontrolną osób zdrowych.

Wykazano, że wśród osób, u których zdiagnozowano później chorobę Parkinsona, było tylko 1,6 proc. osób szczepionych w przeszłości przeciwko tężcowi. Tymczasem wśród osób zdrowych parkinsona zdiagnozowano u 3,2 proc. osób. To oznacza, że u osób zaszczepionych przeciwko tężcowi występowało o połowę mniejsze ryzyko rozwoju tej choroby mózgu w późniejszym okresie życia.

Natomiast w przypadku zachorowania przebieg choroby Parkinsona był u osób zaszczepionych łagodniejszy. Ochronna była też większa w przypadku niedawnego otrzymania szczepionki. Co ważne, choroba Parkinsona nie wystąpiła u żadnej osoby w ciągu dwóch lat od podania szczepionki na tężec.

Choć wyniki są obiecujące, badacze podkreślają konieczność przeprowadzenia dalszych, bardziej szczegółowych analiz w większej skali.

Jak działa szczepionka przeciw tężcowi?

Szczepionka przeciwko tężcowi zawiera zmodyfikowaną wersję toksyny wytwarzanej przez bakterię Clostridium tetani. W reakcji na szczepionkę organizm wytwarza przeciwciała, czyli immunoglobuliny, które są skuteczne również przeciwko naturalnej formie toksyny.

Szczepienie przeciw tężcowi jest obowiązkowe i bezpłatne w przypadku dzieci i młodzieży do 19. roku życia. Szczepienie dla dorosłych, np. przed podróżą lub jako przypomnienie, jest płatne. Dawka szczepionki na tężec kosztuje 50-80 zł.

Dostępna przede wszystkim najmłodszych jest szczepionka skojarzona przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP/DTaP). Jeżeli występują przeciwwskazania do szczepień przeciw krztuścowi, podaje się szczepionkę DT (przeciw błonicy i tężcowi) lub T, jest to szczepionka monowalentna przeciw tężcowi.

Ponieważ odporność organizmu na zakażenie tężcem z czasem się zmniejsza, w celu jej utrzymania osoby dorosłe powinny przyjmować dawkę przypominającą co 10 lat z użyciem szczepionki T, DT lub DTP.

Odkrycie potencjalnego związku między szczepieniem przeciwko tężcowi a zmniejszonym ryzykiem choroby Parkinsona otwiera nowe perspektywy dla badań i może stanowić krok w kierunku rozwoju skuteczniejszych metod profilaktyki i leczenia tej choroby. Dalsze prace pomogą zapewne zrozumieć mechanizmy leżące u podstaw tych obserwacji i potwierdzić wstępne wyniki.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ta powszechna szczepionka może chronić przed parkinsonem. Zaskakujące wyniki pokazały związek między bakteriami i chorobą mózgu - Strona Zdrowia

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany