Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital tymczasowy w Łodzi gotowy na przyjęcie 272 pacjentów. Ponad 50 osób z tej placówki już wróciło do domu, bo wyzdrowieli

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Mijają dwa tygodnie od momentu uruchomienia szpitala tymczasowego w Hali Expo. W tym czasie się niemal w stu procentach zapełniły się przygotowane łóżka (dwa moduły, w sumie 112). Do dziś (2 kwietnia 2021) było tam leczonych 98 pacjentów, w tym ośmiu wymagało podłączenia do respiratorów (w wieku 45-83 lata). Najmłodszy pacjent to 24 letni mężczyzna, a najstarszy ma 83 lata. Około 50 ozdrowieńców opuściło już szpital.

W szpitalu im. Biegańskiego pacjentów dziś (2 kwietnia) było 251, w tym 29 wymagało podłączenia do respiratora. Przez cały tydzień zabiegano o lekarzy, pielęgniarki i personel pomocniczy, który zapewni opiekę chorym, których przybywa. Planowane jest uruchomienie kolejnych modułów, by placówka przy alei Politechniki 4 mogła przyjąć 272 pacjentów. Obecnie przy 112 łóżkach dyżurować na zmianę będzie 85 lekarzy i ponad 150 pielęgniarek (ze szpitala Biegańskiego i ochotnicy) oraz osoby z personelu pomocniczego.

Podjęliśmy działania, żeby wzmocnić bazę sprzętową tego szpitala – mówi Krzysztof Zarychta, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Wł. Biegańskiego w Łodzi. - Udało nam się pozyskać dodatkowe pompy infuzyjne, centrale do kardiomonitorów oraz dodatkowy sprzęt laboratoryjny, by można było zwiększyć liczbę badań na miejscu, ale także zwiększyć przepustowość badań jeśli dojdzie do tego, że wszystkie łóżka będą zajęte.

Zdaniem dyrekcji szpitala istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że przy tej dynamice wzrostu zachorowań już za tydzień szpital tymczasowy zapełni się pacjentami już za tydzień lub dwa. Jeśli tak się stanie szpital tymczasowy uruchomi wszystkie 272 łóżka. W tej chwili ich liczba nie zmienia się. Z tego względu potrzebne są kolejne ręce do pracy, potrzebni są interniści, pulmunolodzy i anestezjolodzy. Lekarze za godzinę pracy otrzymują 160-190 zł za godzinę, wyższą stawkę dostaje anestezjolog. Pielęgniarka zarabia 90-110 zł za godzinę.

- Z naszych obserwacji wynika, że chorują przede wszystkim ludzie młodzi i w średnim wieku, to kolejny dowód na to, że szczepienia w walce z pandemią mają ogromne znaczenie – dodaje dr Grzegorz Cieśla, ordynator szpitala tymczasowego.

Warunkiem przyjęcia lub przeniesienia do szpitala tymczasowego jest samodzielność pacjenta. Musi być w stanie sam załatwić podstawowe czynności wokół siebie. Przygotowano procedury, według których już na poziomie dyspozytora może zapaść decyzja o zawiezieniu pacjenta do szpitala tymczasowego. Jest możliwość, że zespół ratownictwa medycznego może przywieźć pacjenta prosto z domu. Są do tego przygotowane odpowiednie procedury medyczne.

- Mamy jednak nadzieję, że kolejnych łóżek nie będziemy musieli uruchamiać – dodaje dr Cieśla.

xxx
W województwie wykonano już 400 tysięcy szczepień, we wszystkich punktach przebiegają one sprawnie. Przewidujemy uruchomienie masowych punktów szczepień. Trwa organizacja tych punktów. Będzie ich minimum 48. Mogą się one znajdować w punktach medycznych, strażnicach OSP, halach sportowych oraz w formie drive thru, gdzie szczepienia będą się odbywały w samochodzie. 12 kwietnia zapisy 1962 do 24 kwietnia 1973 rok, kolejne dni kwietnia to zapisy dla kolejnych roczników. Osoby urodzone w tych latach mogą za pośrednictwem Internetowego Konta Klienta na pacjent.gov.pl mogą się zapisywać cały czas. Osoby w grupie 40-59 lat będą miały terminy szczepień od połowy maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany