Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykują nową ustawę: całkowity zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych [SONDA]

ei24
Ministerstwo Zdrowia szykuje ustawę, która może wprowadzić całkowity zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych

Napić się legalnie będzie można jedynie w strefach specjalnie do tego wyznaczonych. Rozwiązanie ma się przyczynić do ograniczenia spożycia alkoholu.

- To bardzo zły pomysł, który zwiększy centralizację przepisów. Decyzję powinno się oddać samorządom i pozwolić im samodzielnie decydować o strefach wolnych od alkoholu. Nie można przesądzać, o tym, gdzie nie można go pić z poziomu Warszawy - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) Marek Tatała, inicjator akcji Legalnie nad Wisłą, ekonomista, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Marek Tatała stoczył walkę w sądach rejonowym i okręgowym oraz w Sądzie Najwyższym, po tym jak odmówił przyjęcia stuzłotowego mandatu za picie piwa na betonowych schodkach po lewej stronie Wisły. W marcu bieżącego roku sąd uniewinnił Tatałę od zarzutów, które stawiała mu policja.- Moja walka sądowa trwała dosyć długo. Dzięki uzasadnieniu decyzji Sądu Najwyższego całe bulwary nadwiślańskie są miejscem, gdzie zakaz spożycia alkoholu nie obowiązuje. Z informacji, które do mnie docierają wynika, że liczba mandatów wydawanych nad Wisłą w tym sezonie znacząco spadła - powiedział.

O planach wprowadzenia nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i ustawy o wychowaniu w trzeźwości pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”. Poza przepisami ograniczającymi możliwość spożywania alkoholu w miejscach publicznych projekty mają wprowadzić zmiany takie jak m.in.: specjalne etykietowanie alkoholi („wartość energetyczna w 100 g 222 kcal” na opakowaniu butelki wódki), bardziej restrykcyjne legitymowanie nabywców alkoholu, możliwość reklamowania piwa od 23 do 6 rano, zakaz sprzedaży alkoholu w proszku (według ustawodawcy mogą go spożywać osoby w wieku szkolnym).

Spożycie alkoholu na jednego mieszkańca w Polsce znacznie przewyższa średnią unijną, co powoduje 10 tys. zgonów rocznie - głosi uzasadnienie ustawy, do którego dotarła „Rzeczpospolita”. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ma ono znacząco wzrosnąć. Przeciętny dorosły Polak rocznie wypija ok. 12,5 l czystego alkoholu . Mimo że restrykcje będą dotyczyły wszystkich trunków, to kolejnym celem, jaki przyświeca ustawodawcy, jest ograniczenie spożycia piwa, po które często sięgają młodzi ludzie.

Pogoda na piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany