Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlachetna paczka wystartowała. W Łodzi potrzebne są ciepłe ubrania, pościel, sprzęt AGD a nawet wsparcie rehabilitanta

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Bardzo często na liście marzeń jest pralka lub lodówka.
Bardzo często na liście marzeń jest pralka lub lodówka. Krzysztof Szymczak
Ruszyła tegoroczna edycja "Szlachetnej paczki". Wolontariusze ogólnopolskiej akcji charytatywnej docierają do rodzin w potrzebie. Pomóc może każdy, a im większa grupa przyjaciół, współpracowników, czy kolegów ze szkoły tym więcej można dla tych rodzin zrobić.

Akcja trwa cztery tygodnie. Na stronie akcji: szlachetnapaczka.pl widnieje lista rodzin w potrzebie. Wystarczy wybrać podopiecznego i zacząć działać. Nadal można też zgłaszać rodziny, które nie potrafią samodzielnie zadbać o siebie i swoich najbliższych. W Łodzi na liście oczekujących na paczkę jest zaledwie kilka lub kilkanaście rodzin (sytuacja zmienia się dynamicznie, bo wolontariusze rezerwują komu chcą pomóc, a rodzina znika z oficjalnej strony), a już około 160 rodzin znalazło swoich darczyńców.

Czego najbardziej potrzeba?

Na liście potrzeb jest wszystko od butów, po bieliznę osobista, pościel, materac na łóżko, czy lodówkę. Jednak każdą historię warto rozpatrywać indywidualnie, bo w jednym domu bardziej przyda się żywność z długim terminem przydatności do spożycia jak olej, makaron, czy ryż i mąka, w innej będzie można podarować voucher do drogerii, by osoba obdarowana samodzielnie wybrała kosmetyki i środki higieniczne jakich potrzebuje. Podobnie jest z ubraniami, czy zabiegami. Rodziny w potrzebie to najczęściej ludzie, którzy poważnie chorują. Nie mają szans na pracę, pieniądze z zasiłków wystarczają na niektóre rzeczy. Wiele rodzin mówi o potrzebach w kontekście zimy: obuwie, ciepłe kurtki czy pościele, kołdry i koce. Dla niektórych marzeniem jest remont pokoju, czy choćby pomalowanie ścian w mieszkaniu, ale nie stać ich na wiaderko farby.

Rodziny bardzo często potrzebują rzeczy, które dla dużej części naszego społeczeństwa są dobrami codziennymi, ich posiadanie jest czymś zupełnie normalnym, czymś na co nie zwracamy uwagi to działająca lodówka, w której Pani Halina będzie mogła znaleźć coś do jedzenia, czy wymarzone klocki dla Stasia o których ten marzył od miesięcy - tłumaczy Ewa Tryjańska, menadżerka ds. Mediów i PR.

Zgłaszanie rodzin, szukanie darczyńców i kompletowanie paczek trwa do Weekendu Cudów, czyli do 16-17 grudnia 2023 roku. W całej Polsce wyznaczono 660 miejsc, w których można gromadzić paczki dla konkretnych rodzin. Darczyńcy umawiają się indywidualnie z wolontariuszami Szlachetnej paczki, przekazują zgromadzone rzeczy, a ich rola na tym się kończy. Wolontariusze rozwożą podarunki do potrzebujących, a potem zdają relację z tej wizyty darczyńcom. W Łodzi działa 159 wolontariuszy, w całym województwie jest ich 520. W 2022 roku pomoc trafiła do 15,5 tysiąca rodzin, które poczuły się zauważone i ważne. Mądra pomoc, w całym kraju, połączyła ponad 597 tysięcy osób, a łączna wartość wsparcia w ramach Szlachetnej Paczki wyniosła prawie 60 milionów złotych. 

Według danych GUS za 2022 rok w skrajnym ubóstwie wciąż żyje blisko 400 tysięcy dzieci i 300 tysięcy seniorów. W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy, w tym 26 tysięcy dzieci oraz 14 tysięcy seniorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany