Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital miejski z oddziałem wenerycznym. Tak kiedyś wyglądał! Archiwalne ZDJĘCIA

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Pabianic.Muzeum Miasta Pabianic ma w swoich zbiorach fotografie z albumu podarowanego w 1938 roku dr Tadeuszowi Meyerowi z okazji 10-lecia kierowania przez niego szpitalem miejskim przy ul. Szpitalnej w Pabianicach. Dzięki nim możemy cofnąć się w czasie i zajrzeć do wnętrz placówki. Szpital uruchomiono 1 stycznia 1907 r. Było w nim 35 łóżek i trzy oddziały - chirurgiczny, wewnętrzny i zakaźny, a rok później uruchomiono także psychiatryczny. ZDJĘCIA I WIĘCEJ INFORMACJI - KLIKNIJ DALEJ
Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Pabianic.Muzeum Miasta Pabianic ma w swoich zbiorach fotografie z albumu podarowanego w 1938 roku dr Tadeuszowi Meyerowi z okazji 10-lecia kierowania przez niego szpitalem miejskim przy ul. Szpitalnej w Pabianicach. Dzięki nim możemy cofnąć się w czasie i zajrzeć do wnętrz placówki. Szpital uruchomiono 1 stycznia 1907 r. Było w nim 35 łóżek i trzy oddziały - chirurgiczny, wewnętrzny i zakaźny, a rok później uruchomiono także psychiatryczny. ZDJĘCIA I WIĘCEJ INFORMACJI - KLIKNIJ DALEJ Muzeum Miasta Pabianic
Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Pabianic.

Muzeum Miasta Pabianic ma w swoich zbiorach fotografie z albumu podarowanego w 1938 roku dr Tadeuszowi Meyerowi z okazji 10-lecia kierowania przez niego szpitalem miejskim przy ul. Szpitalnej w Pabianicach. Dzięki nim możemy cofnąć się w czasie i zajrzeć do wnętrz placówki.

Szpital uruchomiono 1 stycznia 1907 r. Było w nim 35 łóżek i trzy oddziały - chirurgiczny, wewnętrzny i zakaźny, a rok później uruchomiono także psychiatryczny.

"Ciekawostką jest fakt, iż w latach 1917-18 był przeznaczony wyłącznie dla osób zakaźnie chorych, czyli jak powiedzielibyśmy to dzisiaj, był szpitalem jednoimiennym. Nie było to, wbrew pozorom, wywołane jedynie grypą hiszpanką (zwaną wówczas „ostrą grypą”), ale także epidemią tyfusu" - czytamy na Fb Muzeum Miasta Pabianic.

W latach 1914-20 działa tu także oddział weneryczny, co było spowodowane dużą liczbą zakażeń.

"W 1928 roku Magistrat wyasygnował pieniądze na stworzenie nowoczesnej sali operacyjnej. W latach 30. wybudowano kaplicę przedpogrzebową wraz z salą sekcyjną. W tym czasie w szpitalu funkcjonowały oddziały: chirurgiczny, wewnętrzny z salą położniczą na 3 łóżka, gruźliczy i zakaźny. W 1938 roku nadbudowano piętro w skrzydle głównym z przeznaczeniem na oddzielny oddział położniczo-ginekologiczny" - opisuje muzeum.

Przed wybuchem wojny w szpitalu mieściło się 110 pacjentów. A z lekarzy pracował tu jedynie chirurg, internista i lekarz miejscowy. To był jedyny wtedy taki szpital w Pabianicach.

"Równolegle działał szpital Ubezpieczalni Społecznej przy ul. Żeromskiego, którego protoplastą był istniejący od roku 1904 szpital fabryczny Tow. Akcyjnego R. Kindlera" - dodaje muzeum.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany